medi-TOUR

Dlaczego oczy łzawią i pieką?

Zapalenie spojówek

Należy wiedzieć, że pieczenie, łzawienie oraz zaczerwienienie oczu bywa skutkiem zapalenia spojówek. Najczęściej infekcję taką wywołują wirusy albo bakterie. Początkowe objawy mogą być dość łagodne i czasem zaczynają się tylko od jednego oka. Natomiast kiedy infekcja się rozwija, wtedy to zaczynamy odczuwać ból, światłowstręt, a w oku zbiera się ropna wydzielina. Niestety wtedy już konieczna jest wizyta u okulisty. Nie powinniśmy z tym zwlekać, jeżeli objawy nie ustępują po całej dobie albo zaostrzają się – taka dolegliwość wymaga dokładnej diagnostyki. Lekarz powinien nam przepisać odpowiednie krople do oczu, zawierające antybiotyk lub lek przeciwwirusowy oraz dodatkowo lek przeciwzapalny.

Zespół suchego oka

Częstą przyczyną zaczerwienienia i pieczenia oczu jest również zespół suchego oka (ZSO). Jest to choroba cywilizacyjna, której sprzyja długie wpatrywanie się w monitor komputera oraz praca w klimatyzowanym pomieszczeniu, gdzie powietrze jest zbyt suche. Należy wiedzieć, że oczom szkodzi także na przykład długie przebywanie w miejscach zakurzonych lub zadymionych. Aby potwierdzić diagnozę, lekarz powinien przeprowadzić dwa testy sprawdzające: ile łez produkuje nasze oko w ciągu 5 minut, oraz jaka jest jakość łez, czyli jak długo łza pozostaje na powierzchni oka. Najskuteczniejszą metodą leczenia ZSO jest zamknięcie punktów łzowych, podczas kilkuminutowego zabiegu. Sami też możemy sobie pomóc, zakraplając do oczu tzw. sztuczne łzy, które kupimy w aptece bez recepty. Warto to robić nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, na przykład co 1-2 godziny czasu. Stosujmy również na noc żele nawilżające do oczu.

Należy stwierdzić, że podrażnienie nie zawsze musi być objawem choroby. Dyskomfort oraz przekrwienie często jest skutkiem nieodpowiedniej korekcji wzroku, szczególnie przy astygmatyzmie. Jeżeli natomiast nosimy soczewki kontaktowe, to również może się zdarzyć łzawienie połączone z pieczeniem, swędzeniem, bólem czy zaczerwienieniem. Przyczyną bywa uszkodzenie soczewki i trzeba jak najszybciej wymienić ją na nową. Podobnie zachowuje się oko, kiedy soczewka jest zabrudzona, więc powinniśmy ją przemywać specjalnym płynem. Oczy również źle znoszą promieniowanie ultrafioletowe (UV), dlatego ważne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych, szczególnie zimą w górach czy nad wodą, bowiem słońce odbija się od powierzchni śniegu lub wody.

Rekomendowane kliniki okulistyczne w Polsce: