medi-TOUR

Implanty zębowe - tytanowe czy cyrkonowe?

Braki w uzębieniu są przyczyną dyskomfortu, a także przyczyną kompleksów i obniżonej samooceny. Z tego względu wiele osób decyduje się na implanty zębowe. Przed wykonaniem takiego zabiegu warto zdobyć odpowiednią wiedzę na temat implantów, a przede wszystkim ich rodzajach. Implanty tytanowe czy cyrkonowe – które implanty zębowe wybrać?

Implanty zębowe - mocowanie

Implanty zębowe

Implant zębowy to niewielka śruba, która zastępuje korzeń zęba. Na niej montuje się koronę porcelanową albo ceramiczną, w odcieniu dostosowanym do barwy zębów naturalnych. Wstawienie implantów jest możliwe niemal u każdej osoby, która ma braki w uzębieniu. Wśród przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu wymienia się nowotwory, cukrzycę, osteoporozę, parodontozę oraz ciążę. Przed wstawieniem implantów konieczne jest także wyleczenie próchnicy oraz kamienia nazębnego. Zaleca się także sprawdzenie stanu tkanki miękkiej oraz kości szczęki.

Implanty tytanowe czy cyrkonowe

Aktualnie wykorzystywane są implanty tytanowe oraz cyrkonowe. Te pierwsze są bardziej popularne, ponieważ stosuje się je od wielu lat. Po raz pierwszy użył ich szwedzki profesor Per-Ingvara Branemarka, któremu nie bez powodu przypisuje się tytuł twórcy współczesnej implantologii. Tytan to materiał bardzo wytrzymały, jednak z tego powodu wykonane z niego implanty są drogie. Nie bez znaczenia jest również srebrnoszary kolor tytanu. Wprawdzie implant nie powinien być widoczny, jednak może do tego dojść, na przykład na skutek obniżenia linii dziąseł.

Implanty cyrkonowe, czyli ceramiczne, wykonane są z materiału bardzo przypominającego tkankę zębową, jednak cechującego się większą odpornością na ścieranie. Nie powodują reakcji alergicznych, dlatego mogą być stosowane także przez te osoby, które są uczulone na tytan. Jednak pomimo swoich zalet implanty ceramiczne są rzadziej wykorzystywane niż tytanowe.

Wstawianie implantów

Podczas wstawiania implantów wykorzystuje się znieczulenie miejscowe. Czas trwania zabiegu wynosi około jednej godziny. Po jego wykonaniu następuje tak zwana osteointegracja, która oznacza, że implant zrasta się z żywą tkanką. Założenie korony może odbywać się już po wstawieniu implantu, a także w trakcie jednego zabiegu.

Implanty zębowe - najlepsze kliniki i gabinety stomatologiczne: