medi-TOUR

Echosklerotarpia - piankowa pod kontrolą USG

Zabieg echoskleroterapii jest rozwinięciem tradycyjnej skleroterapii, w której lek wstrzykuje się do żyły w postaci płynnej. Podobnie jak inne techniki zamykania chorej żyły od wewnątrz, odbywa się pod kontrolą USG. Dzięki temu lekarz może precyzyjnie podać lek nawet do żyły położonej głębiej i niewidocznej gołym okiem. Przy tradycyjnej skleroterapii, tylko pod kontrolą wzroku wstrzykuje roztwór do wnętrza żylaka. Echoskleroterapia to doskonałe rozwiązanie zarówno, by usunąć duże żylaki, jak i te drobniejsze, a nawet pajączki.

Zabieg echoskleroterapii pianą pod kontrolą USG
Zabieg echoskleroterapii

Echoskleroterapia - jak wygląda i na czym polega zabieg leczenia żylaków?

Zabieg wykonuje się w gabinecie lekarskim. Aby usunąć żylaki za pomocą echoskleroterapii, chirurg nakłuwa żyły w kilku miejscach (zależnie od wielkości żylaków). A kiedy trzeba usunąć większe żylaki, wykonuje się kilka zabiegów. Należy pamiętać, że przed zabiegiem znieczulenie nie jest potrzebne. Igła, którą podaje się preparat, jest bardzo cienka, nawet trzykrotnie cieńsza od tej, której używa się do pobierania krwi. Wkłucie jej w żyłę jest zatem bezbolesne. Natomiast należy bezwzględnie poinformować lekarza przed zabiegiem o tym, jeżeli jesteście uczuleni na jakieś leki.

W trakcie zabiegu chirurg przykłada do chorej nogi głowicę aparatu USG i wstrzykuje lek w postaci piany (płyn zamieszany z powietrzem – przypomina ubite białko kurzego jajka). W spienionej postaci preparat dłużej utrzymuje się w żyle niż w formie płynnej. Jest też lepiej widoczny na monitorze USG – pojawia się w postaci świecących punktów. Gdy lek dotrze do miejsc z żylakami, powoduje uszkodzenie ścianek chorej żyły, jej obkurczenie, krew przestaje płynąć i żylak stopniowo zanika. Zapada się pod skórę i przestaje być widoczny także na jej powierzchni. Zabieg trwa około 20-30 minut czasu.

Po zabiegu lekarz wkłada na nogę uciskową pończochę. Trzeba ją nosić jeszcze przez dwie doby, bez zdejmowania do snu. Po zabiegu możesz wrócić do normalnych zajęć. Kiedy przyjdziesz na wizytę kontrolną, lekarz powie ci, jak długo jeszcze potrzebna jest kompresoterapia i w jakiej formie, potrzebna jest nadal pończocha uciskowa czy wystarczy podkolanówka. Pamiętaj również, aby chronić skórę przed słońcem i światłem UVA i UVB przez minimum 6 tygodni po zabiegu.

Natomiast należy wiedzieć, że echoskleroterapia z tumescencją to jedna z nowoczesnych technik leczenia żylaków i pajączków. W okolicę żyły przed takim zabiegiem skleroterapii lekarz wstrzykuje specjalny płyn, tzw. tumescencyjny. Jest to mieszanka kilku różnych środków. Powodują one między innymi obrzmienie tkanek wokół chorej żyły. Dzięki temu zmniejsza ona swoją średnicę, co pozwala lekarzowi na użycie mniejszych stężeń środków zamykających żyłę. Dzięki temu jeszcze bardziej obniża się ryzyko powikłań po zabiegu. Choć powikłania zdarzają się bardzo rzadko, mogą pojawić się w postaci stanów zapalnych czy przebarwień.

Echoskleroterapia - najlepsze kliniki i gabinety w Polsce: