medi-TOUR

Bruksizm - leczenie zgrzytania zębów botoksem

Bruksizm, choć to trudny termin i mało mówiący, to problem z jakim jest związany, dotyczy wielu osób. Schorzenie to obejmuje nawet do 20 procent populacji. To mimowolna i nadmierna aktywność mięśni żwaczy. Objawia się zaciskaniem i zgrzytaniem zębami podczas snu. W ekstremalnych przypadkach może dojść nawet do bólu stawów skroniowo-żuchwowych oraz ścierania zębów. Ścieranie zębów w dłuższym okresie czasu powoduje rozchwianie zębów, pękanie szkliwa i wiele innych dotkliwych komplikacji. W efekcie może to doprowadzić do patologii w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego w postaci trzasków i przeskoków.

Bruksizm

Leczenie zgrzytania zębów botoksem

W takich przypadkach najlepiej sprawdzi się podanie pacjentowi botoksu a dokładniej oczyszczonej toksyny botulinowej A. Jest to metoda wspomagająca, gdy dodatkowo stosujemy szyny relaksacyjne lub samodzielna. W trakcie zabiegu specjalista wstrzykuje odpowiednią ilość botoksu w przerosłe mięśnie skroniowe i mięśnie żwaczy. Procedura jest mało inwazyjna, a ból jest niewielki. Przed wkłuciem, lekarz nakłada na obszary do wstrzykiwania zimny okład. W miejscu ukłucia, pacjent odczuwa lekkie rozpieranie i kłucie. Zabieg trwa około kwadransa. Nie pozostawia śladów i jest bezpieczny. Może oczywiście pojawić się zaczerwienienie, ale przemija ono w przeciągu dwóch godzin.

Już po trzech dniach pacjent odczuje, że napięcie mięśniowe zmniejsza się, a co jeszcze ważniejsze, że ustępuje ból. Należy pamiętać, iż mięśnie obkurczają się stopniowo, a trwa to nawet do sześciu tygodni.

Wskazania po zabiegu:

  1. Przez kolejne kilka dni po zabiegu nie wolno wykonywać zabiegów z wykorzystaniem fal radiowych, głęboką podczerwień,
  2. Przez kolejne kilka dni po zabiegu nie rekomenduje się wykonywania zabiegów laserowych.
  3. Przez kolejne kilka dni po zabiegu nie powinno się korzystać ani z sauny, ani z solarium.

Aby utrzymać efekty zabiegu, należy go powtarzać średnio co pół roku. Według wielu specjalistów z tej dziedziny już po dwóch latach tej formy terapii, można odstąpić od dalszego leczenia. Zazwyczaj bowiem, właśnie po tym czasie, mięśnie odpowiedzialne za zgrzytanie ulegają zmniejszeniu, a co za tym idzie zanika nawyk zgrzytania. Taka metoda ma również efekty wizualne. Twarz nie jest już napięta, smukleje i odmładza się. Twarz z kwadratowej, staje się bardziej owalna.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • Kuracja antybiotykowa
  • Ciąża
  • Aktywne stany zapalne
  • Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (zespół Lamberta Eatona, miastenia gravis)
  • Zaburzenia krzepliwości krwi
  • Kuracja antykoagulantami (na przykład aspiryna)
Leczenie bruksizmu botoksem - kliniki w Polsce: