medi-TOUR

Choroba wieńcowa - profilaktyka

Zalicza się do tych chorób, z którymi należy podjąć efektywną walkę. Ogromna ilość zgonów spowodowanych przez chorobę niedokrwienną serca sprawiła, że lekarze zaczęli bić na alarm. Choroba wieńcowa to poważny problem, a walka z nią stanowi jedno z największych wyzwań dla współczesnej medycyny. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu? Dlaczego choroba wieńcowa jest tak powszechnym i niebezpiecznym zjawiskiem?

Choroba wieńcowa

Co to jest choroba wieńcowa?

Choroba wieńcowa to poważna dolegliwość, która może stać się przyczyną przedwczesnej śmierci. Niedokrwienie serca jest tu zazwyczaj główną przyczyną problemów. Z powodu zwężenia tętnic wieńcowych (czyli miażdżycy), serce otrzymuje zbyt małą ilość tlenu. Efekt? Nie jest w stanie radzić sobie ze swymi zadaniami w odpowiedni sposób. o tym, jak groźne są problemy związane z pracą serca, wie już każdy. Gorsze samopoczucie, ryzyko utraty życia – oto efekty braku odpowiedniego leczenia choroby wieńcowej.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak nie tyle leczenie tej choroby, co skuteczne jej zapobieganie. Czy można się uchronić przed chorobą niedokrwienną serca? Wbrew pozorom profilaktyka w przypadku choroby wieńcowej nie jest zbyt trudna. Ogromną rolę zajmuje tu systematyczna aktywność fizyczna. Nie bez znaczenia jest też sposób odżywiania się. Lekka dieta, pełna witamin i owoców, to najlepsze wsparcie dla naszego serca oraz tętnic. Pamiętajmy, że nadmiar tłuszczu w diecie może prowadzić do miażdżycy, a ta – do poważnych problemów związanych z sercem.

Choroba wieńcowa - profilaktyka

Profilaktyka choroby wieńcowej nie dotyczy jednak tylko zmiany sposobu odżywiania się oraz rozpoczęcia bardziej aktywnego stylu życia. Równie ważne są kontrolne badania. Warto je wykonywać nawet w chwili, gdy czujemy się dobrze. Dlaczego? Bo choroba wieńcowa to podstępne schorzenie, które bardzo długo może się rozwijać niemal bezobjawowo. Wielu pacjentów o problemach związanych z chorobą niedokrwienną serca dowiaduje się w chwili, gdy choroba jest już dość zaawansowana, a poczynione przez nią szkody zaczynają utrudniać życie. Każdy z nas powinien zatem w porę zgłaszać lekarzowi takie dolegliwości, jak duszności lub bóle w klatce piersiowej. Takie objawy mogą wskazywać przecież na problemy z sercem, wymagają zatem szybkiego zdiagnozowania.

Leczenie choroby wieńcowej - najlepsze kliniki w Polsce: