Turystyka zdrowotna i medyczna - Kielce i świętokrzyskie

Niedocenione i wciąż nieopisane – tak często mówi się o górach świętokrzyskich, położonych w środkowym obszarze wyżyny Kielecko-sandomierskiej. Swą nazwą nawiązują do zamierzchłych czasów i historii dotyczącej klasztoru na Łysej Górze. Tutaj według legendy były przetrzymywane relikwie świętego krzyża. Jesteśmy w świętokrzyskim. W ziemi Stefana Żeromskiego.

Chęci, Chęciny

Turystyka Medyczna świętokrzyskie Chęciny

Turystyka Medyczna świętokrzyskie Chęciny

Region świętokrzyski turystom oferuje więcej niżby się wydawało. Zacznijmy choćby od Pasma Dymińskiego, którego mikroregion znajduje się w Chęcinach – miasteczku, gdzie stoją ruiny zamku pochodzącego z XIII wieku. Dumnie stojący na wzgórzu zwiedzającym oferuje poza „wędrówką do epoki rycerzy” także niezwykły widok. Przy dobrej pogodzie sięgniemy wzrokiem naprawdę daleko. Skoro jesteśmy już przy historii, to z pewnością nie będzie się nam nudzić w świętokrzyskim. Historia jest obecna tutaj niemal wszędzie, ta duża i ta mała. Ważna dla kraju i dla regionu. Zwiedzimy muzea, kościoły i klasztory. Ale zarezerwujmy więcej czasu, bo to tylko niektóre z dziedzictw narodowych, które możemy ujrzeć i sfotografować. Wizytówką owej historii jest na przykład Klasztor Benedyktów Świętokrzyskich z XII wieku – słynące w całej Polsce z historycznych pism jak Kazania Świętokrzyskie czy Pieśni Łysogórskie.

Łysa Góra

Turystyka Medyczna świętokrzyskie krajobraz

Turystyka Medyczna świętokrzyskie krajobraz

Świętokrzyski Park Narodowy to raj dla tych, którzy uwielbiają turystykę pieszą a wspaniałe widoki są dla nich rekompensatą męczących wędrówek. Lasy w większości zalesione przez jodły i buki, a w niższych warstwach przejdziemy przez bory sosnowe i sosnowo-dębowe pozwolą odetchnąć nieco innym powietrzem. Same Góry Świętokrzyskie są specyficzne, ponieważ ich grzbiety stanowią skalne rumowiska. Najwięcej ich możemy zobaczyć na Łysej Górze i Łysicy. Uwaga chodzenie po nich wymaga i dobrego przygotowania i rozsądku, bowiem bywają naprawdę niebezpieczne. W górach podobnie jak w innych miejscach Polski wyznaczone są szlaki dla pieszych – w kolorach odpowiadających ich predyspozycjom i możliwościom. Szlak niebieski rozpoczyna się na Łysej Górze a kończy w Pętkowicach. Inny szlak – czerwony – zwany też Edmunda Massalskiego – prowadzi z Gołoszyc do Kuźniaków. Te okolice bogate są także w rezerwaty geologiczne. Zapytacie – czym te góry różnią się od innych? Otóż najbardziej charakterystycznymi cechami są płaskie doliny, trasy podziemne, jaskinie. Te ostatnie powinny być obowiązkowym punktem wycieczek. Tutejsze lasy zajmują dwadzieścia siedem procent powierzchni. To między innymi Puszcza Świętokrzyska, lasy koneckie, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Ziemie w świętokrzyskim skrywają złoża marmurów, wapieni i gipsów.

W Świętokrzyskim bez liku jest także zabytków architektury i dawnego przemysłu. Wybierzmy się do Kielc, Wiślicy, Chęcin - to miejsca dla pasjonatów historii. Warto podkreślić, że tutejsze muzea to nie tylko pomieszczenia pachnące naftaliną – to prawdziwa pasja i chęć podzielenia się tą wiedzą z turystami. A dla spragnionych nowych wrażeń można polecić kręcenie kołem gliniarskim, i ulepienie garnka w okresie letnim pod jaskinią Raj. W Busku i Solcu Zdroju możemy napijemy się leczniczych wód. I od razu poczujemy się lepiej.

Najważniejsze ośrodki uzdrowiskowe:

  • Busko-Zdrój
  • Solec-Zdrój   
Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej