medi-TOUR

Trądzik różowaty - objawy i leczenie

Ta uciążliwa choroba skóry może utrudnić życie i stać się przyczyną poważnych kompleksów. Szpecący trądzik różowaty to problem, z którym należy się skutecznie rozprawić. W jaki sposób?

Czym jest trądzik różowaty i jakie są objawy?

Trądzik różowaty to dość częsta choroba skóry, której najbardziej charakterystycznym objawem jest czerwony rumień. Atakuje on najczęściej policzki, jednak i czoło, i rejon podbródka bardzo często zostają oszpecone przez taki trądzik. Taki problem najczęściej pojawia się u osób pomiędzy 30 – 40 rokiem życia, a wśród pacjentów zdecydowaną większość stanowią kobiety. Dlaczego z trądzikiem należy się rozprawić możliwie jak najszybciej? Bo początkowe zaczerwienienia i rozszerzone naczynka z czasem przestają być jedynym problemem. Bardziej zaawansowana choroba staje się przyczyną deformacji. Takie deformacje dotyczą zazwyczaj nosa, na którym powstają nieestetyczne i uciążliwe naroślą. Ponieważ powiększone naczynka krwionośne i rozwijający się w nich stan zapalnych mają wpływ również na koloryt skóry, nos może przybrać miedzianą barwę.

Trądzik różowaty

Skąd biorą się problemy z trądzikiem różowatym?

Mimo licznych badań nad tą chorobą skóry nie udało się wskazać głównych przyczyn odpowiedzialnych za jej rozwój. Istnieje przypuszczenie, że trądzik różowaty może mieć poważny związek z zaburzeniami przemiany materii lub z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Stan chorego mogą pogorszyć liczne czynniki, wśród których ważne miejsce zajmuje alkohol. Związek pomiędzy jego nadużywaniem a rozwojem choroby został już potwierdzony przez specjalistyczne badania. Gorące napoje, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura powietrza oraz stres to kolejne czynniki, które prowadzą do nasilenia się problemów z trądzikiem różowatym. Ostre przyprawy, nadmiar promieni słonecznych oraz niektóre leki również mogą prowadzić do nasilenia się problemów z tą chorobą skóry.

Czy można leczyć trądzik różowaty?

Porada lekarza w przypadku problemów z trądzikiem różowatym jest bardzo ważna i z pewnością warto z niej skorzystać. Dlaczego? Bo lekarz może wykluczyć te choroby, które czasami objawiają się w podobny sposób. Dermatolog jest też w stanie podjąć terapię, dzięki której można zahamować proces powstawania narośli. Lekarz może też zapisać leki, dzięki którym objawy trądziku różowatego nie będą pojawiały się w przyszłości lub też przestaną być aż tak dokuczliwe. W walce z tym problemem mogą być stosowane zabiegi polegające na dokładnym oczyszczeniu skóry, można też skorzystać z antybiotyków oraz preparatów zawierających spore ilości witaminy A. W przypadku pacjentów mających problem z większymi naroślami można też skorzystać z zabiegu, w trakcie którego szpecący problem jest usuwany laserowo lub operacyjnie.

Dyskomfort, kiepskie samopoczucie oraz utrata pewności siebie – oto główne przyczyny poszukiwania przez chorych skutecznej metody na walkę z trądzikiem różowatym. Masaże i specjalne preparaty mogą poprawić stan skóry i sprawić, że trądzik różowaty przestanie być aż tak wielkim problemem.

Leczenie trądziku różowatego - najlepsze kliniki i gabinety: