medi-TOUR

Diagnostyka i skuteczne leczenie boreliozy

Jedną z bardziej poważnych chorób, która może zaatakować każdego z nas, jest borelioza, czyli choroba zakaźna roznoszona przez kleszcze, a w zasadzie żerujące nimfy kleszczy z rodzaju Ixodes. Najczęstszym objawem wczesnej boreliozy jest rumień wędrujący oraz objawy grypopodobne. Boreliozę diagnostycznie można potwierdzić na podstawie dodatnich testów serologicznych. Ta groźna choroba w swoim bardzo intensywnym przebiegu doprowadza do udolnego osłabienia systemu odpornościowego organizmu, przez co też wszystkie powikłania związane z boreliozą mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a pewnych skrajnych przypadkach, nawet dla naszego życia.

Borelioza

Tak, więc skuteczne leczenie boreliozy jest kwestią wręcz priorytetową, co jednak nie znaczy, iż jest to takie proste. Przede wszystkim trudność polega na tym, iż bakterie borelii w czasie trwania choroby pod wpływem pewnych czynników mutują i stają się odporne na niektóry grupy antybiotyków, a co gorsza, medycyna nie jest w stanie określić, jakie bodźce, w jakim stadium mutacji, powodują kolejną mutację. Dlatego też, borelioza obecnie leczona jest raczej długofalowo, z ciągłą obserwacją, w przeciwieństwie do tego, co miało miejsce kiedyś, czyli po przeobrażeniu bakterii uznawano, iż borelioza została wyleczona, tymczasem problemy chorego mogły się ciągnąć jeszcze wiele lat.

Dlatego też obecnie stosuje się terapię przewlekłą, dzięki której jednak mamy większe szanse, iż borelioza zostanie w pełni wyleczona. Po prostu po przeobrażeniu, natychmiast rozpoczęte jest dawkowanie kolejnej grupy leków, które atakują kolejne mutacje krętków borelii, przez co systematycznie borelioza jest wyniszczana. Nie mniej jednak trzeba tutaj pamiętać o tym, iż leczenie jest długotrwałe a w jego toku może dojść do różnych dodatkowych efektów ubocznych wywoływanych przez obecność krętków borelii w organizmie, toteż trzeba być bardzo wyczulonym na punkcie wszystkich niepokojących objawów u pacjenta, aby nie przeoczyć zagrożenia dla życia.