medi-TOUR

Krwawienie dziąseł - najczęstsze przyczyny

Należy wiedzieć, że najczęstszą przyczyną krwawienia dziąseł jest stan zapalny jamy ustnej lub paradontoza. Mimo wszystko niestety w grę wchodzić mogą inne przyczyny niż te stomatologiczne. Bowiem krwawienie dziąseł bywa także objawem poważnych schorzeń, np. marskości wątroby czy anemii, dlatego trzeba być czujnym. Porozmawiaj o tych problemach najpierw ze stomatologiem. Jeżeli przeglądając twoje zęby stwierdzi, że są zdrowe, to wtedy musisz zgłosić się do lekarza rodzinnego, który powinien zlecić wykonanie odpowiednich badań i dobrać odpowiednią kurację lub skierować cię do właściwego specjalisty.

Krwawenie dziąseł

Przyczyny krwawienia dziąseł

Paradontoza

Ale przechodząc do meritum naszego tematu, jakie więc mogą być najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł i jak walczyć z daną chorobą? Należy zapytać na wstępie czy dziąsła krwawią ci podczas mycia zębów lub gryzienia twardych pokarmów? Jeżeli tak właśnie się dzieje i dodatkowo masz odsłonięte szyjki zębowe to może być to powodem paradontozy. Należy wiedzieć, że paradontoza jest chorobą tkanek przyzębia, czyli tego, co otacza ząb i sprawia, że mocno siedzi on w szczęce.

Paradontoza najczęściej wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Aby nie stracić zębów, trzeba zacząć je starannie nitkować i szczotkować. Należy też jak najszybciej zgłosić się do dentysty, aby rozpocząć leczenie (m. in. oczyszczenie zębów i spłycenie tzw. kiszonek dziąsłowych).

Anemia

Zadajmy kolejne pytanie czy twoje dziąsła są blade (podobnie jak skóra)? Jeżeli tak to może być to przyczyną anemii. Należy wiedzieć, że powodem anemii zwykle jest niedobór żelaza spowodowany niewłaściwym odżywianiem. O nieprawidłowej liczbie czerwonych krwinek mogą świadczyć: osłabienie, problemy z włosami i paznokciami, bladość skóry i błon śluzowych oraz łatwe męczenie się. Lekarz powinien zlecić wykonanie morfologii. W zależności od wyniku, przepisze na przykład preparat żelaza lub skieruje do specjalisty (hematologa).

Cukrzyca

A co w przypadku jeżeli masz większe pragnienie, często oddajesz mocz, chudniesz bez powodu, łatwo robią ci się siniaki czy swędzi cię skóra? Wtedy to takie objawy mogą być przyczyny cukrzycy typu 2. Należy wiedzieć, że dochodzi do niej, kiedy trzustka produkuje za mało insuliny lub komórki nie reagują na ten hormon prawidłowo. Wtedy we krwi pozostaje zbyt dużo pochodzącej z jedzenia glukozy. Lekarz rodzinny powinien więc zlecić określenie stężenia cukru we krwi. Jeżeli przekroczy on 125 mg%, to konieczna będzie dalsza diagnostyka. Gdyby potwierdziła ta diagnostyka cukrzycę, trzeba będzie więcej się ruszać, zmienić dietę i ewentualnie zażywać leki, utrzymując cukier na właściwym poziomie.

Awitaminoza

A jeżeli jadasz mało warzyw, owoców i jesteś po antybiotykoterapii? Może być to przyczyną awitaminozy. Należy wiedzieć, że to schorzenie może być wynikiem braku w organizmie witaminy C i/lub K. Niedobór tej pierwszej witaminy zwykle jest związany z jedzeniem zbyt małej ilości warzyw i owoców. Natomiast deficyt tej drugiej może zaś wynikać w wyjałowienia przewody pokarmowego na przykład po antybiotykoterapii (witamina K powstaje w jelicie grubym). Aby zlikwidować niedobory obydwu witamin, włącz do diety na przykład wątrobę, soję, pomidory, lucernę, szpinak, owoce cytrusowe i jagody, kiszoną kapustę, paprykę, kiwi, brokuły.

Niewydolność lub marskość wątroby

A co w przypadku kiedy jesteście zmęczeni, macie gorszą koncentrację, obniżony nastrój, pobolewają was mięśnie i stawy? Jeżeli macie takie objawy mogą być one przyczyną niewydolności lub marskości wątroby. Należy wiedzieć, że choroba ta może być spowodowana na przykład przez nadużywanie alkoholu czy wirusy zapalenia wątroby (zwłaszcza typu C). Prowadzą one do zaburzenia produkcji czynników potrzebnych do krzepnięcia krwi. Lekarz powinien zlecić odpowiednie badania (m. in. USG jamy brzusznej, analizę krwi pod kątem WZW C). W zależności od wyniku dobierze kurację (może być konieczna zmiana diety, farmakoterapia, przeszczep).

Leczenie paradontozy - najlepsze kliniki i gabinety stomatologiczne: