medi-TOUR

Jakie są objawy egzemy?

Pomimo tego, że nasza skóra jest pierwszą barierą oddzielającą nasz organizm od czynników zewnętrznych i ich wpływu na zdrowie i kondycję organizmu, to sama skóra również może paść ofiarom licznych chorób i infekcji. Jedną z nich jest egzema, która nie jest wbrew pozorom niczym niezwykłym. Jakie są jej objawy, po czym możemy ją rozpoznać i w jaki sposób powinniśmy ją leczyć?

Objawy egzemy

Czym jest egzema?

Aby w ogóle zacząć mówić o egzemie (a właściwie to atopowym zapaleniu skóry – AZS), jej objawach i sposobach leczenia, konieczne jest wskazanie, że jest to po prostu stan zapalny skóry, który może prowadzić do kolejnych infekcji i znacznych powikłań w przypadku nierozpoczęcia leczenia w odpowiednim czasie. Szacunkowe wskazania podają, że egzema dotyka nawet co dziesiątą osobę!

Objawy egzemy

Sama egzema charakteryzuje się łuszczącymi plamami, które przyjmują barwę czerwoną. Są one jednocześnie źródłem świądu sprzyjającego rozdrapywaniu ich, a tym samym powierzchnia plam dość szybko pokrywa się pęcherzykami i krostami wypełnionymi płynem. Warto mieć jednak na uwadze, że objawy egzemy mogą przybierać dość indywidualne formy u każdego z nas!

Jak rozwija się egzema?

Pierwszym pojawiającym się objawem jest swędzenie skóry, które większość nas kojarzy z ugryzieniem przez komara bądź inne owady. W momencie rozpoczęcia drapania tych miejsc w celu złagodzenia swędzenia, w szybki sposób doprowadzamy do stanu zapalnego skóry i kolejnych objawów egzemy:

  • pojawiają się zaczerwienione obszary na powierzchni skóry,
  • pojawiają się twarde i małe guzki,
  • pojawiają się szorstkie wykwity skórne,
  • ostatnim stadium są pękające i jątrzące się krosty i pęcherzyki.

Rozpatrując objawy egzemy warto mieć również na uwadze, że w przypadku dzieci również atopowe zapalenie skóry może wystąpić i ma ono inne objawy. W pierwszej kolejności pojawia się rumień na policzkach dziecka, który wraz z upływem czasu staje się coraz bardziej intensywny i skóra zaczyna się łuszczyć. Statystyki medyczne wyraźnie pokazują, że AZS samoczynnie ustępuje najczęściej w momencie osiągnięcia przez dziecko wieku dwóch lat, jednakże dość częste są powroty choroby u takich osób nawet w wieku dorosłym!

Przyczyny egzemy

Niezależnie od rodzaju rozpatrywanej egzemy wydaje się zasadne stwierdzenie, że każde atopowe zapalenie skóry ma podłoże alergiczne w połączeniu z indywidualnymi uwarunkowaniami genetycznymi – dlatego też u jednych osób atopowe zapalenie skóry nie występuje wcale, u niektórych ma bardzo delikatny przebieg, zaś u innych pozostawia trwały ślad.

Dermatolog – konieczność przy atopowym zapaleniu skóry!

Pomimo możliwości znalezienia w Internecie wielu różnorodnych domowych sposobów na leczenie egzemy i zmniejszanie jej objawów, to w pierwszej kolejności powinniśmy się udać do dermatologa. Tylko wczesne rozpoznanie atopowego zapalenia skóry wraz z przeprowadzeniem badań specjalistycznych przez dermatologa daje nam możliwość wykrycia i zniwelowania wpływu substancji uczulającej i usunięcie wszystkich objawów chorobowych. Niejako konsekwencją leczenia egzemy i zidentyfikowania szkodliwego czynnika powinno być odczulanie.

Uwaga:
Po zdiagnozowaniu niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do poradni dermatologicznej. Poradnia dermatologiczna doktor Marta Malek ul. Skłodowskiej-Curie 3 (Clinica Dermatologica, 2 piętro) 80-210 Gdańsk

Leczenie egzemy - najlepsze kliniki i gabinety w Polsce: