medi-TOUR

Co to jest leczenie kanałowe (endodoncja)?

Leczenie kanałowe zwane także profesjonalnie leczeniem endodontycznym jest zbiegiem polegającym na usunięciu miazgi (popularnie zwanej nerwem), która uległa nieodwracalnemu zapaleniu, martwicy lub zgorzeli. Do takiego stanu dochodzi w wyniku dotarcia bakterii do miazgi z ubytku próchnicowego, przez nieszczelne wypełnienie, przez kieszonkę patologiczną w wyniku chorób przyzębia, czy też, na skutek urazy zęba np. odłamania korony. Miazga, która została zaatakowana przez bakterie obumiera, a stan zapalny poprzez wierzchołek korzenia rozprzestrzenia się do tkanek okołowierzchołkowych, czyli kości.

Leczenie kanałowe - endodontyczne

Na czym polega i co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe z reguły pod mikroskopem - polega na usunięciu miazgi lub jej pozostałości, następnie, jeśli jest to konieczne zastosowanie leku o działaniu bakteriobójczym do kanałów. Ostatecznie leczenie kończy wypełnienie kanałów i odbudowa zęba. Obecnie leczenie kanałowe dzięki zastosowaniu środków znieczulających jest całkowicie bezbolesne.

Kiedy ząb wymaga leczenia kanałowego?

Czy ząb będzie musiał być przeleczony endodontycznie może stwierdzić jedynie lekarz dentysta, na podstawie badania i zdjęcia radiologicznego. Są, jednak symptomy, które szczególnie powinny na zaniepokoić i skłonić do jak najszybszej wizyty ze specjalistą. Są to:

  • zmiana koloru zęba, na szary, matowy, ciemniejszy niż sąsiednie
  • ząb jest wrażliwy na ciepło, zimno, nagryzanie
  • zimne lub ciepłe pokarmy wywołują ból, który długo się utrzymuje
  • na dziąśle obok bolącego zęba pojawia się pęcherzyk, z którego wydobywa się ropa
  • ból zęba jest na tyle silny, że nie pomagają leki przeciwbólowe.

Zęby, o ile pozwala na, to ich stan należy i powinno się leczyć. Prawidłowe leczenie endodontyczne pozwoli na zachowanie ich funkcji na długi czas, a czasem do końca życia.

Leczenie kanałowe - najlepsze kliniki i gabinety stomatologiczne: