medi-TOUR

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS), pielęgnacja skóry

Atopowe zapalenie skóry to nawracjąca choroba, którą ciężko jest wyleczyć. Problem stanowi nie tylko zły wygląd, ale przede wszystkim uczucie ciągłego świądu i pieczenie skóry. Choroba odbiera pewność siebie i komfort życia, na który zasługuje każdy z nas. Czyżby miało to oznaczać, że chory skazany jest na cierpienie, jednocześnie będąc bezradnym? Wiele osób przypomina sobie o chorobie dopiero w momencie, gdy ta daje o sobie znać. Sięgają po tabletki i maści z nadzieja, że w ekspresowym tempie uda się pokonać świąd i stan zapalny skóry. Walka jest jednak nierówna, bo zaostrzenia choroby wracają jak bumerang z różną częstotliwością. Bezradność, strach i to uczucie, że z chorobą przecież nie da się wygrać. Czy aby na pewno warto się poddawać?

Atopowe zapalenie skóry - pielęgnacja

Postępowanie pielęgnacyjne w Atopowym Zapaleniu Skóry i jego znaczenie

W atopowym zapaleniu skóry, najważniejszym aspektem nie jest zwalczanie kolejnych zaostrzeń choroby a dbanie o to, by do nich nie dopuścić. Odpowiednia pielęgnacja w dużym stopniu pozwala choremu kontrolować chorobę. Jest tylko jeden warunek… O naszą skórę musimy dbać codziennie, nawet wtedy, gdy wszystko wskazuje na to, że kryzys mamy już za sobą. Skórę należy postrzegać jako organ, który ma za zadanie przede wszystkim pełnić funkcję ochronną. Izoluje nasz organizm od czynników zewnętrznych, uniemożliwiając wnikanie drobnoustrojów w głąb. U chorych z AZS funkcje te są zaburzone. Sytuację pogarsza ciągłe drapanie, przez co tworzą się stany zapalne oraz uszkodzenia, stanowiące otwartą drogę dla czynników chorobotwórczych. Oczywistym faktem jest potrzeba przywrócenia ciągłości naskórka i poprawienie jakości skóry.

Warto zwrócić również uwagę na florę bakteryjną naszej skóry. Zdrowa skóra to taka, której flora bakteryjna jest w równowadze. Z kolei u chorych na AZS stwierdza się florę chorobotwórczą. Skóra u takich osób w dużym stopniu skolonizowana jest przez gronkowca złocistego, bakterie wydzielającą bardzo szkodliwe dla organizmu toksyny.

Rozpoczynając walkę z chorobą, należy zastanowić się jakie cechy powinien zawierać produkt do pielęgnacji tak wymagającej skóry. Wielu chorych nadal sądzi, że najprostsze sposoby dają najlepsze rezultaty. To jednak zbyt mało…chora skóra ma dużo większe potrzeby niż mogliśmy sadzić do tej pory. Potrzebujemy środka który odżywi, odbuduje i jednocześnie będzie ekstremalnie delikatny i bezpieczny dla skóry.

Dermokosmetyki na atopowe zapalenie skóry

Z myślą o wymagającej, chorej skórze, powstały dermokosmetyki. Są to preparaty pośredniczące między kosmetykiem a lekiem, dające nam możliwość pielęgnacji w bezpieczny sposób. Jako jedyne zawierają składniki pomagające odbudować strukturę, bez naruszenia fizjologicznego pH a tym samym również zdrowej flory bakteryjnej naszej skóry. Prócz doskonałego działania liczy się również bezpieczeństwo. Brak alergenów, barwników, konserwantów…Czy to wszystko?

Dla osób chorych na Atopowe Zapalenie Skóry bardzo ważny jest także brak zanieczyszczenia bakteryjnego preparatu. Zastanówmy się co dzieje się w słoiczku pełnym kremu, pozostawionym w wilgotnej łazience… Sięgamy codziennie dłońmi po kolejną porcje kremu, jednocześnie zanieczyszczając z dnia na dzień coraz bardziej produkt, który miał leczyć naszą skórę. Obecnie w aptekach możemy kupić produkty, które są wolne od zanieczyszczeń także tych bakteryjnych. Najwyższej jakości dermokosmetyki zawierają też specjalne aplikatory, umożliwiające higieniczną aplikację produktu.

Preparat do chorej skóry wybierajmy odpowiedzialnie. Sięgając po kosmetyk z drogeryjnej półki, zastanówmy się, czy oby na pewno jest to produkt który leczy? Bo przecież chorą skórę trzeba leczyć a jedynym środkiem umożliwiającym jednocześnie pielęgnację i leczenie jest dermokosmetyk.

Pozostaje jeszcze kwestia częstotliwości z jaką należy nanosić wybrany produkt na skórę. Dominuje jedna złota zasada: im więcej i częściej- tym lepiej. Początkowo może trudno sobie wyobrazić co najmniej trzykrotne balsamowanie skóry w ciągu dnia, przecież każdy z nas ma obowiązki, które dodatkowo utrudniają pielęgnację. Ale jedno jest pewne …warto. Pamiętajmy, że „złota zasada” nie dotyczy tylko odsłoniętych partii ciała, lub tych bardziej podatnych na podrażnienia… Bezapelacyjnie dbamy o skórę „od stóp do głów”. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, bo tylko w taki sposób możemy kontrolować chorobę i zapewnić sobie lepszy komfort życia.

Najlepsze kliniki dermatologiczne i medycyny estetycznej: