medi-TOUR

Metody usuwania i leczenia żylaków

Żylaki to widoczne anomalie naczyniowe, które polegają na nadmiernym poszerzeniu żył na niektórych ich odcinkach. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie defekt kosmetyczny, lecz także choroba, która wymaga właściwego leczenia. Osoby borykające się z problem żylaków zazwyczaj sięgają po środki farmaceutyczne, jednak często okazują się one nieskuteczne. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są zabiegi z zakresu chirurgii i medycyny estetycznej.

Laserowe usuwanie żylaków - EVLT
Usuwanie zylaków metodą EVLT

Usuwanie żylaków parą wodną - metoda SVS

Zabieg usuwania żylaków parą wodną - SVS (ang. Steam Vein Sclerosis) jest najnowszą metodą dostępną obecnie w Polsce. Przeprowadza się go z wykorzystaniem czystej, jałowej wody w postaci pary. Podobnie jak w przypadku lasera czy fal radiowych, chora żyła jest zamykana od wewnątrz. Tą metodą można usunąć zarówno małe, jak i duże żylaki, nawet o średnicy powyżej 10 mm. Umożliwia zamknięcie nieestetycznych „krętych” żył położonych bezpośrednio pod skórą. Jest także polecana osobom, które z powodu anatomii żył nie mogą się poddać zabiegom przeprowadzanym inną techniką, na przykład laserem.

Należy wiedzieć, że przygotowanie do zabiegu SVS jest niemal takie samo jak przy leczeniu laserem czy falami radiowymi. Na pierwszej wizycie lekarz zrobi ci badanie USG dopplerowskie, które potwierdzi możliwość wykonania zabiegu. W trakcie zabiegu chirurg, pod kontrolą USG, przez wenflon do światła żyły wkłada elastyczny, cienki cewnik. Wprowadza przez niego pod ciśnieniem parę wodną o temperaturze 120 st. Celsjusza. Para powoduje zamknięcie chorej żyły. Po zabiegu nie trzeba żyły wyciągać. Pozostaje w organizmie i stopniowo sama ulega zwłóknieniu, dzięki czemu przestaje być widoczna. Po usunięciu żylaków metodą SVS nie zostają blizny ani trwałe przebarwienia. Lekarz założy ci pończochę uciskową. Możesz od razu wrócić do domu (ale nie należy jednak samemu prowadzić samochodu).

Skleroterapia

W walce z drobnymi żylakami i śródskórnymi pajączkami stosuje się między innymi skleroterapię. Zabieg ten polega na podaniu dożylnie środka, który powoduje obkurczenie ściany naczynia oraz miejscowy, kontrolowany stan zapalny. W efekcie następuje zamknięcie i zwłóknienie, a naczynie staje się niewidoczne. W celu uzyskania satysfakcjonującego rezultatu zmienione chorobowo miejsca muszą być nakłute od kilku do kilkunastu razy. Możliwe jest wprowadzenie lekarstwa w postaci piany albo roztworu. Piana stosowana jest przede wszystkim w przypadku większych naczyń krwionośnych, natomiast roztwór przy pajączkach i drobnych żylakach.

Skleroterapia to zabieg niemal bezbolesny, niewymagający znieczulenia. Nie ma potrzeby rezygnacji z codziennych zajęć, jednak przez około tydzień należy nosić specjalne pończochy uciskowe. Niekiedy konieczne jest wykonanie serii takich zabiegów, aby uzyskać w pełni zadowalające efekty.

Laseroterapia

Bardzo popularna jest także laseroterapia. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w leczeniu żylaków kończyn dolnych i pajączków. Współczesne lasery są urządzeniami bezpiecznymi, dlatego uszkodzenie otaczających tkanek jest minimalne. Zabieg laserowego usunięcia żylaków wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Nie ma potrzeby zakładania szwów, a czas gojenia jest bardzo krótki. Pacjent nie musi także obawiać się powstania nieestetycznych blizn. Po właściwie przeprowadzonym zabiegu możliwy jest powrót do pracy już po 1-2 dniach.

Miniflebektomia

Kolejny zabiegiem jest miniflebektomia, czyli chirurgiczne usuniecie żylaków przy wykonaniu bardzo małych nacięć. Niewielkie rozmiary naczyń chirurgicznych sprawiają, że po kilku miesiącach nacięcia te są praktycznie niewidoczne. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

EVLT

Nowoczesną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych jest EVLT, czyli zamykanie wewnątrznaczyniowe. Jedną z najważniejszych zalet tego zabiegu jest możliwość zastosowania nawet w przypadku poważnych zmian chorobowych. ELVT to bardzo skuteczna metoda leczenia grubych i poskręcanych żył. Polega na wprowadzeniu do żylaka włókna lasera przy pomocy specjalnej igły, a następnie zamknięciu światła niewydolnej żyły światłem lasera. Taki zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Przez 2-3 tygodnie konieczne jest noszenie specjalnej pończochy uciskowej.

Koagulacja bipolarna

W przypadku hemoroidów stosuje się także koagulację bipolarną, nazywaną inaczej metodą Celon. Taki zabieg polega na wewnątrznaczyniowym obkurczeniu falami radiowymi niewydolnej żyły, a niekiedy nawet jej zamknięciu. Pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu albo ogólnemu.

W leczeniu żylaków bardzo ważne jest to, aby podejmowane działania były dostosowane do stopnia nasilenia choroby oraz umiejscowienia zmian żylnych. Ostateczna decyzja dotycząca wyboru zabiegu powinna zatem być skonsultowana z lekarzem i poprzedzona przeprowadzeniem odpowiednich badań.

Usuwanie i leczenie żylaków - rekomendowane kliniki: