medi-TOUR

Kwas azelainowy - dla cery atopowej i trądzikowej

Zabiegi i peelingi medyczne z zastosowaniem kwasu azelainowego wykonywane są w celu poprawienia stanu skóry, zwłaszcza atopowej, z trądzikiem różowatym i pospolitym oraz łojotokowej. Ponadto zwalczają przebarwienia pozapalne i posłoneczne. Dodatkowo taka kuracja jest idealna dla cery naczyniowej ze skłonnością do rumienia. Zadaniem preparatów z kwasem azelainowym jest oczyszczenie i złuszczenie skóry.

Działanie kwasu azelainowego

Metoda ta ma na pewno działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Dzięki tej metodzie hamujemy rozwój bakterii Propionibacterium Agnes, które to właśnie są przyczyną trądziku. Kwas azelainowy hamuje również wydzielanie sebum, czyli ma działanie przeciwzaskórnikowe. Ale to nie wszystko, gdyż kwas ten hamuje także tyrozynazę, co zmniejsza przebarwienia i nadaje jednolity koloryt skóry.

Zabieg(pelling) kwasem azelainowym

Dodatkowe pozytywne właściwości zabiegów kwasem azelainowym to:

 • Rozpulchnienie i zmiękczenie naskórka, czyli keratoplastyka.
 • Likwiduje też bakterie Staphylococcus Aureus, Bacillus Proteus, Escherichia Coli, Aerobacter Aerogenes, czyli keratynizacja bakteriostatyczna.

Zabieg (peeling) kwasem azelainowym

Tego typu zabiegi są dedykowane wszystkim rodzajom skóry. Zabiegi wykonuje się na dekolcie, twarzy i szyi. Poza wyżej wymienionymi wskazaniami, dzięki właśnie temu zabiegowi, można zmniejszyć rozszerzone pory, zmatowić cerę, odżywić ją i odświeżyć. Cały zabieg poprzedzony jest oczywiście gruntownym demakijażem, aby zmaksymalizować absorpcję preparatów. Następnie dokonuje się odtłuszczenie skóry, cery. Dopiero w kolejnych etapach stosuje się preparat zawierający kwas azelainowy.

Kwas azelainowy - przeciwskazania

Tą metodę można stosować przez cały rok, ale w okresie dużego promieniowania słonecznego, należy pamiętać o stosowaniu kremu z wysokim filtrem. Jak dla każdej prawie metody, tak i dla tej są pewne przeciwwskazania:

 1. Zadrapania, skaleczenia, czyli brak ciągłości naskórka.
 2. Tendencja do bliznowaceń.
 3. Skórne alergie.
 4. Opryszczka.
 5. Teleangiektazje.
 6. Zbyt krótki czas po zabiegu chirurgicznym.
 7. Trądzik w ciężkiej postaci.
 8. Autoimmunologiczne choroby.
 9. Do pół roku od terapii witaminą A, nie można wykonywać zabiegu.
 10. Zabieg można wykonać dopiero 2 tygodnie po opalaniu lub terapii światłem.

Najlepiej przed wybraniem tej metody, wybrać się do specjalisty, gdyż należy się do zabiegu odpowiednio przygotować. To samo dotyczy okresu po zabiegowego, kiedy to należy w bardzo szczególny sposób zadbać o skórę poddaną preparatom z kwasem azelainowym.

Peelingi medyczne (kwas azelainowy) - najlepsze kliniki i gabinety: