medi-TOUR

Wody lecznicze w uzdrowiskach i sanatoriach

Chcesz poprawić swój wygląd, zdrowie i samopoczucie? Wyjedź do wód! Dzięki różnego rodzaju zabiegom estetycznym, zdrowotnym i relaksującym – twoje życie nabierze nowego blasku. W naszym kraju, mamy aż 44 miejscowości, które mają status uzdrowiska. Najwięcej kurortów jest w rejonach górskich, nieco mniej w rejonie nadmorskim a najmniej na nizinach. A występujące tam źródła wód mineralnych, wykorzystuje się zarówno do podreperowania zdrowia jak też i do poprawy urody i samopoczucia. I choć za element uzdrowiskowy odpowiada także mikroklimat, borowiny czy stężenie określonych gazów występujących w uzdrowiskach – to bez wody mineralnej, nie ma w zasadzie kurortu.

Mineralne wody lecznicze dla zdrowia i urody

A co to jest woda mineralna?

Definicja wody mineralnej jest znana od dawna. Jednak masa producentów w licznych kompaniach reklamowych, wprowadza nas w błąd. A mianowicie: nazywa zwykłą wodę stołową lub źródlaną – wodą „mineralną”. Tymczasem specjaliści powtarzają jak mantrę: woda mineralna musi być wydobywana z podziemnego źródła i musi być czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. I co najważniejsze: musi zawierać, co najmniej 1000 mg minerałów w 1 litrze. I tylko taką wodę, możemy nazywać wodą mineralną.

Mineralna woda lecznicza -Selenka Wieniecka ZdrójWody mineralne lecznicze w Polsce

Istnieje także odmiana wody mineralnej – to jest woda mineralna lecznicza. I jak sama nazwa wskazuje, posiada ona właściwości lecznicze. A to dlatego, że jeden (względnie kilka) jej składników występuje w ilościach znacznych. W Polsce mamy bogate złoża takich wód a do najpopularniejszych z nich zaliczane są wody wodorowęglanowe, chlorkowo-sodowe, siarczkowo-siarkowodorowe i radoczynne. I to dzięki nim, możemy pozbyć się wielu chorób i dolegliwości – np. problemów skórnych, kłopotów gastrycznych, dolegliwości ginekologicznych, chorób związanych z otyłością czy trudności z leczeniem cukrzycy.

Wody alkaliczne

I choć spożywanie odpowiedniej leczniczej wody mineralnej, powinien zalecić nam lekarz – to warto mieć przynajmniej ogólne rozeznanie w tym zakresie. O mocy leczniczej danej wody, decydują zawarte w niej składniki makro i mikro. A mówiąc dokładniej, ich wzajemne proporcje, które w sposób zasadniczy wpływają na właściwości wody. I tak np. wody alkaliczne najczęściej stosowane są przy dolegliwościach gastrycznych, ponieważ neutralizują kwas solny w żołądku, działają pobudzająco na perystaltykę jelit oraz wydzielanie żółci.

Wody żelaziste, słone i jodkowe

Wody żelaziste stymulują układ krwiotwórczy a wody zawierające węglan wapniowy i magnezowy – posiadają właściwości moczopędne i przeciwzapalne. Wody słone – zawierające duże stężenie chlorku sodu, chlorku wapnia, chlorku magnezu, węglanu sodu oraz siarczanu sodu – poprawiają funkcjonowanie całego przewodu pokarmowego. Wody jodkowe mają zastosowanie w leczeniu miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, chorobach układu krążenia oraz zaburzeniach wydzielania gruczołów dokrewnych.

Wody siarczkowe, siarkowodorowe i radoczynne

Wody siarczkowe i siarkowodorowe działają odczulająco i odtruwająco, pobudzają przemianę materii oraz wywołują przekrwienie skóry. Mają także zastosowanie pomocnicze w reumatoidalnych schorzeniach narządów ruchu i dolegliwościach skóry. Wody radoczynne wspomagają leczenie niedokrwistości, zaburzeń przemiany materii, schorzeń układu nerwowego i układu ruchu.

Trzeba pamiętać, że lecznicze wody mineralne oddziałowują na nasz organizm podobnie jak lekarstwa. A zatem ich przedawkowanie, może grozić poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Dlatego też, nie należy ich pić w celu ugaszenia pragnienia! Lecznicze wody mineralne, można pić w celach profilaktycznych w ilościach podanych na opakowaniu. I oczywiście, przy schorzeniach i dolegliwościach, wg wskazań lekarza.

Hydroterapia w sanatoriach uzdrowiskowych

hydroterapiaTerapeutyczne działanie wody mineralnej, nie ogranicza się tylko do jej spożywania. Istotną rolę odgrywają także kąpiele: gorące, chłodne, perełkowe, wirowe, a także natryski, bicze wodne i masaże podwodne. Najszerzej stosowane są zabiegi z użyciem solanek, wód kwasowęglowych i siarczkowo-siarkowodorowych. Woda wpływa na nasz organizm w trojaki sposób: mechaniczny, fizykochemiczny oraz termiczny. Dzięki temu, zabiegi hydroterapii poprawiają między innymi krążenie krwi, zmniejszają obrzęki oraz napięcie mięśni i stawów. Wybornie sprawdzają się też w kosmetyce, ponieważ polepszają ukrwienie skóry, przyspieszają spalanie tłuszczu i redukują cellulit.

Zabiegi borowinowe

Okłady borowinowePoza wodą, na dużą skalę stosuje się również borowiny, czyli torf o konsystencji błota. Okłady borowinowe posiadają działanie kosmetyczne oraz terapeutyczne. Poprzez działanie termiczne oraz fizykochemiczne borowin – w organizmie człowieka dzieje się wiele dobrych rzeczy. Na przykład – lepiej pracuje układ krążenia, szybciej wydalane są substancje toksyczne oraz zmniejszają dolegliwości bólowe. Okłady borowinowe zaleca się szczególnie w leczeniu chorób skóry (szczególnie łuszczycy), schorzeń alergicznych, chorób łojotokowych i trądziku młodzieńczego. Można nimi także wspomagać leczenie dolegliwości bólowych pochodzenia reumatycznego i artretycznego oraz chorób narządu ruchu.

Najlepsze uzdrowiska, sanatoria, ośrodki SPA i rehabilitacja w Polsce: