medi-TOUR

Czerniak - objawy, leczenie i profilaktyka

Wielu z nas zwykło ignorować pojawiające się na skórze znamiona i przebarwienia. Traktowane jako defekt kosmetyczny mogą okazać się jednak poważnym zagrożeniem dla naszego życia. Doskonałym przykładem na to, jak groźne może okazać się lekceważenie „drobnych” defektów kosmetycznych jest czerniak. Co warto wiedzieć na jego temat?

Czerniak - leczenie

Czym jest czerniak?

Czerniak to złośliwy nowotwór, który początkowo rozwija się na ludzkiej skórze. Wiadomo, że szczególnie narażeni na jego pojawienie się są ludzie o jasnej karnacji oraz ci, którzy zwykli przesadzać z opalaniem. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne nie jest jednak jedyną przyczyną rozwoju tej choroby. Wiadomo, że niektóre osoby mają rodzinne predyspozycje do tej właśnie choroby, one też powinny zachować wyjątkową ostrożność w przypadku wychodzenia na słońce.

Jak objawia się czerniak?

Czerniak objawia się w dość typowy sposób. Typowe są tu znamiona o różnych kształtach i barwie. Groźne są zarówno nowe znamiona, jak i powiększanie się lub zmiany kształtu już istniejących znamion. Świat oraz wysięki z takich znamion są kolejnym niepokojącym objawem, którego nie można lekceważyć.

Czy czerniak zawsze jest nowotworem złośliwym?

Czerniaki są wyjątkowo złośliwymi nowotworami, choć i tu występuje jeden wyjątek. Jest nim czerniak zwany młodzieńczym, który pojawia się jeszcze przed wejściem w fazę dojrzewania płciowego i który nie zmienia się w czerniaka złośliwego. Mimo to należy go uważnie obserwować i w porę konsultować z lekarzem wszelkie niepokojące zmiany. Pozostałe czerniaki są już zmianami złośliwymi, choć i tu występuje spore zróżnicowanie.

Najbardziej niebezpieczne są te znamiona, które mają kształty nieregularne i którym dodatkowo towarzyszy specyficzne owłosienie. Są też czerniaki, które mają charakter łagodnych znamion barwnikowych i które nie muszą stanowić zagrożenia dla życia. Nie można ich jednak lekceważyć, a stała kontrola powinna stać się tu podstawą.

Bezcenna profilaktyka i leczenie czerniaka

Czerniak jest nowotworem wyjątkowo złośliwym, a jego leczenie bywa niestety mało skuteczne. Choroba ta bardzo szybko przenosi się ze skóry na narządy wewnętrzne, atakując węzły chłonne oraz przerzucając się na kolejne części ciała. Ze względu na ogromne zagrożenie życia w przypadku czerniaka bezcenna staje się profilaktyka. To ona może uratować życie, i choć jej zasady są bardzo proste, nie każdy potrafi się do nich zastosować. Najważniejsza jest profilaktyka w przypadku tych osób, w których rodzinach miały już miejsce przypadki zachorowania na czerniaka.

Dla takich osób najlepszym rozwiązaniem są systematyczne wizyty u dermatologa, który jest w stanie wykryć w porę niepokojące zmiany oraz podjąć odpowiednie leczenie. Osoby te, podobnie zresztą jak osoby o jasnej karnacji, powinny uważnie obserwować swe ciało i zwracać uwagę na wszelkie niepokojące zmiany skórne.Każdy z nas, bez względu na rodzaj karnacji, powinien też w sposób rozsądny i odpowiedzialny podchodzić do kwestii opalania się. To właśnie zbyt intensywne opalanie się bywa częstą przyczyną późniejszych problemów. Stopniowe przygotowanie skóry do kontaktu ze słońcem oraz ochrona przed promieniowaniem to podstawa. Na rynku nie brak przecież specjalistycznych kremów i balsamów, które pozwalają połączyć troskę o zdrowe i bezpieczne opalanie z odpowiednią pielęgnacją skóry. Inwestycja w kremy i balsamy zawierające filtry UV może się okazać inwestycją ratującą życie.

Rozsądne korzystanie ze słońca oraz uważna obserwacja własnej skóry to najlepszy sposób na to, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka. Niestety, wielu z nas w okresie wakacyjnych wyjazdów zapomina o podstawowej ochronie i wystawia się na działanie słońca bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry przed jego działaniem. Takie postępowanie w najlepszym przypadku może zakończyć się bolesnymi poparzeniami, choć świadczące o rozwoju czerniaka znamiona mogą pojawić się nawet kilka lat po wystąpieniu takich poparzeń.

Leczenie czerniaka - najlepsze kliniki i gabinety: