medi-TOUR

Jak usunąć bliznę i jaką najlepiej wybrać metodę?

Blizna, czyli ślad po uszkodzeniu powierzchni skóry, jest niechcianą pamiątką po często przykrych, a nawet traumatycznych wydarzeniach. Nosimy blizny po przebytych chorobach, oparzeniach, skaleczeniach, wypadkach samochodowych. Nie tylko szpecą nasz wygląd, ale i przypominają nam o okolicznościach, w jakich doszło do ich powstania. Często są obiektem drwin i żartów, a także niezręcznej litości i współczucia. Bywa, że stają się źródłem kompleksów, które prowadzą do zaniżonej samooceny, a nawet stanów depresyjnych. Nic dziwnego, że większość z nas chce je usunąć lub przynajmniej zakamuflować.

Usuwanie i leczenie blizn

Wygląd blizn

Gdy nasza skóra dozna obrażeń czy urazów, nasz organizm wdraża system jej odnowy. Zniszczone komórki zostają usunięte, a w ich miejsce pojawiają się komórki produkujące włókna kolagenowe. Rana zasklepia się, a skóra wokół niej ulega zrośnięciu. Proces ten trwa około jednego roku. Powstaje blizna, której wygląd zależy od:

  • typu urazu: ślad po ranie ciętej od noża będzie podłużny i cienki, a ugryzienie np. przez psa spowoduje znaczne zniekształcenia powierzchni skóry
  • głębokości rany: im płytsza rana, tym mniej widoczna blizna i odwrotnie
  • umiejscowienia: rany narażone na rozciąganie skóry, goją się trudniej i są bardziej widoczne
  • indywidualnych (genetycznych) predyspozycji organizmu: u jednych blizny są mniej, u innych bardziej widoczne
  • przebytych w czasie procesu gojenia infekcji: wysięk z rany znacznie spowalnia proces gojenia
  • promieni UV: nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne utrudnia prawidłowe gojenie

Podział i rodzaje blizn

  • Blizna zanikowa – przyjmuje formę zagłębienia w skórze. Jest spowodowana niekompletnym odtworzeniem tkanek. Należą do nich: blizny potrądzikowe, po ospie wietrznej, po leczeniu sterydami.
  • Blizny przerosłe – powoduje je niekontrolowany rozrost blizny w obrębie rany. Są twarde i pogrubione, najczęściej koloru czerwonego.
  • Bliznowce – powstają pod wpływem czynników wzrostu, które wpływają na niekontrolowany przerost tkanek. Wykraczają poza ranę. Wśród nich wyróżniamy:
    • blizny o łagodnych brzegach typu U
    • blizny kwadratowe
    • blizny szpiczaste

Leczenie i usuwanie blizn

Na podjęcie decyzji o radykalnym leczeniu blizn ma wpływ zarówno ich wygląd, jak i umiejscowienie. Twarz, ręce, a u kobiet klatka piersiowa – to miejsca, z których szczególnie chcemy się ich pozbyć. Widoczne, rozległe, poszarpane blizny wprawiają nas w zakłopotanie, mają negatywny wpływ na zawieranie i utrzymanie kontaktów towarzyskich. Niektóre blizny mogą utrudniać prawidłowe funkcjonowanie, np. mruganie powieką, otwieranie ust czy ruchomość stawów. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Im młodsza blizna, tym większa szansa na jej całkowite usunięcie, a przynajmniej zredukowanie. Można zrobić to na kilka sposobów:

  • Pielęgnacja – dbanie o młodą bliznę może uchronić nas przed koniecznością poddania się poważniejszym zabiegom. Ochrona przed infekcją, promieniami słonecznymi, urazami mechanicznymi to podstawa profilaktyki przeciw bliznom. Bardzo ważne jest także nawilżanie za pomocą produktów, które nie tylko uelastyczniają skórę, ale i niwelują nieprzyjemne swędzenie. Warto stosować maści i kremy z wyciągiem z cebuli, masy perłowej, heparyną, alantoiną a także żele silikonowe. Najlepiej aplikować je jednocześnie masując miejsce bliznowacenia – masaż dobrze wpływa na ukrwienie tkanek i odżywia głębsze warstwy skóry.
  • Zabieg z wykorzystaniem kwasu lub osocza - sprawdza się w leczeniu blizn zanikowych, ponieważ uzupełnia ubytki w skórze. Rolę wypełniaczy pełni własna tkanka tłuszczowa pacjenta, fibroblasty lub krew. Z powodzeniem wykorzystywane są także wypełniacze sztuczne, takie jak kwas hialuronowy, dzięki któremu naskórek szybciej się regeneruje. Ten uniwersalny i popularny w dermatologii kosmetycznej środek, jest jednak dość nietrwały. Dlatego, żeby osiągnąć zadowalające efekty, kwas hialuronowy trzeba wstrzykiwać kilkakrotnie w różnych odstępach czasowych. Kwas (trójchlorooctowy) stosowany jest także do zabiegu CROSS, za pomocą którego „starą” bliznę zastępuje się nową, mniej widoczną i dająca lepsze rokowania do całkowitego wyleczenia.
  • Laserowe i chirurgiczne usuwanie blizn - są dedykowane dla blizn przerosłych, pooperacyjnych i potrądzikowych. W laseroterapii blizn innowacją jest metoda z wykorzystaniem lasera frakcyjnego: ablacyjnego i nieablacyjnego. W wyniku leczenia serią 3-5 zabiegów przeprowadzonych w odstępie 4-6 tygodni, uzyskuje się spłaszczoną i zwężoną bliznę. Laseroterapia daje dobre rezultaty w leczeniu starych i nowych blizn, jednak w przypadku blizn mających tendencję do przerastania, mogą wystąpić działania niepożądane. Choć w dobie technologii laserowej leczenie chirurgiczne nie jest już tak popularne, nadal jest stosowane, np. przy zmianie kształtu blizny. Przy bardziej wymagających przypadkach wykonuje się chirurgiczne wycięcie i powtórne zszycie blizn oraz przeszczepy skóry.
  • Inne metody – w leczeniu blizn przyrosłych stosuje się także wstrzykiwanie kortykosteroidów i środków cytostatycznych, które spłaszczają bliznę. Odpowiednie preparaty, np. octan triamcynolu, jest w stanie także zmienić kategorię blizny z przerosłej do zanikowej. Właściwość ta ma istotny wpływ na dalsze leczenie blizny. Triamcynol wykorzystuje się także w leczeniu bliznowców. Kolejnym sposobem redukującym blizny jest ucisk, czyli tzw. presoterapia, która ma pozytywny wpływ na rozległe pooparzeniowe blizny. Presoterapia polega na zakładaniu ubrań kompresyjnych w miejscu zbliznowacenia. Odpowiedni ucisk powoduje niedotlenienie tkanki i zmniejszenie produkcji kolagenu, co ma istotny wpływ na rozmiar blizn.

Ceny ww zabiegów są różne i wahają się od 200 zł (laser) do 800zł (terapia kwasem lub osoczem). Całkowity koszt uzależniony jest od rodzaju, zaawansowanie i wielkości blizny.

Usuwanie i leczenie blizn - najlepsze kliniki w Polsce: