medi-TOUR

Lifting operacyjny twarzy,szyi -jak wygląda zabieg?

Kiedy skóra na twarzy wiotczeje z wiekiem, najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po możliwości nowoczesnej chirurgii plastycznej, jakim jest face–lifting (lifting operacyjny-chirurgiczny twarzy). Zadaniem tego typu zabiegu jest usunięcie nadmiernej ilości luźnej skóry, czy też nadmiernie występującego tłuszczu oraz wzmocnienie podskórnego układu mięśni mimicznych. Dodatkowo można wykonać zabieg, który usunie nadmierną ilość skóry na powiekach, czyli usunąć efekt opadających powiek.

Operacyjny lifting twarzy

Lifting twarzy - jak przebiega operacja plastyczna?

Operacyjny lifting twarzy przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym. W tym drugim przypadku pacjent otrzymuje kombinację leków powstrzymujących ból, czyli sedytawy i analgetyków. Zanim poddamy się zabiegowi, należy ustalić z lekarzem, jakie zmiany chcemy wprowadzić. Należy pamiętać, że lekarz jest chirurgiem, a nie cudotwórcą, a co za tym idzie trzeba porównać nasze wyobrażenia, z możliwościami chirurgii plastycznej.

Przygotowanie przed zabiegiem

Przed operacją należy wykonać następujące badania:

  1. Morfologia
  2. Układ krzepnięcia krwi
  3. K, Na w surowicy krwi
  4. Poziom glukozy
  5. Antygen HBS
  6. Przeciwciała anty HCV
  7. RTG klatki piersiowej
  8. EKG
  9. Badania dodatkowe wskazane przez lekarza

Dodatkowo zanim podejmiemy ostateczne przygotowania do zabiegu, musimy udać się do stomatologa i wyleczyć ewentualne zmiany.

Przed zabiegiem należy się odpowiednio przygotować:

  1. Ostatni posiłek należy przyjąć minimum sześć godzin przed zabiegiem.
  2. Ostatni płyn można przyjąć minimum sześć godzin przed zabiegiem.
  3. Na sześć godzin przed zabiegiem nie wolno palić tytoniu.

Zabieg liftingu twarzy i szyi

Policzki

Czas spędzony na stole operacyjnym, zależy od rodzaju planowanych zmian. Technika prowadzenia operacji i kolejność prac, wprost zależy od techniki lekarza, który przeprowadza zabieg. Jeśli zabieg dotyczy naciągnięcia skóry na policzkach, wokół nosa, cięcie zazwyczaj prowadzone jest w dolnej części skroni, tuż pod linią włosów, następnie wokół małżowiny usznej, przy linii włosów za płat ucha. Za pomocą preparacji skóry, uwalnia się ją na skroniach, szyi i twarzy. Po dokładnym wymierzeniu, poprzez naciągnięcie, ustala się jej nowe położenie i wycina nadmiar. Aby efekt był trwały, chirurg napina podskórny aparat powięzi mięśni mimicznych. Wizualnym efektem jest wygładzenie policzków.

Szyja i broda

Z kolei na szyi, chirurg naciąga mięsień szeroki. Jeśli zabieg obejmuje brodę, czy podbródek, lekarz wykonuje małe cięcie tuż pod brodą. Jeśli chirurg natknie się na nadmierną warstwę tłuszczu w tej okolicy, może włączyć liposukcję w celu jego usunięcia. Chirurg stosuje rozpuszczalne szwy i klamry. Po zakończonym zabiegu, lekarz umieszcza po obu stronach szyi i twarzy pacjenta dreny, których zadaniem będzie odprowadzenie płynów i krwi. Po zakończeniu prac operacyjnych, pacjentowi zakłada się specjalistyczny okład elastyczny. Po zabiegu – operacji, pacjent jest hospitalizowany najczęściej przez dobę. Następnie pacjent ustala z lekarzem harmonogram kontrolnych spotkań.

Rekonwalescencja po liftingu twarzy

Oczywiście po zabiegu może występować ból. Wtedy należy zażywać leki przeciwbólowe, ale zgodnie z wytycznymi lekarza. Mogą również wystąpić niewielkie sinikami i opuchlizna. Czasami występuje niewielki paraliż skóry, bądź części skóry, ale jest to zazwyczaj tylko stan przejściowy. Należy pamiętać o tym, żeby w przypadku, gdy leki przeciwbólowe nie dają żadnych efektów a twarz jest znacznie opuchnięta, należy bezwzględnie natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Do ósmej doby powinno nastąpić zagojenie ran przed małżowiną uszną (przed uchem). Zagojenie ran w potylicznej okolicy może potrwać dwa tygodnie. Całkowity czas rekonwalescencji, zależy od zakresu wykonanych prac. Określa to lekarz prowadzący. Na powstałe blizny należy przez trzy tygodnie nakładać maść natłuszczającą. Przez pół roku należy unikać wszelkiej ekspozycji operowanego obszaru na słońce, a także wysokich temperatur. Przez pierwszy miesiąc po zabiegu, należy zdecydowanie unikać fizycznego obciążenia. Kiedy wszystkie rany się zagoją, a lekarz uzna, że rekonwalescencja jest zakończona, efektem możemy się cieszyć nawet przez kolejne 10 lat.

Chirurgiczny lifting twarzy i szyi - najlepsze kliniki chirurgii plastycznej: