medi-TOUR

Paradontoza - jak zapobiegać i leczyć

Paradontoza jest jednym ze schorzeń przyzębia. Objawia się krwawieniem dziąseł, które prowadzi do ich rozchwiania. Powstaje wskutek długotrwałego procesu zapalnego, wywołanego przez drobnoustroje chorobotwórcze gromadzące się w zetknięciu dziąseł z zębami. Na tę niebezpieczną chorobę cierpi siedmiu na dziesięciu polaków. Oprócz próchnicy to najczęstsze schorzenie jamy ustnej.

Paradontoza

Paradontoza bywa uwarunkowana genetycznie, ale nie jest to regułą. Najczęściej powstaje z braku higieny jamy ustnej. Za czynnik sprzyjający jej wystąpieniu można też uznać nieumiejętne mycie zębów i niewłaściwą dietę. Nieleczone problemy z dziąsłami, typu opuchlizna i stany zapalne często przekształcają się w paradontozę. Dolegliwość ta może się pojawić kiedy mamy wadę zgryzu, cukrzycę, nadużywamy alkoholu i papierosów.

Jak zapobiegać paradontozie

Oto kilka sposobów, które pozwolą zapobiec jej rozwojowi. Wiadomo, że zaniedbana i nieleczona paradontoza prowadzi do utraty uzębienia. Trzeba więc robić wszystko, żeby temu skutecznie przeciwdziałać. Domowe zabiegi nie zwalniają nas na pewno od wizyty u lekarza, ale mogą pomóc w naturalny sposób wzmocnić wrażliwe dziąsła.

Codzienne płukanie zębów jest bardzo wskazane. Łyżeczkę szałwii zalewamy połową szklanki wrzącej wody i odstawiamy pod przykryciem na piętnaście minut. Sporządzonym naparem płuczemy jamę ustną, co najmniej kilka razy dziennie, przy opuchniętych dziąsłach. Tak samo przyrządzony napar z trzech czwartych łyżeczki dziurawca pomaga, jeśli dziąsła są rozpulchnione. Arniką leczymy je w sytuacji, gdy silnie krwawią. Płukanki powinny być letnie, nie gorące.

W walce z tą przypadłością ważny jest też sposób odżywiania. Codzienna dieta ma kolosalny wpływ na stan naszych dziąseł. Jedzenie powinno być bogate w witaminę C, rutynę uszczelniającą naczynia krwionośne oraz białko i różne mikroelementy. W trosce o zdrowie swoich dziąseł warto pić jak najczęściej napoje z owoców cytrusowych, np. pomarańczy, grapefruita, kiwi. Nasze dziąsła wzmocni również herbatka z suszonych owoców dzikiej róży czy aronii. Nieodzownym składnikiem codziennego jadłospisu powinny być warzywa, takie jak: brukselka, brokuły, papryka. Trzeba natomiast ograniczyć słodycze i produkty z białej mąki i drobno mielone kasze.

W walce z paradontozą nie obejdzie się też od rygorystycznego utrzymywania higieny jamy ustnej. Używamy prawidłowo dobranej szczoteczki do zębów, nici dentystycznych. Unikamy zbyt energicznego szczotkowania, zbyt twardych szczoteczek, które podrażnią nadwrażliwe, krwawiące dziąsła. Zaleca się też masowanie dziąseł tamponem z waty nasączonym roztworem z propolisu. Niektórzy stomatolodzy radzą posłużyć się po prostu opuszkami palca. Wykonuje się ruchy okrężne, starając się nasuwać dziąsła na szyjki, jak też masaż zębów. Warto używać do mycia zębów past specjalistycznych, polecanych do walki z paradontozą. Dzięki leczniczym składnikom sprawią, że nasze dziąsła będą w lepszej kondycji.

Leczenie paradontozy

Leczenie chorób przyzębia przeprowadza lekarz w gabinecie stomatologicznym. Poza standardowym zabiegiem dentystycznym znajdują zastosowanie laseroterapia oraz antybiotykoterapia ogólna i miejscowa, a także zabiegi chirurgiczne. Przyjrzyjmy się więc uważnie naszym dziąsłom i zębom, żeby nie przegapić początków tej choroby. Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Wszak zęby są naszą ozdobą, a ich piękny wygląd stanowi o zdrowiu i kondycji naszego organizmu. Róbmy wszystko, żeby były z nami jak najdłużej i dobrze nam służyły przez długie lata. Otoczmy je wzmożoną troską. Dbajmy o naszą jamę ustną każdego dnia, nie tylko gdy coś nas zaczyna niepokoić.

Leczenie paradontozy - rekomendowane kliniki stomatologiczne: