Pozytywna energia
Województwo Śląskie od przynajmniej dekady zmienia się nie do poznania. Z przemysłowego regionu staje się miejscem bardzo ciekawym dla turysty. Żywa kultura, mnogość zabytków, wiele atrakcji architektonicznych i nowe inicjatywy. Kulturalne, gospodarcze, społeczne. Śląskie odzyskuje energię, już nie kojarzy się z węglem, kopalniami, ale z aktywnym wypoczynkiem. Będzin, Bielsko-Biała, Bytom, Częstochowa, Katowice, Mysłowice, Rybnik... W każdym z tych miast znajdziemy i niepowtarzalny klimat i kulturę, tradycje. Zabytki, kultury śląskiej, usłyszymy gwarę śląską, wystarczy odwiedzić słynne familoki. Natura sąsiaduje z poprzemysłowymi pejzażami.Gwara śląska miesza się z językiem polskim.
Krajobrazy
Jeśli spodziewacie się zobaczyć tylko hałdy to nic bardziej mylnego! Beskid Żywiecki, Śląski szybko wyprowadzi każdego turystę z tego błędu. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to liczne parki, rezerwaty. Zróżnicowane terenu województwa jest znaczne. Na południu tereny górskie zapewnią emocji fanom zimowych sportów i turystyki pieszej. Z kolei ruiny zamków śląskich - Szlak Orlich Gniazd to od dekad cele wielu ekscytujących wypraw.
Uzdrowiska i tradycja
Przemysł, industrializacja, górnictwo pomimo eksploatacji środowiska nie zdołały zniszczyć walorów zdrowotnych tej części Polski. Sanatoria wciąż goszczą wiele osób i pozwalają powrócić do formy. Źródła lecznicze, solanki znajdziemy zarówno w Chorzowie, Jastrzębiu, jak i Ustroniu. Parki krajobrazowe to sposobność do zrobienia ekscytujących fotografii, odpoczynku. Etnograficzne zacięcie może w pełni zrealizować się właśnie w województwie Śląskim. Istebna, Koniaków to miejsca znane na całym świecie właśnie z wyrobu tradycyjnych strojów, rękodzieła oraz zabytków wiejskiej architektury i sztuki budowlanej.
Jasna Góra
Jak powszechnie wiadomo mieszkańcy śląskiego słyną z religijności. Liczne zabytki architektury sakralnej - klasztory, kościoły - nikogo nie dziwią. Oczywiście centralnym ośrodkiem kultu religijnego jest Jasna Góra w Częstochowie. To najważniejsze w Polsce miejsce kultu maryjnego, cel licznych pielgrzymek pieszych, duchowa stolica Polski. Historia klasztoru bogata jest w fakty, legendy, owiana mitem, woalem tajemnicy. Przyciąga niezwykłością i aurą miejsca świętego. Jasna Góra to miejsce licznych cudów, ozdrowień, przemian duchowych i ważnych wystąpień zwierzchników Kościoła Katolickiego. Atakowana przez kolejne najazdy Szwedów, Rosjan i Niemców przetrwała, a dzięki niezwykłym zbiegom okoliczności stała się symboliczną ostoją polskości. Niewzruszoną, trwałą, niezniszczalną. Sanktuarium Matki Boskiej to także skarb XV-wiecznej architektury. Widać w nim także wpływy renesansowe i barokowe. Pięć milionów pielgrzymów, turystów rokrocznie odwiedza klasztor, co dobitnie potwierdza siłę oddziaływania tego miejsca. Jego pozycję w sercach pielgrzymów z całego świata.
Spodek
Miasto wielkich wydarzeń, koncertów, imprez plenerowych. Katowice. Dziś to już kulturalna stolica Śląska w większym stopniu niż centrum przemysłowe. Dawne kopalnie, budynki poprzemysłowe zmieniają swoje funkcje. Stały się atrakcją turystyczną, a chętnych by zobaczyć, zwiedzić tereny industrialne nie brakuje. Przybywają nawet z dalekiej Japonii, a widok wycieczek jest równie oczywisty w Katowicach jak na przykład na krakowskim Rynku. Słynny Spodek katowicki to centrum koncertowe. Największe gwiazdy muzyki właśnie tutaj dają koncerty, a chętni przybywają z najodleglejszych części Polski.
Najważniejsze ośrodki uzdrowiskowe:
Galeria zdjęć