Turystyka zdrowotna i medyczna - Bydgoszcz i kujawsko-pomorskie

Turystyka Medyczna kujawsko-pomorskie jeziora

Turystyka Medyczna kujawsko-pomorskie jeziora

Chapeau bas!

O tej ziemi mawiał Kolberg, że jest „mlekiem i miodem płynąca”. Nie ma w tym stwierdzeniu ani cienia przesady! Witamy w Kujawsko-Pomorskim, regionie tyleż „pożywnym”, co fascynującym. Nazwa pochodzi z zamierzchłych czasów, kiedy mówiono staropolszczyzną. To połączenie dwóch słów: „kui” - wiatr i „jawa” - pojawiać się. Nawiązuje ona do mocnych wiatrów jakie panują w tej części kraju. Czapki lepiej trzymać w dłoniach! Tutaj także mamy słynne pojezierza: Chełmskie, Brodnickie, Dobrzyńskie, Krajeńskie, Kujawskie. Dwa sztuczne zbiorniki – Włocławski na Wiśle i Koronowski. Poza jeziorami możemy tu podziwiać moreny czołowe, w dużym stopniu zarośnięte przez lasy.

Czarnoziem i kultura ludowa

Można powiedzieć, że Kujawy to kraina dwóch żywiołów – wspomnianego już wiatru i ziemi. A konkretnie czarnoziemu bagiennego – bardzo urodzajnej gleby. Już wiedzą Państwo skąd owa kraina mlekiem i miodem płynąca, właśnie z tych żyznych gleb, na których uprawa jest o wiele łatwiejsza, a plon obfitszy.

Przywiązanie do ziemi to stała cecha tego regionu. Kujawsko-Pomorskie słynie zresztą z kultywowania tradycji. Mieszkańcy województwa nadal są bardzo mocno zakorzenieni w swojej historii i pielęgnują swoją odrębną kulturę, przekazywaną z przysłowiowego dziada pradziada. Tu tworzy się niepowtarzalną muzykę i sztukę ludową. To tutaj najczęściej są organizowane festiwale i przeglądy folklorystyczne.

Biskupin

Turystyka Medyczna kujawsko-pomorskie Biskupin

Turystyka Medyczna kujawsko-pomorskie Biskupin

Kujawy to nie tylko folklor, pieśni, tańce – mają też wiele zabytków historycznych. Wymienić wystarczy choćby średniowieczne grodziska – budynki w stylu romańskim, pamiętające jeszcze pierwszych Piastów. Staromiejskie ratusze, czy niespotykane nigdzie indziej w takiej formie nekropolie. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o Biskupinie – miejscu, które każdy z nas zna z podręczników do historii. Tak, tak – to tutaj istniała osada łużycka, licząca sobie dwa tysiące pięćset lat. Dziś odrestaurowana – gotowa na tysiące turystów każdego sezonu – stała się atrakcją turystyczną, o której wieść już dawno przekroczyła granice naszego kraju.

Piramidy

Warto zajrzeć do Wietrzychowic koło Izbicy Kujawskiej – tutaj zobaczymy jedyne w swoim rodzaju piramidy, w których pochowani zostali przywódcy plemion, czarownicy i szamani. Niestety – do dzisiejszych czasów zachowała się jedynie garstka.

Toruńskie pierniki

Najważniejszym miastem w tym rejonie jest, niewątpliwie i niezaprzeczalnie – Toruń. Wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Miasto Kopernika, pierników, zabytków architektonicznych. Toruń jest cudowny, więc o miłość od pierwszego wejrzenia bardzo łatwo. Jego panorama widziana z lewego brzegu Wisły została okrzyknięta jednym z siedmiu cudów Polski. I słusznie!

Turystyka Medyczna kujawsko-pomorskie Ciechocinek

Turystyka Medyczna kujawsko-pomorskie Ciechocinek

Dom zdrojowy

Chorowitych i spragnionych odpoczynku zachęcamy do odwiedzenia uzdrowiska w Ciechocinku. Jest to miejsce idealne dla osób cierpiących na reumatyzm, mających problemy z układem oddechowym, nerwowym i krążenia.

Najważniejsze ośrodki uzdrowiskowe:

  • Ciechocinek
  • Inowrocław
  • Wieniec-Zdrój
Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej