medi-TOUR

Jak powstaje trądzik i jak go leczyć?

Przyczyn powstania trądziku należy szukać przede wszystkim w uwarunkowaniach genetycznych. Badania naukowe potwierdzają, że wysoka produkcja łoju oraz rogowacenie mieszków włosowych może być dziedziczne. Np. gdy oboje rodzice cierpieli na trądzik, to jest ponad 50% prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie go miało. Przyczyną wystąpienia trądziku jest wzmożony poziom androgenów w organizmie. To androgeny kierują wzrostem gruczołów łojowych, a także nadzorują produkcją łoju. Te dwa zjawiska to główne czynniki wywołujące trądzik.

Trądzik - przyczyny, objawy, leczenie

Na wzmożone wystąpienie wykwitów trądzikowych może mieć wpływ stres, jak również jedzenie niektórych produktów (czekolada, kakao, czy przyprawy). Pod wpływem pewnej grupy leków, kosmetyków, bądź preparatów może wystąpić nasilenie objawów trądzikowych. Niekorzystny wpływ na wykwity trądzikowe ma również nikotyna.

Jakie są odmiany trądziku?

W zależności od rodzaju dominujących wykwitów skórnych występuje trądzik: zaskórnikowy, trądzik grudkowo- krostkowy, guzkowo – cystowy, bliznowcowy i piorunujący. Trądzik zaskórnikowy przejawia się występowaniem głównie zaskórników o odmianie otwartej i zamkniętej. Natomiast w trądziku grudkowo – krostkowym oprócz zaskórników pojawiają się też krosty i grudki. W trądziku guzkowo- cystowym widoczna jest duża ilość głębokich zapalnych guzków oraz guzków z treścią ropną bądź ropno- krwistą. Trądzik bliznowcowy objawia się dużą ilością przerosłych blizn i bliznowców. W trądziku piorunującym zauważyć można wykwity skórne ze skłonnością do rozpadu. Temu trądzikowi towarzyszą również takie objawy jak: podwyższona temperatura - gorączka, ubytek wagi ciała, oraz ból w stawach i mięśniach. Innymi, rzadziej występującymi odmianami trądziku są przede wszystkim: trądzik niemowlęcy, samouszkodzenia, kosmetyczny i polekowy oraz trądzik zapalny z obrzękiem twarzy.

Trądzik z samouszkodzenia jest wynikiem wyciskania i rozdrapania skórnych zmian trądzikowych. Trądzik kosmetyczny występuje na skutek użycia niewłaściwych preparatów zawierających lanolinę czy wazelinę. Trądzik polekowy wywołują niektóre przyjmowane leki, np. leki przeciwpadaczkowe, hormonalne. Natomiast trądzik zapalny wynika ze stanu zapalnego skóry.

Jaką pozbyć się trądziku?

Do dyspozycji mamy mnóstwo różnych dostępnych preparatów i środków. Można zastosować leczenie miejscowe w przypadku lżejszych odmian trądziku, a w cięższych przypadkach leczenie zewnętrzne i ogólne. W leczeniu trądziku wykorzystuje się najczęściej nadtlenek benzoilu. Innym środkiem jest kwas azaleinowy. Ma on podwójne działanie: przeciwbakteryjne oraz przeciwzaskórnikowe. Rzadziej występują również działania niepożądane. Do miejscowego leczenia również wykorzystuje się antybiotyki o działaniu przeciwbakteryjnym. W leczeniu miejscowym mają zastosowanie również retinoidy.

Retinoidy mają działanie normalizujące dla procesów złuszczania. Innym sposobem walki z trądzikiem jest zastosowanie kwasu 13-cis witaminy A. Wykazuje on zbliżone działanie do retinoidów, ale powoduje znacznie mniej skutków ubocznych. Obecnie w leczeniu miejscowym zastosowanie ma również adaphalen pod postacią żelu. Jest on nową generacją retinoidów, która wykazuje znacznie mniej skutków ubocznych i dlatego jest bardziej skuteczna.

Do terapii ogólnej kwalifikują się ciężkie postaci trądziku grudkowo – krostkowego, skupionego, a także trądzik z zaburzeniami hormonalnymi. Współcześnie do leczenia trądziku wykorzystuje się również naświetlania. Zdania na ten temat są podzielone. Naukowcy są zdania, że światło niebieskie i czerwone redukuje bakterie wywołujące zmiany trądzikowe.

Stosunkowo nowym sposobem na trądzik jest terapia fotodynamiczna, która polega na nakładaniu na skórę 20% kwasu aminolewulinowego i naświetlaniu promieniami. Inną metodą jest zastosowanie systemu, który polega na naświetlaniu lampą o świetle o długości fali 420 nm. Leczenie hormonalne zaleca się kobietom, które nie reagują na tradycyjne metody leczenia. Występują tu jednak skutki uboczne, ale nie są one powodem do zerwania terapii. Zmniejsza się wówczas tylko dawkę.

Leczenie trądziku - najlepsze kliniki i gabinety dermatologiczne: