medi-TOUR

Skuteczna depilacja - jaką metodę wybrać?

Owłosione łydki czy „zarost” nad górną wargą nie dodają urody. Dzięki depilacji twoja skóra będzie piękna i gładka jak jedwab.  Rozpoznaj swoje potrzeby. Od nich zależy, jaki rodzaj depilacji wybierzesz. Ważne jest też, ile masz czasu, jakich obszarów ciała dotyczy zabieg, jak znosisz ból, jaką masz skórę i czy oczekujesz długotrwałych rezultatów. Czasem nadmierne owłosienie (na plecach, między piersiami, na brodzie) może być sygnałem zaburzeń hormonalnych – jeśli masz wątpliwości, zwróć się do ginekologa. Niezależnie od metody, jaką wybierzesz, przed zabiegiem ani tuż po nim nie rób peelingu, nie opalaj się i nie stosuj agresywnych (z kwasami owocowymi i alkoholem) kosmetyków i dezodorantów.

Metody depilacji

Depilacja laserowa

Podczas zabiegu lekarz kilkakrotnie przesuwa po wyznaczonych miejscach wiązkę lasera. Jego promień dociera do mieszka włosowego i wypala go. Jednak energia świetlna nie działa na włoski w stanie uśpienia i dla pełnego efektu potrzebna jest seria 3-5 zabiegów. Po każdym odrasta znacznie mniej włosków. Zabieg jest prawie bezbolesny. Skóra może być lekko opuchnięta i zaczerwieniona. Wadą lasera jest wysoka cena: wąsiki – około 250 zł, łydki – 400 zł, bikini – około 300 zł (za jeden zabieg).

Depilacja woskiem

Wosk rozprowadza się na skórze (dla wrażliwej lepszy jest zimny), przykleja się do niego bawełniane paski i odrywa zdecydowanym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Można też użyć gotowych plastrów. Włoski odrastają potem wolno i są słabsze, bo wyrywa się je z cebulkami. Zabieg jest, niestety, dość bolesny. Koszt w salonie: wąsiki – 25 zł, łydki i uda – po 60 zł, bikini – 40 zł, pachy – 30 zł.

Wybielanie

To najdelikatniejszy sposób na zatuszowanie zbędnych włosków. Idealne w przypadku wąsików i owłosienia na przedramionach. Włoski nie znikają, ale rozjaśnione stają się słabsze i dużo mniej widoczne. Wypróbuj na przykład Creme Hair Bleach, Sally Hansen.

Golenie

Metoda szybka, ale niestety, włoski odrastają po 2-3 dniach. Dobra do okolic bikini, pach. Do golenia warto używać specjalnego żelu lub pianki, ponieważ zwykłe mydło wysusza skórę.

Depilacja chemiczna

Krem działa już po 3 minutach od aplikacji. Metoda niewskazana dla osób o wrażliwej skórze. Przed zabiegiem warto sprawdzić, czy nie masz uczulenia na ten kosmetyk. Włoski odrastają po 2-3 dniach.

Depilator elektryczny

Depilator elektryczny wyrywa włoski, które odrastają po około tygodniu. Metoda jest dosyć bolesna, często powoduje podrażnienia i wrastanie włosków w skórę.

Przed depilacją

Przygotuj skórę do depilacji – na 2-3 dni przez zabiegiem (nigdy tuż przed!) zrób peeling. Zapobiega to wrastaniu włosków.

Po depilacji

Skóra po zabiegu, niezależnie od metody depilacji, jest podrażniona. Warto zastosować balsam łagodzący, na przykład z kojącym ekstraktem z rumianku, nawilżającym z aloesu. Jeśli zauważymy na skórze skaleczenia, trzeba je natychmiast zdezynfekować. Warto zastosować preparat opóźniający odrost włosków – przedłuży efekt depilacji o kilka, kilkanaście dni.

Depilacja - najlepsze kliniki i gabinety medycyny estetycznej: