medi-TOUR

Czym jest i kiedy przeprowadza się detoks alkoholowy?

Odwyk alkoholowy jest istotnym elementem leczenia i pomocy wyjścia z tego przykrego nałogu. Na czym dokładnie on polega?

1. Czym jest detoks alkoholowy?

2. Jak przeprowadza się detoks alkoholowy?

3. Dlaczego ta procedura jest tak istotna w leczeniu uzależnienia?

Czym jest detoks alkoholowy?

Choć w większości nie zdajemy sobie z tego sprawy, alkohol nie jest obojętny dla naszego organizmu. Jego spożycie, szczególnie w nadmiarze, powoduje upośledzenie czynności naszego organizmu: zaburza gospodarkę jonowo-elektrolitową, wypłukuje minerały i witaminy z organizmu, a także znacząco obciąża wątrobę, nerki i inne ważne organy, gdy ciało usiłuje się go pozbyć. W przypadku, gdy mamy do czynienia z osobą uzależnioną, detoks jest pierwszym krokiem na drodze do wyjścia z nałogu. Jego zadaniem jest odtrucie pacjenta, umożliwienie mu pozbycia się toksycznych i psychoaktywnych związków wytworzonych pod wpływem nadużywania alkoholu. Aby osoba odtruwana mogła lepiej poradzić sobie z tą wstępną fazą odchodzenia od nadużywania napojów wysokoprocentowych, podaje jej się również duże ilości elektrolitów, a także uzupełnia niedobory mikroelementów.

Detoks alkoholowy

Jak przeprowadza się detoks alkoholowy?

Odtrucie alkoholowe polega w głównej mierze na doprowadzeniu pacjenta do stanu homeostazy, czyli równowagi wewnątrz organizmu. Osiąga się to za pomocą nawodnienia, dobrego odżywienia ciała, a także uzupełnieniu witamin, minerałów i pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Na tym etapie często pojawia się zespół abstynencyjny, który wywołuje u osoby odtruwanej wiele nieprzyjemnych objawów, jak drżenie nóg i rąk, problemy ze snem, niepokój czy wzrost agresji. Z tego względu odwyk alkoholowy Warszawa powinien być przeprowadzany w sprawdzonym miejscu oraz pod nadzorem lekarza, przy jednoczesnym wykorzystaniu środków pozwalających na możliwie jak największe złagodzenie nieprzyjemnych doznań. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie https://medjol.pl/detoks/alkoholowy.

Dlaczego ta procedura jest tak istotna w leczeniu uzależnienia?

Odwyk alkoholowy jest niesamowicie istotnym elementem terapii odwykowej. Jeżeli chcemy skutecznie przeciwstawić się naszemu nałogowi, musimy być w pełni sił, aby było to możliwe. Detoks pozwala nam na pozbycie się trujących substancji wywołanych długim nadużywaniem alkoholu przy jednoczesnym wsparciu organizmu i uzupełnieniu wszelkich niedoborów, z jakimi akurat się zmagamy. Dzięki temu mamy siłę nie tylko fizycznie, ale i mentalnie, ponieważ widzimy, że nasze działania zaczynają stopniowo przynosić pozytywne efekty, a to bardzo ważne w profilaktyce uzależnień, gdyż trudniej nam będzie się zniechęcić.