medi-TOUR

Powiększanie piersi - komplikacje i powikłania

Zabieg powiększania piersi jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na ingerencji w ciało kobiety. Operacja wykonywana jest najczęściej w ogólnym znieczuleniu, a do ciała kobiety wprowadzane są implanty, czyli ciało obce. Należy mieć na uwadze, iż jest to poważny zabieg i może nieść za sobą bardzo duże zmiany i problemy zdrowotne. Każda poddająca się zabiegowi kobieta, powinna mieć wiedzę o możliwych do wystąpienia komplikacjach. O takich efektach ubocznych tego zabiegu, lekarz powinien w pełni poinformować pacjentkę.

Komplikacje i powikłania po zabiegu powiększania piersi

Ewentualne komplikacje i powikłania po operacji powiekszania piersi:

  • Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, pod narkozą. W skrajnych przypadkach może wystąpić zator płucny.
  • Zaraz po zabiegu małe naczynka krwionośne, mogą zostać zatkane zakrzepem. Jest to stan przejściowy, przy czym najczęściej występuje w okolicach pachy, ewentualnie pod skórą ściany jamy brzusznej.
  • Problemy z gojeniem się rany pooperacyjnej. Mogą pojawić się koloidy lub hipertroficzne blizny.
  • Może wystąpić asymetria piersi.
  • Pacjentki mogą odczuwać zwiększoną lub obniżoną wrażliwość brodawek sutkowych na dotyk. Z czasem może to minąć, ale zdarza się, że taki stan pozostaje na stałe.
  • Może wystąpić infekcja, w wyniku której implant będzie musiał zostać usunięty przez chirurga.
  • Mogą wystąpić krwawienia, jeśli u pacjentki występuje słaba krzepliwość krwi.
  • Wokół implantu może wytworzyć się otoczka łącznotkankowa, czyli tak zwana kontraktura kapsułkowa. Taka kapsuła powstaje zawsze, ale u jednych pacjentek jest ona cienka, a u innych gruba. W kilku procentach przypadków kapsuła może obkurczyć się dookoła implantu. Wtedy pacjentka odczuwa bardzo duży ból, a jej piersi są dodatkowo odrętwiałe i twarde. Można taki efekt zniwelować poprzez utworzenie odpowiednio dużego otworu na implant oraz zastosowanie implantów ze specjalną teksturą zewnętrzną. Jeśli jednak odczucia się utrzymują, może wystąpić potrzeba całkowitego usunięcia implantu.
  • W skrajnych przypadkach może dojść do wypadnięcia implantu. Podczas zabiegu skóra zostaje naciągnięta. Jeśli dodamy do tego to, że skóra była pokryta bliznami lub innymi uszkodzeniami, taka komplikacja jest możliwa. Trzeba pamiętać również, że na jakość, grubość skóry mają wpływ naświetlenia.
  • Seroma – czyli powstanie płynu w okolicach umieszczonego implantu. Płyn może wytworzyć się zaraz po operacji, ale również później. Pacjentka odczuwa wtedy ból, a jej piersi są powiększone i czułe na dotyk. Najczęstszą przyczyną jest zachowanie pacjentki w trakcie rekonwalescencji, gdyż taki efekt występuje, gdy pacjentka zbyt szybko powraca do wcześniejszej aktywności lub doznała jakiegoś urazu w okolicach operowanych.
  • Pęknięcie, rozerwanie implantu po urazie lub zbytnim wysiłku, obciążeniu.
  • Sfałdowanie, deformacja implantu – pacjentka odczuwa ból i pod skórą wyczuwa deformacje. Taka komplikacja występuje najczęściej, gdy implant umieszczony jest pod gruczołem, a pacjentka jest szczupła.
  • Producenci implantów określają trwałość na około 15 lat. Może nastąpić pęknięcie implantu, a wtedy pacjentka odczuwa ból a jej piersi tracą dotychczasowy kształt – ulegają deformacji.
Powiększanie piersi implantami - najlepsze kliniki w Polsce: