medi-TOUR

Depilacja laserowa

Kilka zabiegów i możemy zapomnieć o denerwującym owłosieniu. Brzmi jak bajka, niekoniecznie. Depilacja laserowa pozwala skutecznie pozbyć się zbędnych włosków. Depilacja laserowa z całą pewnością jest bardzo efektywną metodą, w większości przypadków pozwala na trwałe pozbycie się owłosienia. Badania wykazały, że zaledwie 10% włosów może odrosnąć, ale są one wtedy słabsze, cieńsze i delikatniejsze, przez co i mniej widoczne. Depilacja laserowa jest jednym z rodzajów epilacji, gdzie włosy usuwane są wraz z cebulkami. Depilacja lserowa polega na usuwaniu włosów za pomocą lasera o odpowiedniej długości fali, gdzie światło laserowe zamieniane jest na ciepło, które następnie usuwa włos.

Depilacja laserowa twarzy
Depilacja laserowa Light Sheer Duet w Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznym DER-MED

Od czego zależy skuteczność depilacji laserowej?

Występuje następująca zależność:, im ciemniejsze włosy, a jaśniejsza skóra, tym bardziej skuteczny zabieg. Związane jest to z działaniem lasera. Światło pochodzące z wiązki laserowej kierowane jest na powierzchnie ciała i wychwytywane przez ciemny barwnik skóry i włosów-melaninę. Laser najlepiej dochodzi tylko do ciemnych cebulek. U pacjentów o jasnych czy siwych włosach depilacja laserowa jest mało skuteczna.

Czy depilacja laserowa boli?

Zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, czesto nawet przy zastosowaniu głowic chłodzących, pacjent odczuwa dyskomfort. Uczucie bólu zależy od indywidualnych predyspozycji, jak również od okolicy ciała poddanej depilacji. Tam, gdzie skóra jest najbardziej delikatna-bikini, okolice ust, tam też bolesność zabiegu jest większa. Na godzinę przed zabiegiem należy zastosować krem znieczulający na powierzchnię skóry.

Depilacja laserowa - ile zabiegów należy wykonać?

To, ile zabiegów zapewni zadowalający efekt zależy od kilku czynników. Ważny jest tutaj cykl wzrostu włosa. Laser usuwa tylko te włoski, które znajdują się w aktywnej fazie wzrostu, czyli w stadium anagenu. Na włoski w fazie spoczynkowej znajdujące się pod skórą wiązka lasera niestety nie zadziała. Po kilku tygodniach należy wykonać kolejną serie zabiegów, aby usunąć te, które wcześniej znajdowały się w fazie spoczynkowej. Najczęściej zadowalający efekt uzyskuje się po 4 zabiegach. Zależne jest to również od części ciała, predyspozycji genetycznych, czy rodzaju włosa. Większej ilości zabiegów wymagają osoby z zaburzeniami hormonalnymi np. Hirsutyzmem.

Jakie miejsca można depilować laserowo?

Najczęściej depilowanymi miejscami są: nogi zwłaszcza łydki, pachy oraz okolice bikini, czy partie ciała, które standardowo są poddawane domowej depilacji. Zdecydowanie częściej poddają się depilacji kobiety, choć pacjentami salonów coraz częściej są także mężczyźni. Zwykle decydują się oni na depilację laserową pleców, ramion, czy brzucha.

Przeciwskazania do depilacji laserowej

Depilację laserową zawsze powinna poprzedzić konsultacja lekarska, w trakcie, której lekarz uzyskuje niezbędne informacje na temat stanu zdrowia. Ustala on również indywidualną dawkę promieniowania laserowego.

Do bezwzględnych przeciwskazań do zabiegu należą:

  • bielactwo
  • ciąża
  • tendencja do przebarwień
  • choroby skóry: łuszczyca, skłonność do chorób ropnych
  • padaczka

Depilacji nie wykonuje się także u osób ze świeżą opalenizną, zarówno tą naturalną, jak i uzyskaną poprzez korzystanie z solarium, czy samoopalacza.

Zalecenia po zabiegu laserowej depilacji

Depilacja laserowa wbrew pozorom jest zabiegiem inwazyjnym, a co się z tym wiąże może wywołać odczyny skórne. Naturalną rekcją skóry po takim zabiegu jest zaczerwienieni, nieznaczne przebarwienia, czy niewielkie strupki. Objawy te ustępują zwykle w ciągu kilki dniu, u osób wybitnie wrażliwych -po kilku tygodniach. W przypadku długiego utrzymywania się niepokojących zmian na skórze należy skorzystać z porady dermatologa.

Pielęgnacja po zabiegu

Należy przestrzegać zaleceń lekarskich, dzięki czemu będzie można uniknąć wystąpienia powikłań.

Nie należy:

  • opalać się, po zabiegu przez minimum 2 tygodnie korzstać z kremów z wysokim filtrem UV 50+
  • stosować na wydepilowaną skórę dezodorantów, mydła, preparatów na bazie alkoholu, przez kilka dniu po zabiegu
  • stosować ziół i leków światłoczułych np. nagietka, dziurawca, retinoidów, antybiotyków- głównie z grupy tetracyklin, leków hormonalnych
  • stosować peelingów i kosmetyków złuszczających naskórek do dwóch tygodni po depilacji.

Należy:

  • kilka razy dziennie stosować na skórę krem łagodzący oraz delikatny balsam, który pozwoli zregenerować i ukoić skórę
  • używać do mycia letniej, najlepiej przegotowanej wody.

Depilacja laserowa jest zabiegiem polecanym szczególnie osobą, które borykają się z nadmiernym owłosieniem w eksponowanych częściach ciała. Alternatywą do tego zabiegu może być elektroliza depilacja, czyli trwałe usuwanie owłosienia prądem. Należy, jednak pamiętać, że są to zabiegi inwazyjne i nad ich bezpieczeństwem i wykonaniem powinien czuwać dermatolog z odpowiednim doświadczeniem


Gdzie najlepiej zrobić depilację  laserową?

Depilacja laserowa - najlepsze kliniki i gabienty w Polsce: