medi-TOUR

Operacyjne powiększkanie piersi implantami

Kiedy kobieta boryka się z problemami psychicznymi, związanymi ze zbyt małym rozmiarem piersi, może poddać się operacji powiększania piersi. Jest to również idealna metoda dla osób, które chcą zmienić płeć wizualnie. Powiększanie piersi to zabieg chirurgiczny, który polega na umieszczeniu implantów w każdej z piersi. Taki rodzaj operacji nazywamy augmentacją lub mammoplastyką. Operacja ma zarówno za zadanie zwiększenie piersi, jak i poprawę ich wyglądu.

Operacja powiększania piersi

Implanty piersi

Wielkość implantu określana jest w mililitrach. Każdy implant ma naniesiony numer seryjny i wielkość. Przy wypisie pacjentka otrzymuje tak zwany paszport, który zawiera powyższe dane. Jak we wszystkim, również w doborze wielkości należy zachować umiar i mieć wzgląd na fizyczne możliwości swojego ciała. Wielkość implantu zależy wprost od anatomicznej budowy ciała, to znaczy od wysokości, szerokości klatki piersiowej, wielkości miednicy, wielkości piersiowych gruczołów oraz proporcji postawy.

Z czego i jak zbudowane są implanty piersi?

Jest zbudowany z zewnętrznej torebki z polimeryzowanej gumy silikonowej oraz wewnętrznej, dodatkowej warstwy zabezpieczającej. Implanty mogą mieć gładką powierzchnię lub teksturową. Ten drugi rodzaj jest chętniej stosowany, bo zmniejsza ryzyko kontraktury kapsułkowej. Zdarza się, że powierzchnię implantu stanowi tytanowa powłoka, ewentualnie poliuretan. Należy zaznaczyć, że tytan jest dobrze tolerowany przez organizm. We wnętrzu implantu – torebki znajduje się substancja o miękkiej konsystencji.

Rodzaje stosowanych implantów podczas powiększania piersi:
  • Anatomiczne – implanty wkładane częściowo pod mięsień,
  • Okrągłe – implanty wkładane pod gruczoł piersiowy i pod mięsień,
  • Asymetryczne – czyli dla każdej z piersi inne (w przypadku gdy jedna i druga pierś różnią się od siebie wielkością, czy kształtem), wkładane pod gruczoł piersiowy.
Rodzaje wypełnień implantów, w zależności od stanu obecnego piersi:
  • Spoisty silikon
  • Implant wypełniony solą fizjologiczną
  • Wypełnienia kombinowane, czyli tak zwane ekspandery Bakera – wewnątrz implantu znajduje się silikonowy żel i już po umieszczeniu w ciele, za pomocą wentylu dopełnia się go solą fizjologiczną.
  • Sojowy żel
  • Hydrożel

Zabieg powiększania piersi

W dniu zabiegu, kiedy udajemy się do kliniki, należy: ogolić skórę pod pachami i zabrać odzież zapinaną, a nie zakładaną przez głowę. Operacja, czy też zabieg powiększania piersi, wykonywana jest pod całkowitym znieczuleniem, czyli narkozą. Zabieg, w zależności od skomplikowania, trwa około dwie godziny. Po nim następuje około dwu-dniowa hospitalizacja. W tym okresie lekarz podaje leki przeciwbólowe oraz antybiotyki, przy czym należy mieć na uwadze, że po wyjściu ze szpitala, należy brać leki zgodnie z wytycznymi prowadzącego lekarza. Po zabiegu zoperowane piersi usztywnia się specjalnym biustonoszem. Należy go nosić bez przerwy, nawet do 8 tygodni. Przez pierwszy miesiąc należy ograniczyć aktywność fizyczną i spać na plecach. Oczywiście, zgodnie z zaleceniami lekarza, należy pojawiać się w klinice na kontrole.

Metody operacyjnego powiększania piersi

Obecnie wykorzystywane są różne metody, aby powiększyć piersi. Po pierwsze wykonywane są różne metody cięcia, przez które umieszczane są implanty:

  • Wokół otoczki sutka
  • W okolicy pachy
  • W linii fałdu pod piersią
  • W rejonie pępka

Po drugie - miejsce umieszczenia implantu, które zależy od decyzji lekarza oraz predyspozycji pacjentki:

  • Pod mięśniem
  • Pod piersiowym gruczołem
  • Częściowo pod mięśniem

Badania i wymagania zdrowotne przed operacją  powiekszania piersi

Aby przystąpić do operacji, pacjentka musi spełnić szereg wymagań odnośnie jej zdrowia:

  1. Pacjentka musi być zdrowa.
  2. Pacjentka musi mieć zdrowie uzębienie – konieczna wizyta u stomatologa.
  3. Kobieta, która nie ukończyła jeszcze 32 lat, musi wykonać badanie USG piersi.
  4. Kobieta, która przekroczyła wiek 32 lat, musi wykonać badanie USG piersi oraz mammografię.
  5. Pacjentka musi wykonać badanie EKG.
  6. Pacjentka musi wykonać zdjęcie RTG klatki piersiowej.
  7. Należy pamiętać, aby co najmniej przez 2 tygodnie przed zabiegiem, nie zażywać żadnych leków wpływających na krzepliwość krwi.
  8. Na tydzień przed zabiegiem należy wstrzymać się od palenia tytoniu.
  9. Należy wykonać badania krwi, a w tym:
  • Morfologię krwi
  • Układ krzepnięcia krwi
  • Cukier w surowicy
  • K, Na w surowicy
  • HBs antygen
  • Przeciwciała anty HCV

Rekonwalescencja po zabiegu powiekszania piersi

W trakcie rekonwalescencji po zabiegu trzeba przestrzegać kilka podstawowych zasad:

  1. Myć piersi tylko pod prysznicem i to dopiero wtedy, gdy zupełnie zagoją się rany.
  2. W czasie 6 tygodni po operacji, nie należy podnosić rąk do góry.
  3. Sport wprowadzać stopniowo i to dopiero po 2 miesiącach od zabiegu i pod warunkiem noszenia w tym czasie mocno obciskającego, elastycznego stanika.
  4. Dwa tygodnie po zabiegu można się już opalać, ale pod warunkiem, że blizny będą ukrywane za specjalnymi plastrami ochronnymi lub specjalnymi kremami z bardzo wysokim filtrem. Blizny przed słońcem należy chronić przez przynajmniej 6 miesięcy.
  5. Nawilżać skórę piersi mocno nawilżającymi kremami – naciągnięta skóra ma skłonność do wysuszania.
  6. Nie wolno poddawać się zabiegowi diatermii, który może spowodować zbytnie przegrzanie, rozgrzanie implantu, a w konsekwencji nawet jego pęknięcie.
Powiększanie piersi - najlepsze kliniki chirurgii plastycznej w Polsce: