medi-TOUR

Paradontoza - zapalenie przyzębia

Drugą w kolejności chorobą zaraz po próchnicy, która sieje spustoszenie w jamie ustnej Polaków jest paradontoza. Właściwie, to choroby przyzębia wszystkie razem wzięte, paradontoza(paradentoza) jest określeniem na przewlekłą chorobę przyzębia. Leczeniem i profilaktyką chorób przyzębia: dziąseł i kości - tkanek wokół zęba - zajmuje się dziedzina stomatologii, jaką jest periodontologia.

Na czym polega i czym jest paradontoza?

Wszystko zaczyna się od zaniedbanego i zlekceważonego zapalenia dziąseł, które jest wywołane płytką bakteryjną. Następnie trwający stan zapalny rozprzestrzenia się na otaczające tkanki, czyli przyzębie, prowadząc stopniowo do jego destrukcji. Proces zapalny niszczy stopniowo: dziąsło, ozębną, cement korzeniowy i ostatecznie kość wyrostka, prowadząc do rozchwiania zębów.

Paradontoza

Choroby przyzębia w zależności od dynamiki procesu dzielimy na:

  • przewlekłe, zapalenie przyzębia dorosłych
  • ostre, młodzieńcze zapalenie przyzębia

Przewlekłe zapalenie przyzębia obserwowane jest u większości dorosłych i osób w podeszłym wieku zgłaszających się do stomatologa z objawami ze strony dziąseł. Proces chorobowy, a tym samym destrukcja tkanek przyzębia toczy się latami. Umiejętne leczenie, a przede wszystkim współpraca pacjenta i jego zaangażowanie w proces leczenia (odpowiednia higiena jamy ustnej) zapewniają pomyślne rokowanie co do wyleczenia. Należy zaznaczyć, że często bardzo trudno jest odtworzyć zniszczone włókna ozębnej i kość. Mimo wyleczenia stanu zapalnego występuje ubytek tkanek.

Jakie są objawy i skutki paradontozy?

Nieleczone zapalenie przyzębia doprowadza do rozchwiania zębów, powstawania ropni przyzębnych, a w najgorszych przypadkach, do utraty zębów. Objawy, to z reguły: krwawienie z dziąseł, ból o różnym nasileniu, tkliwość dziąseł, przykry smak w ustach, ruchomość zębów, dyskomfort podczas jedzenia, a także przykry zapach z ust, związany często z obecnością treści ropnej w patologicznych kieszonkach. Należy pamiętać, że stan taki może nieść zagrożenie nie tylko zdrowia, ale także i życia chorego. Drobnoustroje zasiedlające chorobowo zmienione tkanki przyzębia, mogą przyczyniać się do zapaleń wsierdzia lub ogólnej bakteriemii.

Paradontoza - krwawienie z dziąseł

Warto zaznaczyć, że choroby przyzębia poza wcześniej wymienionymi dolegliwościami, utrudniają prawidłowe żywienie chorych. Osoby starają się unikać twardych pokarmów, gdyż po pierwsze - mają trudności z ich odgryzaniem i żuciem, po drugie - twarde kęsy pokarmowe wywołują krwawienie. Jest to błędne koło, ponieważ dieta o twardej konsystencji umożliwia naturalne oczyszczanie zębów oraz pobudza prawidłowe wydzielanie śliny ponadto wpływa na lepsze ukrwienie tkanek i fizjologiczne ścieranie się zębów.

Jeśli chodzi o dietę u osób cierpiących na zapalenie przyzębia, powinna być ona bogata w białko, sole mineralne i witaminy. Spośród nich szczególnie ważne są A, C, D, E i kompleks witamin z grupy B. Wskazane jest ograniczenie białka zwierzęcego, alkoholu, używek, w tym szczególnie tytoniu.

Leczenie i profilaktyka chorób przyzębia - najlepsze kliniki i gabinety: