medi-TOUR

Metody usuwania i zabiegi na rozstępy

Na temat rozstępów krąży wiele opinii przekazywanych między osobami, które już ten problem miały i tymi, które dopiero zaczynają cierpieć z tego powodu. Istnieje wiele teorii tego typu, że raz powstałe rozstępy pozostają na ciele już na zawsze i już nigdy nie można ich usunąć. Jak to jest naprawdę?

Czy rozstępy można usunąć?

Prawda jest taka, że rozstępy można usunąć, jednak trzeba podjąć odpowiednie działania. Kluczową sprawą jest czas reakcji. Im szybciej zareagujesz na pojawiające się na Twoim ciele rozstępy, tym większą masz pewność, że Twoje działania przyniosą zadowalające efekty. Nie możesz jednak dopuścić do tego, żeby rozstępy zabliźniły się pozostawiając po sobie paskudne, perłowe blizny. Wówczas Twoje zadanie stanie się nie tylko dużo trudniejsze, ale możliwe także, że całkiem niewykonalne. Zabliźnionych rozstępów zazwyczaj nie można usunąć.

Rozstępy

Przy odrobinie samozaparcia czerwonych rozstępów można się pozbyć z pomocą metod nieinwazyjnych, tj. na przykład używając dobrych kosmetyków, przeznaczonych do walki z rozstępami. Gorzej, gdy rozstępy przeszły już w fazę zaniku - bliznowacenia, stają się wtedy białe a ich usunięcie bez chirurgicznej inwazji w tkanki jest w zasadzie niemożliwe. Z pomocą kosmetyków lub profesjonalnych pellingów i zabiegów dermabrazji można je jedynie zminimalizować i sprawić że staną się niewidoczne, choć będą wyczuwalne w czasie dotyku. Walka z rozstępami do najłatwiejszych nie należy, a defektowi temu lepiej jest zapobiegać niż go leczyć. Problem polega na tym, iż większość z nas nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia i orientuje się zbyt późno, by można było wdrożyć jakieś kroki zaradcze.

Skąd biorą się białe i czerwone rozstępy?

Białe i czerwone rozstępy są tymi samymi rozstępami tj. uszkodzeniami na poziomie skóry właściwej. Skóra, której kondycja w dzisiejszych czasach pozostawia zazwyczaj bardzo wiele do życzenia, pęka pod naporem rozrastających się mięśni (i całego ciała - u nastolatków) pod wpływem rozrastającego się brzucha u kobiet w ciąży czy wskutek nagłego przybierania na wadze u osób, które tyją (i odchudzają się na przemian). Jest to zjawisko powszechne i coraz częściej dotyczy również mężczyzn - nie tylko kobiet.

Dlaczego skóra pęka?

Dlatego, że fibroblasty (mali wytwórcy włókien kolagenowych i elastynowych odpowiadających za jakość skóry i jej elastyczność, czyli również zdolność do rozciągania się i kurczenia) ulegają uszkodzeniu pod wpływem kortyzolu, bądź też nie są w stanie produkować pełnowartościowego kolagenu i elastyny dlatego, że brak im jakichś składników odżywczych (np. białka). W efekcie niepełnowartościowe włókna nie są w stanie wytrzymać wewnętrznego naporu i pękają sprawiając, że na skórze pojawiają się charakterystyczne wrzecionowate pasma.

Czerwone rozstępy - pierwszy etap

Czerwone rozstępy pojawiają się jako pierwsze, początkowo pęknięcia są bladoróżowe, z czasem powiększają się i przybierają coraz intensywniejszy odcień. Już na tym etapie należy zareagować, najlepiej stosując dobre kosmetyki i szybko weryfikując dietę pod kątem zawartości składników mogących wpływać na produkcję kolagenu i elastyny. Jeśli przegapimy ten moment, walka z rozstępami będzie trudna, a w zasadzie niemożliwa - bezinwazyjnie ich nie zlikwidujemy.

Białe rozstępy - drugi etap

Z czasem czerwone rozstępy zaczynają blaknąć i zmniejszają się, a wiele osób sądząc iż jest to faza zanikowa, prowadząca do całkowitego zniknięcia rozstępów, bagatelizuje je i nie reaguje odpowiednią kuracją. Tymczasem rozstępy zmniejszają się i bledną, ale też w efekcie utrwalają się w znacznie mniejszych rozmiarach, tworząc na skórze charakterystyczne białe połyskliwe blizny. Są one wyraźnie widoczne i wyraźnie wyczuwalne w dotyku.

Na tym etapie kosmetyki nam nie pomogą, tj. pomogą o tyle, że zmniejszą rozmiar rozstępów, mogą też sprawić, że staną się one praktycznie niewidoczne, na pewno ich jednak nie usuną - to może sprawić jedynie zabieg dermatologiczny polegający na usunięciu uszkodzonych obszarów skóry. Skóra regenerując się po takim zabiegu, nie odbudowuje "odparowanych" przez laser rozstępów, jest gładsza, jednolita i wygląda zupełnie normalnie tak, jakby nigdy na niej rozstępów nie było - wszystko to pod warunkiem, że ranki po zabiegu wygoją się prawidłowo i nie pozostawią na skórze blizn.

Zabiegi na rozstępy

Zabiegi na rozstępy są dość drogie, te tańsze charakteryzują się niewielką efektywnością bowiem wszystkie dostępne w dzisiejszych czasach peelingi i dermabrazje nie są w stanie całkowicie usunąć rozstępów białych. Mogą je tylko zlikwidować. Dlatego tak ważne jest stosowanie profilaktyki tj. dobrej diety zaspokajającej zapotrzebowanie na białko, unikanie (w miarę możliwości) stresu fizycznego i psychicznego, utrzymywanie stabilnej wagi ciała i szeroko pojęta higiena życia. Jeśli rozstępy mimo wszystko się pojawią, pamiętajmy, że uporać możemy się jedynie z rozstępami czerwonymi. Białe rozstępy usuwa w zasadzie jedynie metoda laserowa.

Jeśli zauważysz na swoim ciele pierwsze, czerwone prążki, musisz jak najszybciej sięgnąć po dobry krem na rozstępy. Krem jest bowiem podstawowym środkiem wykorzystywanym do leczenia tego typu schorzeń. Nie jest to jednak jedyna metoda, z której należy korzystać. Warto pamiętać także o prawidłowej diecie oraz odrobinie ruchu. Poza tym zalecane są także zabiegi, których można doświadczyć w klinikach medycyny estetycznej, gabinetach kosmetycznych, salonach SPA lub przychodniach dermatologicznych. Różnego rodzaju zabiegi pozwolą na poprawę kondycji skóry, co ułatwi regenerację jej struktury kolagenowej i elastynowej.

Laserowe usuwanie rozstępów - polecane ośrodki w Polsce: