medi-TOUR

Krioterapia, czyli leczenie zimnem

Aplikowanie zimna jako czynnika terapeutycznego znane było już w starożytnym Egipcie. Współcześnie celowe schładzanie organizmu jest stosowane w celu obniżenia temperatury tkanek i napięcia mięśni, spowolnienia metabolizmu oraz krążenia, zmniejszenia stanu zapalnego i dolegliwości bólowych. Działanie zimnem ma korzystny wpływ szczególnie na objęte stanem zapalnym stawy - w przebiegu chorób reumatycznych, w stanach pourazowych, pooperacyjnych oraz przeciążeniowych.

Należy jednak pamiętać, że „dobroczynne” zimno, to zimno krótkotrwałe (do kilku minut) i jednocześnie kilkakrotnie powtarzane. Długotrwałe oddziaływanie zimna wiąże się zazwyczaj z wychłodzeniem organizmu i nie ma nic wspólnego z terapią.

Krioterapia miejscowa kolana
Zabieg krioterapii miejscowej ciekłym azotem

Co to jest krioterapia?

Specyficzną formą wykorzystania niskich temperatur w procesie leczenia jest krioterapia. Krioterapia polega na możliwie szybkim i jednocześnie bezpiecznym dla organizmu odebraniu ciepła ze schładzanych tkanek. Wykorzystuje się w tym celu najczęściej opary ciekłego azotu, które osiągają temperaturę bliską -180oC. Tak niskie temperatury wywołują fizjologiczny odruch obronny organizmu, który objawia się skurczem naczyń krwionośnych oraz mięśni, czego następstwem jest spowolniony przepływ krwi, spowolniona przemiana materii oraz podniesienie progu czucia bólu.

Następnie organizm, broniąc się przed zimnem, wywołuje reakcję przekrwienną, gwałtownie rozszerzając naczynia krwionośne i zwiększając przepływ krwi - nawet czterokrotnie. Stan ten otwiera drogę dla zwiększonego dopływu składników odżywczych, tlenu oraz substancji przeciwzapalnych do komórek. W rezultacie zmniejsza się ból i stan zapalny, a uszkodzone tkanki szybciej się regenerują, nasze mięśnie ulegają rozluźnieniu, polepsza się przemiana materii oraz funkcje układu odpornościowego.

Ze względu na bezpieczeństwo pacjenta i możliwe, choć rzadko występujące przeciwwskazania czy powikłania, stosowanie krioterapii powinno być zawsze konsultowane z lekarzem rehabilitantem bądź fizjoterapeutą,

Na podst.: Bączkowicz D., Krioterapia - wpływ niskich temperatur na nasz organizm. „Apetyt na Zdrowie” 2013 nr 15, s. 6-7.

Krioterapia - rekomendowane kliniki i ośrodki w Polsce: