medi-TOUR

Usuwanie kamienia nazębnego i osadów.
Skaling i piaskowanie zębów.

Zapewne każdy z nas kiedyś rozmyślał nad wybielaniem zębów. Spacerując ulicami miast nie sposób oderwać wzroku od reklam klinik stomatologicznych, gdzie standardem jest fotografia pięknej kobiety, z szerokim oślepiająco białym uśmiechem. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że często zaledwie kilka zabiegów profilaktyczno - higienicznych w gabinecie stomatologicznym wystarczy, aby nasze zęby odzyskały dawny blask.

Piaskowanie zębów
Piaskowanie zębów piaskarką stomatologiczną EMS

Co to jest i jak usunąć kamień nazębny?

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna. Płytka odkłada się na naszych zębach przez cały czas. Jeśli nie jest stale usuwana, wysyca się związkami mineralnymi i przechodzi transformacje w kamień nazębny. Złogi nazębne tego typu mają żółty kolor zwykle odkładają się na zębach przednich od strony językowej - wewnętrznej oraz na powierzchniach zębów górnych bocznych. U osób wybitnie lekceważących higienę mogą znajdować się na wszystkich zębach.

Skaling zębów

Zabieg, który ma na celu usunięcie kamienia nazębnego nazywa się skalingiem. Używane jest to niego specjalne urządzenie - skaler, który za pomocą ultradźwięków rozbija kamień. Po całym zabiegu, zęby są polerowane specjalną pastą oraz szczoteczką, a na ich powierzchnię aplikowany jest preparat z fluorem w celu uniknięcia nadwrażliwości. Usuwanie kamienia nazębnego to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia naszych zębów, a szczególnie dziąseł. To właśnie kamień jest głównym winowajcą paradontozy i chorób dziąseł.

Piaskowanie zębów

Osadom po kawie i herbacie mówimy stanowcze nie! Często na naszych zębach możemy zauważyć brązowe, czy nawet czarne plamy, paski, głownie na ich bocznych i wewnętrznych ścianach. Jest to osad nazębny, odkładający się z barwników w pożywieniu (głownie napojach:kawie, herbacie, czerwonym winie) lub z dymu tytoniowego. Osad można usunąć za pomocą piaskowania zębów. Do tego zabiegu używany jest specjalne urządzenie, zwane piaskarką stomatologiczną, która wyrzuca piasek zmieszany z wodą pod ciśnieniem, na powierzchnię zęba z osadem. Taki zabieg często przynosi spektakularne efekty, szczególnie u osób z dużą ilością osadów nazębnych.

Czy warto zrobić skaling i piaskowanie zębów?

Odpowiedź jest jednoznaczna - oczywiście, że tak - wręcz trzeba! Po takich zabiegach nasze zęby będą pozbawione złogów nazębnych, gładkie, lśniące i białe. Warto również wiedzieć, że skaling całej jamy ustnej można wykonać w ramach zabiegów refundowanych przez NFZ raz do roku. Piaskowanie zębów nie jest niestety refundowanym zabiegiem. Często gabinety stomatologiczne oferują pakiet zabiegów higienicznych tzn. skaling, piaskowanie oraz fluoryzacje razem w korzystnej, promocyjnej cenie. Warto jeszcze wspomnieć, że prawidłowa higiena jamy usntej pozwoli nam jak narzadziej korzystać z tego typu zabiegów stomatologicznych.

Skaling i piaskowanie - najlepsze kliniki i gabinety stomatologiczne: