medi-TOUR

Najczęstsze choroby serca i układu krążenia

Problemy związane z sercem i układem krążenia stanowią, obok chorób nowotworowych, najczęstszą przyczynę zgonów. Z każdym rokiem liczna zgonów spowodowanych chorobą serca zwiększa się. Już teraz można przypuszczać, że co drugi Polak umiera z powodu choroby serca. Dlaczego choroby serca są tak wielkim zagrożeniem? Czy można się przed nimi chronić?

Choroby serca

Komu zagrażają najmocniej choroby serca?

Choć problemy z sercem mogą dotknąć każdego, udało się wyodrębnić wiele czynników sprzyjających ich rozwojowi. Jednym z czynników mających wyjątkowo duży wpływ na stan serca jest codzienna aktywność fizyczna. Im mniej ruchu, tym gorzej funkcjonuje układ krążenia. Typ wykonywanej pracy oraz stan zatrudnienia to bardzo ważne czynniki socjalne, które odbijają się na stanie serca i układu krwionośnego. Niestety, im wyższe stanowisko, im bardziej odpowiedzialne stanowisko – tym więcej czasu spędzanego za biurkiem oraz stresu, który wyjątkowo szkodzi zdrowiu. Zawały w grupie osób zajmujących wysokie pozycje w społeczności i osiągających sukcesy zawodowe są zjawiskiem bardzo częstym. Alkohol i papierosy, zła dieta oraz zbyt krótki czas odpoczynku są kolejnymi czynnikami, które mogą poważnie zwiększać ryzyko pojawienia się poważnych problemów z sercem. Wiadomo również, że serce osób walczących z cukrzycą, nadwagą oraz nadciśnieniem tętniczym jest znacznie bardziej narażone na choroby. Jakie dolegliwości pojawiają się najczęściej?

Choroba wieńcowa w pigułce

Choroba wieńcowa, znana również jako choroba niedokrwienna serca, należy do najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób układu krążenia. Można mówić o niej w chwili, gdy serce otrzymuje zbyt małą ilość tlenu. Niedotlenienie serca najczęściej jest skutkiem miażdżycy – choroby tętnic, polegającej na ich zapychaniu i zwężeniu się. Zbyt wąskie tętnice nie są w stanie doprowadzić do serca odpowiedniej ilości tlenu, czego skutki są tragiczne. Bóle w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem są zazwyczaj pierwszymi sygnałami choroby wieńcowej, których nie można lekceważyć. Im wcześniej zdiagnozowana zostanie choroba niedokrwienna serca, tym większe szanse na zminimalizowanie szkód przez nią wyrządzonych.

Ostre zespoły wieńcowe

Ostre zespoły wieńcowe to częsta przyczyna zgonów, których podstawową przyczyną jest nagłe zatrzymanie krążenia. Główną przyczyną jest tu zbyt wąska tętnica wieńcowa, która uniemożliwia odpowiednie dotlenianie serca. Jakie są skutki tego stanu rzeczy? Problemy z dotlenieniem serca oznaczają powolną śmierć jego komórek. Efektem takiego stanu rzeczy jest wyjątkowo częsta w Polsce choroba – zawał, będący jedną z najczęściej występujących przyczyn zgonów.

Troska o serce nie musi być trudna. Czasem wystarczy niewiele, by w znacznym stopniu poprawić stan serca i zapewnić mu lepszą formę. Lżejsza dieta, więcej ruchu i wypoczynku – oto podstawowa recepta na zdrowe i mocne serce.

Rekomendowane kliniki kardiologii i kardiochirurgii w Polsce: