medi-TOUR

Zęby mądrości – uciążliwy problem

Ósemki, tak zwane zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe może były przydatne naszym ewolucyjnym przodkom. W założeniu mają pomagać w rozdrabnianiu i przeżuwaniu pokarmu. Jednak na przestrzeni tysięcy lat układ naszej szczeki zmienił się na tyle, że obecnie ósemki z trudnością się w niej mieszczą.  Z powodu zaistniałych w ten sposób komplikacji jedynym wyjściem z sytuacji okazuje się ich ekstrakcja, czyli usunięcie - wcześniej należy jednak wykonać rentgen zębów.

Zęby mądrości rentgen

Zdarza się, że niektórzy nigdy nie doświadczą niedogodności związanych z zębami mądrości, u części osób po prostu się one nie pojawiają. Są to ostatnie zęby, które mogą wyrosnąć, zazwyczaj dzieje się to pomiędzy 17 a 25 rokiem życia.

Kiedy usuwać?

Decyzja o usunięciu ósemek zależy od wieku pacjenta oraz problemów, jakie wyrastające zęby nastręczają. W przypadku kiedy zęby wyrosły w pełni, ale są naruszone przez próchnicę można je wyrwać. Trudna dostępność może uniemożliwić ich wyleczenie. Usunięcie ósemek jest także zalecane, kiedy są one źródłem problemów ortodontycznych - wyrastające zęby mogą „stłaczać” inne, wyrastać krzywo, a nawet wrastać w policzek. W tym przypadku bardzo ważna jest profilaktyka, częste wizyty u stomatologa i kontrolowanie ułożenia wyrastających zębów. Pomaga w tym zdjęcie pantomograficzne. To rentgen zębów rozstrzyga, czy konieczna będzie ekstrakcja – przyznaje dr Elżbieta Michalska, specjalista radiolog.

Zabieg

Zabieg usunięcia ósemek nie zawsze należy do prostych. Wszystko zależy od ułożenia zębów - rentgen zębów wyraźnie pokazuje ich rozmieszczenie. Zabieg przeprowadza się przy znieczuleniu miejscowym i musi być przeprowadzony przez specjalistę chirurga dentystycznego. Zdarza się, że po wyrwaniu zębów konieczne jest założenie szwów. Usunięcie ósemek może również spowodować komplikacje, takie jak: uszkodzenia sąsiadujących z ósemkami zębów, uszkodzenia okolicznych nerwów, stan zapalny tkanek miękkich około szczękowych itp. Dlatego aby ich uniknąć należy szczególnie zadbać o siebie po takim zabiegu.

O czym należy pamiętać

Niezwykle istotne jest utrzymywanie czystości operowanej okolicy celem zapobiegania zakażeniu. Należy powstrzymać się od palenia papierosów, intensywnego przepłukiwania ust, przy czyszczeniu zębów trzeba omijać ranę. Bolesne miejsce można chłodzić, np. przykładając zimny kompres do policzka, ssąc kostki lodu. Pomocne może być również płukanie ust ciepłą wodą z solą. Napoje z kofeiną i alkohol powinniśmy wykluczyć, a wszystko to z powodu ich właściwości podnoszących ciśnienie tętnicze. Może ono przyczynić się do obfitego i trudnego do zahamowania krwawienia. Do zwiększenia ciśnienia w jamie ustnej, które spowoduje nadmierne krwawienie może dojść również przy oczyszczaniu nosa – należy przy tym uważać. Jedzenie twardych czy wymagających żucia produktów będzie niemożliwe, warto zatem przez kilka dni spożywać dania półpłynne typu kasza manna, purée, kisiel. Wszelkie dolegliwości, ból i dyskomfort po zabiegu powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Jeśli jednak będą się utrzymywać i nasilać lub jeśli pojawi się obrzęk, krwawienie, czy gorączka – trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Autor artykułu: Dr Elżbieta Michalska
Radiolog Dr. Elżbieta Michalska specjalizuje się w radiologii ogólnej, mammografii, badaniach kontrastowch żołądka i jelita grubego, wykonuje USG piersi, tarczycy i jamy brzusznej oraz rentgen zębów.
Usuwanie zębow ósmych - najlepsze kliniki stomatologiczne w Polsce: