medi-TOUR

Czy warto skorzystać ze znieczulenia u dentysty?

Choć borowanie jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych, dla wielu osób to męczarnia oraz nieuzasadniony stres. W obawie przed bólem wiele osób prosi o znieczulenie. Czy można z niego swobodnie korzystać i czy warto sięgać po taki środek? Dentysta zwykle stosuje się do prośby pacjenta i podaje mu znieczulenie. Warto jednak pamiętać, że jest to medykament, który ma swe mocne i słabe strony. Jakie są wady i zalety stosowania takiego znieczulenia?

Znieczuelenie u dentysty

PRZECIW - znieczulenie i jego słabe strony

Znieczulenie może w niektórych przypadkach prowadzić do skutków ubocznych. Reakcje alergiczne to najczęściej pojawiający się problem. Swędzenie, wysypka i pokrzywka to niewielkie problemy w porównaniu z szokiem alergicznym, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Z tego względu osobom mającym tendencje do alergii, szczególnie niepotrzebnego korzystania ze znieczulenia nie poleca się. Dodatkowym problemem jest też ryzyko przebicia naczynka krwionośnego, wskutek czego bolesny obrzęk oraz odrętwienie szczęki może utrudniać życie jeszcze przez kilka dni po wizycie w gabinecie. Za taką sytuację winy nie ponosi stomatolog, gdyż naczynka krwionośne są niewidoczne i lekarz nie ma wpływu na to, czy igła je ominie czy też nie.

ZA - zalety wynikające ze znieczulenia

Na szczęście wad związanych ze stosowaniem znieczulenia jest niewiele. Jakie korzyści mogą wynikać z jego stosowania? Dentysta z pewnością doceni fakt, że jego pacjent jest zrelaksowany i spokojny, nie napręża ani języka, ani warg czy policzków. Sprawia to, że osoba siedząca w fotelu nie wykonuje nagłych ruchów (często pojawiających się w przypadku osób panicznie bojących się borowania lub niezwykle wrażliwych na ból), wskutek czego brak ryzyka przypadkowego zranienia pacjenta w trakcie borowania. Wiadomo również, że przy znieczuleniu zmniejsza się ilość śliny w jamie ustnej. W przypadku zakładania plomby ma to wielkie znaczenie, gdyż każda praca przy wypełnianiu ubytków powinna przebiegać w suchym środowisku.

Choć znieczulenie może znacznie ułatwić leczenie zęba dentyście i uwolnić pacjenta przed bólem, zbyt częste sięganie po taki środek nie jest najlepszym pomysłem. Zdrowy rozsądek powinien brać górę nad lękiem przed borowaniem, a po zastrzyk ze środkiem znieczulającym warto sięgać tylko w ostateczności.

Leczenie stomatologiczne - rekomendowane kliniki i gabinety: