medi-TOUR

Zasady zdrowego i bezpiecznego opalania

Opalanie dla wielu osób jest prawdziwą przyjemnością, zaś opalenizna traktowana bywa jako świadectwo udanego, miło spędzonego urlopu. Niestety, im większe zanieczyszczenie środowiska, tym bardziej szkodliwe staje się dla ludzkiej skóry zbyt długie przebywanie na słońcu. Piękna opalenizna nie wszystkim wychodzi na zdrowie, a szczególnie narażeni na problemy są ci, którzy zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Zdrowe i bezpieczne opalanie

Niebezpieczeństwa dla skóry i sposoby jej ochrony

Nasza skóra ciągle narażona jest na wiele niesprzyjających czynników. Jest to nasza naturalna bariera ochronna i dlatego też, szczególnie podczas lata powinniśmy odpowiednio o nią zadbać. Opalenizna pojawiająca się na skórze jest niczym innym, jak reakcją ochronną na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce. Mimo, że promieniowanie UV nie wnika głęboko pod naszą skórę, to jego duża dawka jest szkodliwa. Jego nadmiar prowadzi do przyspieszenia procesu starzenia się skóry, a nawet do obniżenia odporności organizmu.

Choroby skóry wywołane przez słońce

W groźniejszych przypadkach może być przyczyną oparzeń słonecznych lub raka skóry - czerniaka. Aby jak najbardziej zniwelować możliwe działania nieporządane wpływające na naszą skórę należy w słoneczne dni stosować kosmetyki ochronne z filtrem. Mają one dużą zdolność pochłaniania promieniowania i niewątpliwie wspomagają prawidłowe procesy. Mimo stosowania kremów należy pamiętać o tym, żeby ograniczać czas opalania się na słońcu, szczególnie między godziną 11. 00 a 14. 00.

Często zapominamy lub nie chcemy chronić naszej skóry przed słońcem. Piękna opalenizna to nie wszystko. Czy warto dla tego ryzykować? Trzeba być świadomym realnych zagrożeń z tym związanych. Polacy to najczęściej osoby z jasną karnacją- czyli osoby, które są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na czerniaka złośliwego. Śmiertelność wśród osób, które na niego zachorowały jest bardzo duża, ze względu na podobieństwo zmian chorobowych do zwykłego pieprzyka, a w konsekwencji późną wykrywalność tej choroby. Lepiej zapobiegać, niż leczyć dlatego też pamiętajmy o swojej skórze zanim będzie za późno. Dbajmy o prawidłową higienę i ochronę, a napewno będzie ona zachowywała zdrowie i witalność przez długie lata.

Czy słońca należy unikać?

Takie pytanie zadają ci, którym na zdrowiu szczególnie zależy. I choć nadmiar słońca może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem skóry, to równie szkodliwy bywa brak słońca. Niedobory słonecznego światła mają poważne skutki, głównie dla naszego samopoczucia psychicznego. Najlepiej można się o tym przekonać późną jesienią oraz zimą, gdy krótki dzień i długie wieczory wprawiają nas tak często w ponury nastrój.

Sytuacja zmienia się latem, gdy upały zachęcają do wylegiwania się nad wodą. I tu pojawia się ryzyko dość poważne. Nie każdy potrafi zachować stosowny umiar związany z czasem opalania się. Krótka kąpiel na słońcu jest bardziej wskazana. Przede wszystkim opalamy się wolniej, za to ładniej i bezpieczniej. Zamiast spieczonej na raka skóry naszą ozdobą staje się delikatna i naturalna opalenizna. Unikamy w ten sposób licznych komplikacji zdrowotnych, które z czasem mogą pojawić się nawet kilka lub kilkanaście lat po przykrym doświadczeniu z nadmiarem słońca.

Ograniczony czas przebywania na słońcu to nie jedyny warunek zdrowego opalania się. Dla tych, którzy chcą mieć piękną opaleniznę i jednocześnie cieszyć się zdrową skórą, zalecane są specjalne preparaty do opalania. Dzięki nim (a raczej dzięki filtrom) szkodliwe promieniowanie przestaje być aż tak poważnym problemem, zaś sam pobyt na słońcu staje się bezpieczniejszy.

Pamiętając o kontroli czasu spędzonego na słońcu oraz o odpowiednich środkach ochronnych można zapewnić sobie nie tylko udany urlop na plaży, ale również piękną i zdrową opaleniznę. Warto zastosować się do kilku porad dermatologów, dzięki którym ryzyko związane z chorobami skóry zostanie ograniczone do minimum.

Diagnostyka i leczenie problemów skóry - najlepsze kliniki i gabinety: