Turystyka zdrowotna i medyczna - Gdańsk i pomorskie

Słaba pamięć Boga

Jesteśmy nad morzem! I to już w sumie mógłby być koniec tego opisu. Po cóż nam coś więcej. Ale, że jesteśmy w województwie pomorskim to wielka woda otoczona jest dodatkowymi, równie dużymi atrakcjami. Stara legenda mówi, że Bóg przy stwarzaniu świata nieco zapomniał o tej części, a gdy zrozumiał swój błąd musiał posłużyć się budulcem jaki mu pozostał po najrozmaitszych krainach. I tak oto powstał ten niezwykły teren. Bogactwo krajobrazu można pomylić z wystawnością. No, ale skoro plan boski był taki, nieskorzystanie z niego byłoby grzechem.

Duża woda, duże województwo

Turystyka Medyczna pomorskie Karwia

Turystyka Medyczna pomorskie Karwia

Pomorskie nie jest małe. To aż sześć procent powierzchni kraju, osiemnaście tysięcy kilometrów kwadratowych. Łączna długość linii brzegowej wynosi trzysta pięćdziesiąt kilometrów. Położone jest w centralnej części Pojezierzy Południowobałtyckich. Tutaj kończy bieg największa rzeka Polski – Wisła. Pomorskie to kraj pełen wody – jakby komuś było mało słonej wody może wybierać spośród dużej ilości jezior. W części środkowej, południowo-zachodniej i południowo-wschodniej jest ich szczególnie dużo, a wśród nich znajdziemy dziesięć, których powierzchnia przekracza ponad pięćset hektarów. Województwo należy do najbardziej zalesionych, lasy pokrywają ponad trzydzieści procent jego powierzchni. To tutaj znajdują się słynne Bory Tucholskie, jeden z większych kompleksów tego typu w Europie.

Solidarność

Pomorze Gdańskie ma ciekawą, ale jakże burzliwą historię. Rozbiory Polski przyniosły panowanie Prus, następnie stało się własnością Niemiec. Po I wojnie światowej na krótko znalazło się znów w granicach Polski. Wyjątkiem był Gdańsk, który w okresie 1807-1815 oraz 1920-1939 posiadał status Wolnego Miasta Gdańsk. Miasto wychowało wielu wybitnych Polaków, a jego historia obfitowała w wydarzenia przełomowe. Współcześnie największym z nich jest niewątpliwie wielki zryw ruchu Solidarność oraz symboliczny już rok 1980. Późniejszy noblista Lech Wałęsa, wraz ze stoczniowcami zainicjował przemiany demokratyczne, które nie tylko zmieniły sytuację w Polsce, ale stały się impulsem dla innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W mieście tym – kolebce dążeń wolnościowych i demokratycznych – dokonał się wielki zryw społeczny. Na zawsze rozsławił i miasto i region w całym świecie. Wydarzenia te doczekały się już osobnych muzeów, wystaw okolicznościowych i pamiątkowych tablic i pomników. Spacerując ulicami łatwo będzie natknąć się na ślady tamtych dni.

Miasta nadmorskie

Turystyka Medyczna pomorskie Jastarnia

Turystyka Medyczna pomorskie Jastarnia

Czego jak czego, ale piasku nad morzem nie brakuje. Nie brakuje także miasteczek, miast wypoczynkowych. Białogóra, Chałupy, Chłapowo, Dębina, Dębki, Hel, Jastarnia, Jastrzębia Góra, Jurata, Karwia, Kuźnica, Łeba, Ostrowo, Poddąbie, Rowy, Ustka, Władysławowo. Wszystkie nazwy coś nam mówią. Ktoś z bliższych bądź dalszych znajomych o nich wspominał, wypoczywał w nich. Nie dziwi to, bowiem tym żyje pomorskie: wypoczynkiem i turystyką. Przemierzając wzdłuż wybrzeża morskiego będziemy mijać liczne miejscowości. Natkniemy się na jeziora, a więc część Pojezierza Kaszubskiego. Będzie nam dane przedrzeć się przez kompleksy leśne. Słowiński Park Narodowy i Bory Tucholskie.

Trójmiasto

Turystyka Medyczna Pomorze Sopot

Turystyka Medyczna Pomorze Sopot

Gdańsk, Sopot, Gdynia. Dziś to w zasadzie jeden organizm miejski. Połączony dobrą komunikacją i przenikający się. Trzy miasta sąsiednie to trzy razy więcej atrakcji dla turystów. Dla przykładu w gdyńskim akwarium można obejrzeć zwierzęta zamieszkujące wszystkie oceany. W tym samym miejscu obejrzymy spreparowane zwierzęta i rośliny. W Sopocie koniecznie należy iść na spacer na molo. Wycieczka pół kilometra wgłąb morza robi naprawdę niesamowite wrażenie. Sprzyja zdrowiu – polecamy wszystkim cierpiącym na niedobory jodu – ale także rozrywce. Częstokroć bowiem urządzane są na nim koncerty. Westerplatte jakkolwiek smutny to przystanek, ale warty uwagi. To chwila na konieczną refleksję. Zatrzymajmy się, wspomnienie bohaterstwa na pewno będzie dodatkowym przeżyciem duchowym. Kusi także Półwysep Helski...et. etc. Opowiadanie o Pomorzu jest jak wypływanie w morze. Im dalej od brzegu, tym więcej do opowiadania!

Najważniejsze ośrodki uzdrowiskowe:

  • Sopot
  • Ustka
Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej