medi-TOUR

Profilaktyka i higiena jamy ustnej i zębów

Należy wiedzieć, że nie ma powszechnie obowiązujących zasad dbania o zęby, które sprawdzałyby się u wszystkich ludzi. Jednak należy pamiętać, że każdy z nas może przestrzegać 5 ogólnych zasadach profilaktyki i higieny jamy ustnej i zębów, bardzo pomocnych w ich dbaniu. Szczególnie zachęcamy do odbywania regularnych wizyt u stomatologa.

Profilaktyka i higiena jamy ustnej i zębów

1. Rentgen zębów - Pantomogram i RVG

Prześwietlaj zęby – dobre leczenie stomatologiczne zaczyna się od panoramicznego zdjęcia RTG zwanego pantomogramem, które jest niczym hasło otwierające przejście do właściwego etapu. Wystarczy więc dokładnie przeanalizować zdjęcie i będziemy już wiedzieć, co działo się do tej pory z naszymi zębami. Panorama bowiem pokazuje choroby zębów, kości, zatok, stawów skroniowo-żuchwowych. Jak na dłoni widać nieszczelne plomby, korony protetyczne, niedoleczone zęby leczone kanałowo. Stomatolog powinien również wskazać kieszenie kostne czy kamień poddziąsłowy.

Nowoczesne, cyfrowe aparaty rentgenowskie dają lekarzom bardzo wysoką jakość zdjęć, a jednocześnie ograniczają do minimum promieniowanie. Należy wiedzieć, że sama panorama nie zawsze wystarczy. Nie wzbraniajmy się więc wtedy przed punktowymi zdjęciami RVG oraz tomografią, np. w trakcie implantologii, leczenia kanałowego oraz po jego zakończeniu. W ten sposób profesjonalny stomatolog projektuje, kontroluje i potwierdza prawidłowość leczenia. Pamiętajmy, że bez zaplecza radiologicznego nie ma mowy o dobrej opiece stomatologicznej.

2. Usuwanie kamienia nazębnego (skaling i piaskowanie)

Usuwaj kamień – Jak zaleca Światowa Organizacja Zdrowia, raz na pół roku powinniśmy umówić się na skaling, sprawdzając wcześniej, czy gabinet wykonuje także skaling poddziąsłowy. Skaling i piaskowanie zębów to dwie metody czyszczenia kamienia nazębnego, które największą skuteczność osiągają, gdy są wykonywane razem. Pierwszym etapem usuwania kamienia jest rozbicie go podczas zabiegu skalingu. W drugim etapie przeprowadzany jest zabieg piaskowania, który umożliwia usunięcie osadu oraz powierzchniowych przebarwień.  Należy wiedzieć, że złogi zmineralizowanej płytki nazębnej, zbierające się pod linia dziąseł, są widoczne na zdjęciu RTG. Należy je usuwać w 100 procentach, ponieważ jeśli kamień będzie nam zalegał, prędzej czy później stanie się siedliskiem bakterii, i będziemy przez to cierpieć oraz leczyć się na stany zapalne dziąseł, a nawet całego przyzębia.

3. Polerowanie zębów (polishing)

Polerowanie określane też jako polishing to profesjonalne wygładzanie szkliwa na fotelu dentystycznym, które opóźnia ponowne narastanie kamienia. Należy wiedzieć, że szorstkie i chropowate szkliwo może pokryć się w ciągu zaledwie jednego miesiąca taką samą warstwą kamienia, jaka narasta średnio przez pół roku.

4. Wizyty kontrolne u dentysty

Wizyty kontrolne – kontrolujmy jamę ustną, nawet pomimo nie zauważenia żadnych niepokojących objawów. Taka kontrola powinna się odbywać raz na pół roku. Standardowo przyjmuje się, że rozwój próchnicy od momentu zaistnienia sprzyjających im warunków (obecność bakterii, cukry) zajmuje kilka miesięcy. Ale zdarza się, że choroba postępuje szybciej. Jeżeli na przykład lekarz stwierdził u nas zaburzone wydzielanie śliny lub mamy skłonność do próchnicy, ponieważ spożywamy dużo kriogennych (próchnico twórczych) produktów, to nasze zęby wtedy powinny być kontrolowane częściej. Szczególnie dotyczy to osób młodych, u których kanaliki zębinowe są szersze, a zęby przez to bardziej podatne na próchnicę ostrą. Częstotliwość wizyt określi nam lekarz stomatolog, kiedy będzie obserwował nasze zęby.

5. Nie zwlekaj z wizytą u stomatologa

Nie zwlekaj – nowoczesne techniki spowodowały, że nawet zabieg kanałowego leczenia zębów jest całkowicie bezbolesny i można go wykonać podczas jednej wizyty stomatologicznej. Także choroby przyzębia leczy się coraz częściej bez skalpela, bo za pomocą ultradźwięków. Więc kiedy u nas pojawi się ból, od razu reagujmy i umawiajmy się na wizytę. Chodzi bowiem o to, aby jak najszybciej opanować stan zapalny, w tym nie dopuścić do zmian w zakresie ozębnej i okostnej. Nie ma bowiem co liczyć na to, że ból sam ustanie dzięki łykaniu przeciwbólowych tabletek. Upływający czas będzie działać tylko na naszą niekorzyść.

Profilaktyka i higiena - najlepsze kliniki i gabinety stomatologiczne: