medi-TOUR

Jak dbać o biust po ciąży i karmieniu piersią?

Po ciąży i karmieniu biust bardzo się zmienia. Im jesteśmy starsze, tym bardziej widoczne i trudniejsze do zredukowania są zmiany. Dlatego też, patrząc od strony praktycznej, lepiej jest zachodzić w ciążę w jak najmłodszym wieku. Wtedy to organizm ma największy potencjał regeneracyjny i wtedy biust pod ciąży wraca znacznie szybciej do dawnego wyglądu, a nawet jeśli nie będzie taki sam jak poprzednio, zmieni się w jedynie niewielkim stopniu. Ciąża i karmienie generalnie sprzyjają kobiecemu zdrowiu, bo zostałyśmy na nie naturalnie zaprogramowane, a to że wskutek tych naturalnych programów ciało nieco się zmienia jest równie naturalne. Nie sprzyja nam jedynie fakt, iż współczesne kanony urody promują zdecydowanie dziewczęce sylwetki, tymczasem przekraczając pewien próg wieku trudno o zachowanie dziewczęcości. To byłoby zresztą nienaturalne. Nie bójmy się więc zmian. Promujmy kobiecość. Dojrzała kobiecość też jest piękna i ma swoje uroki.

Pielęgnacja biustu po ciąży i karmieniu piersią

Jak zmienia się biust po ciąży?

Biust zmienia się już w jej trakcie. Staje się pełniejszy, większy, bardziej krągły. Dzieje się tak pod wpływem hormonów, które uruchamiają mechanizmy odpowiedzialne za produkcję mleka - pokarmu najzdrowszego dla naszych dzieci. Po urodzeniu dziecka gruczoły mleczne przystępują do efektywnej pracy, wskutek tego biust również zmienia nieco swoją strukturę, wraz z zakończeniem okresu laktacji wydaje się że traci kształt i formę, ale jest to zjawisko czasowe, jeśli nie dopuścimy się poważnych zaniedbań, przywrócimy mu jędrność i kształt zbliżony do poprzedniego pod warunkiem wszakże, że odpowiednio o piersi zadbamy i to niekoniecznie decydując się na zabiegi z zakresu plastyki biustu.

Biust po karmieniu piersią

Wiele kobiet żyjąc w przekonaniu, iż to długość okresu karmienia determinuje kształt biustu po karmieniu, skraca ten okres do niezbędnego minimum (zazwyczaj do kilku miesięcy). Tymczasem natura zaprogramowała nas na dwuletnią laktację. Czasem pomimo starań o dezaktywację gruczołów mlekowych szczątkowa laktacja faktycznie utrzymuje się przez tak długi okres czasu. Czy to znaczy, że w tym czasie stale, powolnie doprowadzamy biust do ruiny? Niekoniecznie. Ogromne znaczenie dla wyglądu biustu po ciąży i karmieniu ma bowiem to, jakiego rodzaju bieliznę nosimy i jak pielęgnujemy nasze piersi na co dzień.

Dobry biustonosz to podstawa

Biustonosz może poprawić kształt biustu, może też go zniszczyć. Dobór odpowiedniego biustonosza ma kluczowe znaczenie dla kondycji skóry, tkanek wewnątrz piersi oraz wiązadeł i mięśni podtrzymujących biust. Wiele kobiet żyje jednak w przekonaniu, że biustonosze rozleniwiają te tkanki. Nieprawda, w przeciwnym wypadku kobiety z plemion afrykańskich nie miałyby tak obwisłych biustów, jak możemy to zaobserwować w telewizji. Dobrze dobrany biustonosz sprzyja wyglądowi naszych piersi i nie ma tu już nawet miejsca na dyskusje. Jaki powinien być biustonosz? Przede wszystkim nie może uciskać piersi ani żadnych tkanek. Idealne dopasowanie oznacza pełen komfort i wygodę, brak luzu i brak ucisku na tkanki. Niezmiernie istotny jest kształt miseczek, szerokość ramiączek (zdecydowanie polecam ramiączka szerokie) oraz ewentualne wzmocnienia po stronie dekoltu - to one utrzymują biust w korzystnym położeniu.

Jak pielęgnować biust po ciąży i karmieniu?

Pamiętajmy, że biust będzie w dobrej formie jedynie wtedy, gdy dobrą formę będą miały tkanki skóry i mięśnie oraz więzadła podtrzymujące biust. Biust w czasie ciąży i karmienia zwiększa się, potem wracając do stanu sprzed ciąży, skóra musi ulec skurczeniu. Jest to proces powolny i musimy niestety uzbroić się w cierpliwość, tym niemniej możemy jednak sobie pomóc, przyspieszając proces obkurczania się skóry.

Co robić?

Masować piersi, stosować kosmetyki ujędrniające biust (i skórę) i ćwiczyć. Spośród ćwiczeń szczególnie polecane są ćwiczenia na basenie (pływanie żabką doskonale wpływa na mięśnie i jędrność biustu). Jeśli zaś chodzi o masaże, możemy i powinnyśmy wykonywać je codziennie np. w trakcie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych pod prysznicem. Wystarczy przez chwilę pomasować piersi strumieniem zimnej i ciepłej wody (na zmianę) wykonując przy tym ruchy okrężne. Po umyciu ciała biust ponownie masujemy w trakcie aplikowania kosmetyku ujędrniającego. Systematyczna pielęgnacja pomoże nam szybciej odzyskać formę i nadać biustowi bardziej pożądany kształt i przywrócić skórze jędrność.

Po ciąży na biuście mogą też pojawić się rozstępy - w takim przypadku należy posłużyć się dobrym kremem na rozstępy - jeśli są one świeże (czerwonawe) łatwo będzie się ich pozbyć. Jeśli się zabliźnią, usuwanie rozstępów będzie znacznie trudniejsze - z pomocą kosmetyków i większości zabiegów kosmetycznych będzie można je jedynie zmniejszyć. W przypadku gdy nie uda się nam przywrócic wyglądu naszych piersi do stanu przed ciążą, zawsze możemy skorzystać z możliwości jakie oferuje nam chirurgia plastyczna jak i również medycyna estetyczna.

Operacje plastyczne piersi - najlepsze kliniki w Polsce: