Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Leczenie AZS

Skóra człowieka jest codziennie narażona na negatywny wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które mogą rzutować niekorzystnie na jej wygląd i kondycję. Niepokojące objawy skórne najlepiej skonsultować z dermatologiem. Częstą diagnozą stawianą pacjentom zgłaszającym się do lekarza z uporczywym świądem i charakterystycznymi zmianami skórnymi jest AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Więcej o charakterystycznych objawach tej alergicznej choroby przewlekłej oraz możliwościach jej leczenia można przeczytać poniżej.

Jak rozpoznać i leczyć AZS

Czym jest atopowe zapalenie skóry i jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Jedną ze szczególnie dokuczliwych chorób dermatologicznych jest atopowe zapalenie skóry, zaliczane do schorzeń przewlekłych o charakterze alergicznym. Pierwsze objawy choroby najczęściej pojawiają się u dzieci, ujawniając się jeszcze przed 5. rokiem życia, jednak choroba może występować również u osób dorosłych. Schorzenie charakteryzuje się naprzemiennymi okresami wyciszenia oraz zaostrzenia objawów i bywa bardzo uciążliwe, ponieważ wpływa negatywnie na komfort życia chorych.

Pochodzenie AZS jest bardzo złożone, więc ciężko w jego przypadku mówić o jednej konkretnej przyczynie dolegliwości. Na występowanie objawów choroby wpływają czynniki immunologiczne oraz wiele czynników nieimmunologicznych. Jednocześnie znaczenie mają także niektóre czynniki genetyczne oraz środowiskowe.

Objawy AZS – jak rozpoznać chorobę?

AZS jest chorobą, której objawy są bardzo uciążliwe. U pacjentów można zauważyć pewne nieprawidłowości związane ze składem wierzchniej warstwy skóry, przez co jest ona bardziej podatna na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, które działają na nią wysuszająco i drażniąco. Do najczęstszych objawów AZS można zaliczyć:

  • uciążliwy świąd skóry,

  • nadwrażliwość skóry,

  • skórę suchą, szorstką, zaczerwienioną,

  • zmiany skórne grudkowate, najczęściej występujące grupowo.

Dokuczliwy świąd skóry przy AZS wiąże się z silną potrzebą jej drapania. W konsekwencji prowadzi to jednak do nasilenia objawów choroby oraz pojawienia się stanu zapalnego skóry i idącego z nim w parze zaczerwienienia. W związku z drapaniem skóry pojawiają się również przeczosy, a poza tym w stanach przewlekłych naskórek ma tendencję do nadmiernego grubienia i rogowacenia, a w konsekwencji – łuszczenia i pękania. W przypadku zaobserwowania wspomnianych objawów zaleca się konsultację z dermatologiem.

Na czym polega leczenie AZS?

Leczenie AZS nie jest proste i wymaga wdrożenia wielu różnych metod – nie tylko farmakologicznych. Sposób leczenia dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę stan pacjenta, jego wiek i czynniki dodatkowe. Przy nasilonych objawach lekarz może przepisać pacjentowi leki ogólne lub miejscowe. Przy AZS stosuje się między innymi leki przeciwhistaminowe, steroidowe i immunosupresyjne, a w przypadku nadkażeń bakteryjnych – również antybiotyki. Pomocniczo, po konsultacji z lekarzem, można też stosować leki dostępne w aptece bez recepty (na przykład https://www.aptekarosa.pl/kategoria/687-atopowe-zapalenie-skory.html) – w tym łagodzącą maść na stan zapalny skóry czy maść nawilżającą i natłuszczającą. Niektórym pacjentom poleca się również fototerapię.

Walka z AZS to przede wszystkim działania mające na celu zmniejszenie częstotliwości występowania stanów zaostrzenia schorzenia, a także działania doraźne, redukujące objawy, które już się pojawiły. Oprócz stosowania odpowiednich leków należy zatem zwrócić uwagę na swój styl życia i wyeliminować z niego czynniki wyzwalające, takie jak alergeny czy stres. Bardzo istotna przy atopowym zapaleniu skóry jest również odpowiednia pielęgnacja.

Masz AZS? Pielęgnacja skóry to podstawa!

Osoby ze stwierdzonym AZS powinny się szczególnie skupiać na pielęgnacji skóry. Może to bowiem ograniczać nasilenie dokuczliwych objawów choroby. Skóra z AZS wymaga przede wszystkim regularnego nawilżania i natłuszczania. W walce z suchością skóry przy AZS bardzo dobrze działają emolienty. Można postawić zarówno na emolienty do kąpieli, jak i emolientowe balsamy czy kremy na AZS dla dzieci oraz dorosłych.

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry z AZS, należy koniecznie zwracać uwagę na ich skład. Powinny być dostosowane do potrzeb skóry suchej i nadwrażliwej, czyli łagodne, a ich składniki – dobrane w taki sposób, by dodatkowo nie podrażniać skóry ani nie przyczyniać się do reakcji alergicznych. Sam wybór dobrego kosmetyku to jednak za mało. Preparaty do pielęgnacji skóry z AZS powinny być przede wszystkim regularnie stosowane – nie tylko w okresach zaostrzenia choroby, lecz także w czasie jej wyciszenia.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej