medi-TOUR

Męska bezpłodność - badania, leczenie, przyczyny

Posiadanie dziecka to marzenie praktycznie każdej pary. Świadomość, że możemy dać życie małej, bezbronnej istocie sprawia, że w większości ludzi w pewnym momencie rodzi się instynkt macierzyński i ojcowski, który sprawia, że największym pragnieniem jest właśnie posiadanie dziecka. Czasami jednak nie można, zły los nie daje nam potomka mimo, że bardzo się o niego staramy. Mija kolejny miesiąc waszych starań o dziecko a efektów tego nie widać? Zastanawiacie się którego z was dotyczy problem?

Męska bezpłodność - badania

Bez odpowiednich badań ani rusz

Jeżeli mimo podejmowanych przez dłuższy czas prób nie udało się wam począć dziecka, to najwyższy moment na udanie się do specjalisty, który przeprowadzi na początek wywiad, celem wykluczenia czynników, które mogą uniemożliwiać odbycie prawidłowego stosunku. Następnie zrobi właściwe badania. U mężczyzny sprawdzany jest przede wszystkim stan jego nasienia. W sytuacji, gdy ilość plemników nie będzie satysfakcjonująca, lekarz zleci badania hormonalne, zrobi USG jąder lub pobierze z nich wycinek tkanki. W poważnych problemach z wytwarzaniem nasienia możliwe są również badania genetyczne, mogące pomóc w wykryciu patologii.

Przyczyny bezpłodności mężczyzn

Powodów, dla których mężczyzna staje się bezpłodny jest wiele. Do najczęstszych zalicza się:

  • niezdrowy sposób życia (długotrwałe przepracowanie, spędzanie wielu godzin w ciągu dnia w pozycji siedzącej lub w wysokiej temperaturze, mało wartościowe jedzenie, używki i duże ilości zażywanych leków)
  • zbyt niski poziom testosteronu
  • przebyte stany zapalne męskich narządów rodnych lub powikłania po chorobach zakaźnych
Leczenie i sposoby na męską bezpłodność

Zapłodnienie in vitroW dzisiejszych czasach męska niepłodność nie jest już najczęściej dla par starających się o dziecko wyrokiem. Możliwa jest np. inseminacja, czyli wprowadzenie plemników bezpośrednio do szyjki macicy za pomocą specjalnej strzykawki oraz cewnika (w sytuacji, gdy plemniki są zbyt słabe lub za wolne na przedostanie się przez szyjkowy śluz). Stosowane są także mechaniczne metody pozyskiwania nasienia lub impulsowego stymulowania prącia, jeżeli występuje problem z prawidłowym oddaniem nasienia. Na długotrwałe z kolei kłopoty z zapłodnieniem przeprowadza się zapłodnienie pozaustrojowe, czyli zapłodnienie in vitro.

In vitro - szansa dla bezdzietnych par

Gdzieniegdzie zaczyna się nam podsuwać pomysł in vitro, a my zastanawiamy się, czy aby na pewno jest to najlepsze wyjście. Dzięki in vitro dziecko urodziło się wielu parom, które w normalnych warunkach nie mogłyby go nigdy mieć. Jednakże zanim się tak stało, czekało ich mnóstwo badań, stresu i oczekiwania, czy aby implantacja na pewno się uda. Nie ma się co oszukiwać, sztuczne zapłodnienie to nie do końca łatwa i przyjemna kwestia.

Leczenie niepłodności - najlepsze kliniki w Polsce: