Turystyka zdrowotna i medyczna - Lublin i lubelskie

Turystyka medyczna lubelskie Lublin

Turystyka medyczna lubelskie Lublin

Patchwork

Bliskość Ukrainy, Rosji wyczuwalna jest na każdym kroku. Przeplatające się kultury tworzą niezwykły „kulturowy sękacz”. Województwo lubelskie od wieków jest miejscem styku kultur: tradycje katolickie płynnie przechodzą w prawosławne, judaistyczne mieszają się z greckimi, ormiańskimi, a nawet i tatarskimi. Mówi się o Lubelszczyźnie, że jest i piękna i egzotyczna. Współistnienie języków, narodowości, wyznań i kultur stworzyło wielobarwny krajobraz kulturowy. Zaskakujący i bardzo różnorodny. Kaplica Świętej Trójcy na lubelskim Zamku to utrwalony w materii architektonicznej pomnik niejednoznaczności tego regionu. Gotycka bryła pokryta rusko-bizantyjskimi malowidłami lapidarnie streszcza charakter tego województwa.

Z historią w tle

Turystyka Medyczna lubelskie Zamość

Turystyka Medyczna lubelskie Zamość

Ta pisana z dużej, jak z średniej litery odcisnęła swoje piętno na Lubelszczyźnie. Tu przecież zawiązała się unia litewsko-polska, tutaj szkolili się najlepsi polscy piloci w Szkole Orląt, tutaj w Kazimierzu Dolnym najwięksi polscy malarze czerpali natchnienie do pracy twórczej. Tutaj II Wojna Światowa pozostawiła ślad w postaci obozu zagłady w Majdanku. W Chełmie znajdziemy absolutnie wyjątkowe kredowe podziemia. Lubelszczyzna jest regionem wciąż zdrowej przyrody: dwa parki narodowe i kilkanaście krajobrazowych dobitnie to potwierdza. Żywa jest nadal ludowa tradycja i rzemiosło. Lubelskie to wspaniała przyroda, to także historyczne, zabytkowe miasta: Lublin, Kazimierz Dolny, Zamość, Puławy, Chełm.

Geografia, bo trzeba Ci wiedzieć...

Dużą część województwa zajmuje Wyżyna Lubelska: powstała w okresie kredowym pełna jest wapieni, opok krzemionkowych oraz kredy piszącej. Po sąsiedzku, od wschodu rozciąga się Wyżyna Wołyńska. Na północ rozciągają się równinne Polesie Lubelskie i Nizina Południowopodlaska. Tutaj także znajduje się jedno z bardziej znanych uzdrowisk polskich. Specjalizuje się w leczeniu chorób serca i układu krążenia. Dwieście lat tradycji czyni z Nałęczowa, bo o nim mowa, jedno z najstarszych i owianych legendą uzdrowisk. Mikroklimat sprzyjający obniżaniu ciśnienia tętniczego oraz kojący wpływ na dolegliwości wynikające z chorób serca jest wynikiem wysokiej jonizacji powietrza.

Uzdrowisko wyspecjalizowało się w leczeniu chorób wieńcowych, nadciśnienia tętniczego, nerwic serca. Sienkiewicz, Prus czy Stefan Żeromski dobitnie przyłożyli się do popularyzacji Nałęczowa. Docenili walory kurortu spędzając w nim dużą część życia. Zapewne legenda Nałęczowa jako miasta-ogrodu przyciągnęła naszych prozaików. Co nie dziwi, ludzi wrażliwych zapewne przyciągnęły także piękne wille o wdzięcznych nazwach: Podgórze, Oktawia, Czekoladka, Raj, Pod Matką Boską. Park Zdrojowy i walory lecznicze wód czynią z Nałęczowa prawdziwą oazę. Źródła mineralne i złoża borowiny, w połączeniu z łagodnym klimatem dały podstawy do stworzenia uzdrowiska. A istnieje ono od 1879 roku!

Konie, konie w Kazimierzu na rynku

Turystyka Medyczna lubelskie konie

Turystyka Medyczna lubelskie konie

Lubelszczyzna słynie również z pięknych arabów hodowanych w stadninach koni w Janowie Podlaskim i Białce. To tutaj, miedzy innymi członkowie Rolling Stones, hodowcy i kolekcjonerzy przyjeżdżają kupować bardzo cenione, polskie konie. Warta zwiedzenia jest Biała Podlaska, drugie co do wielkości miasto na terenie województwa lubelskiego. Główną atrakcją turystyczną jest zespół zamkowy. Barokowa brama wjazdowa, oficyny, kaplica zamkowa robią niezapomniane wrażenie. Położony pośród kredowych wzniesień Chełm kryje pod sobą nie lada atrakcję. Unikalny zabytek górnictwa kredowego znajduje się dokładnie pod starówką miasta. Powstał w wyniku eksploatacji kredy, którą tradycyjnie wydobywano przez wiele wieków. Prawdziwym klejnotem Lubelszczyzny jest oczywiście Kazimierz Dolny. Urokliwe miejsce pełne wyjątkowej architektury, która koresponduje z przyrodą i specyficznym klimatem. Skłaniającym do refleksji, wyciszenia, spokoju i odpoczynku.

Najważniejsze ośrodki uzdrowiskowe:

  • Nałęczów
  • Krasnobród
Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej