medi-TOUR

Naczyniaki - co warto o nich wiedzieć?

Choć są niegroźne, dla większości osób ich pojawienie się na skórze jest sporym problemem. Mało estetyczny wygląd oraz lokalizacja pęcherzyka, która drażni lub utrudnia swobodne poruszanie się – to najczęstsze problemy związane z naczyniakami. Czy ten kosmetyczny defekt może stanowić problem zdrowotny? Czy naczyniaki można usunąć?

Naczyniaki

Skąd się biorą naczyniaki?

Warto zacząć od tego, w jaki sposób właściwie powstają naczyniaki. Główną przyczyną ich rozwoju jest zazwyczaj nieprawidłowy rozwój naczyń krwionośnych, wskutek czego na skórze pojawiają się niegroźne znamiona. Wiadomo, że naczyniaki dość często pojawiają się w przypadku osób starszych, czasem też pojawiają się jako „towarzysze” niektórych chorób wątroby. Choć nie jest to problem groźny, zmiany na skórze warto obserwować, a w razie niepokojących sygnałów możliwie jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Ważne dla zdrowia jest też rozróżnienie naczyniaka od czerniaka. O ile wpadanie w panikę z powodu każdej zmiany na skórze nie ma sensu, równie niebezpiecznym problemem może się okazać ignorowanie takich zmian. Dlatego też zgodnie z zasadami profilaktyki każdą zmianę związaną ze skórą i jej wyglądem warto omówić z dermatologiem w celu wykluczenia poważniejszego schorzenia.

Leczenie naczyniaków

Czy istnieje szansa na pokonanie naczyniaków? Nie są one groźne, zatem w większości przypadków walka z nimi ogranicza się do stosowania specjalnych maści i kremów mających zamaskować problem. Leczenie naczyniaków podejmowane jest tylko w sporadycznych przypadkach, np. gdy naczyniak pojawia się w miejscu szczególnie problemowym. Najczęściej korzysta się tu z leczenia operacyjnego, choć niektóre typy naczyniaków mogą zostać usunięte poprzez wypalanie przy użyciu lasera.

Usuwanie naczyniaków - polecane kliniki medycyny estetycznej: