medi-TOUR

Co to jest tachykardia? Przyczyny i objawy

Czym jest tachykardia (łac. tachycardia)? Z takim pojęciem często możemy się spotkać podczas omawiania problemów z tętnem. Tachykardia, inaczej częstoskurcz jest problemem polegającym na zbyt szybkim biciu serca. Tętno w przypadku tego problemu może wynosić od 100 do 400 uderzeń na minutę. Tachykardia często związana jest z innymi problemami związanymi z układem krążenia.

Badanie ciśnienia i tętna - tachykardia

Przyczyny tachykardii

Jedną z najczęściej pojawiających się przyczyn tego problemu jest nadciśnienie. Na pojawienie się problemu ze zbyt szybkim tętnem mogą wpływać i inne problemy zdrowotne, jak problemy z wątrobą lub tarczycą. Tak szybkie bicie serca jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a im szysze tętno, tym więcej możliwych problemów zdrowotnych. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta.

Im szybsze tętno, tym większe problemy związane z odpowiednim natlenieniem krwi. Gdy serce bije zbyt szybko, krew zaczyna tracić swą wartość jako środek odżywiający i dotleniający komórki wchodzące w skład ludzkiego organizmu. Niedobory tlenu są szczególnym problemem dla tak ważnego narządu, jakim jest serce.

Objawy tachykardii

Jak objawia się tachykardia? W większości przypadków tak szybko bijące serce nie wysyła zbyt mocno alarmujących sygnałów. Pojawiają się wprawdzie drobne problemy z oddychaniem, jak duszności czy zbyt płytki oddech, czasem osoby zmagające się ze zbyt szybkim tętnem zbyt szybko się męczą. Niektórzy mogą odczuwać zmęczenie, w innych przypadkach typowe jest otępienie. W przypadku powyższych objawów należy pilnie udać się do kardiologa.

Leczenie tachykardii - najlepsze kliniki kardiologiczne w Polsce: