Turystyka zdrowotna i medyczna - Mazury, Olsztyn i warmińsko-mazurskie

Turystyka Medyczna warmińsko-mazurskie Mikołajki

Turystyka Medyczna warmińsko-mazurskie Mikołajki

Jeziora marzeń

Dla Polski to historyczne regiony, wystarczy wspomnieć rok 1410. Ale być może od historii ważniejsza jest geografia. Spójrzmy. Przeważająca część województwa leży na Pojezierzu Mazurskim. W jego skład wchodzą: Pojezierze Olsztyńskie, Mrągowskie, Ełckie, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich i Równina Mazurska. Mówi się o Warmińsko-mazurskim także jako o krainie tysiąca jezior. Czy kogoś jeszcze dziwi, że jest to miejsce do którego ściągają turyści z całego kraju? Uniwersalność to dobre słowo klucz: przyjeżdżając tu o dowolnej porze roku, możemy liczyć na wspaniale spędzony czas i niezapomniane wrażenia.

Lodowiec

Malowniczość to kolejne słowo bardzo dobrze oddające walory przyrodnicze, historyczne, geograficzne czy turystyczne. Region warmińsko-mazurski został ukształtowany w wyniku zlodowacenia bałtyckiego. Krajobraz jest typowo polodowcowy, ale nie monotonny, bowiem przecinają go ciągi wałów morenowych, liczne wzniesienia i wzgórza. Na południu znajdują się równiny sandrowe. Niezwykłość tkwi w lasach i ich lokatorach. Region posiada kilka parków krajobrazowych, ponad siedemdziesiąt rezerwatów przyrody i obfitość pomników przyrody.

Sport i rekreacja

Turystyka Medyczna Warmia i Mazury windsurfing

Turystyka Medyczna Warmia i Mazury windsurfing

Warmia i Mazury doskonale są przygotowane do uprawiania sportów sezonowych. Baza noclegowa nas nie zawiedzie. Mamy do dyspozycji hotele, ośrodki agroturystyczne często połączone ze stadniną koni. Całe mnóstwo mniejszych i większych pensjonatów. W lecie największą popularnością cieszą się oczywiście sporty motorowodne i wodne. Setki szlaków żeglarskich i kajakowych pozwala każdemu poczuć się „wilkiem morskim”. W tym rejonie zawsze znajdziemy coś, co sprawi radość. I tak dla najbardziej aktywnych polecamy windsurfing, jachty, kajakarstwo lub podróżowanie na rowerze. Dla trochę mniej sportowych duchów idealnym rozwiązaniem będzie żegluga pasażerska, a dla pasjonatów wędkarstwa – liczne, małe pomosty nad jeziorami. Ryby biorą tutaj chętnie, a przyrządzony nad ogniskiem sandacz nie ma sobie równych. Jesień na Warmii i Mazurach ma swój symbol: grzyba. Pięknych i urodziwych lasów tu nie brakuje, a także efektownych grzybków. Jeśli znudzi nam się podróżowanie po lasach, zawsze możemy przesiąść się na konie. Sezon zimowy, nie jest wcale martwym sezonem – w okolicach Mazur Garbatych, Lidzbarka Warmińskiego możemy spędzić czas na nartach biegowych. Można uprawiać łyżwiarstwo i organizować kuligi. 

Poligon...archeologiczny

Turystyka Medyczna warmińsko-mazurskie Elbląg

Turystyka Medyczna warmińsko-mazurskie Elbląg

To właśnie w tych rejonach, a konkretniej w Elblągu mieści się największy w Europie, poligon archeologiczny. Do zwiedzania oddane są świątynie gotyckie i barokowe, fortyfikacje. Mazurskie zabytki to w większości wspaniale zachowane kościoły. Najpiękniejsze znajdziemy w Braniewie, Elblągu, Olsztynie. Największą atrakcją będzie zwiedzanie zamków krzyżackich. W Kętrzynie czy Nidzicy robią szczególne wrażenie. W Giżycku mamy dobrze zachowane fortyfikacje z XIX wieku. Przemierzając te tereny w poszukiwaniu odległych historii, warto zahaczyć o muzeum we Fromborku, Olsztynie. Prawdziwym rarytasem jest zbudowany w XIX wieku Kanał Elbląski. To ewenement na skalę europejską. Łączy Elbląg z Ostródą poprzez liczne jeziora. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu systemu śluz i pochylni. Gdy zechcemy usłyszeć jazgot bitwy koniecznie udajmy się na pole pod Grunwaldem. Kompleks muzealny zapewne uruchomi wyobraźnię. By sięgnąć do jeszcze starszych, zamierzchłych czasów wystarczy udać się do Kadyny, gdzie rośnie tysiącletni dąb. Obwód pnia wynosi jedenaście metrów, a jego wysokość nieznacznie przekracza dwadzieścia pięć metrów. By wyobrazić sobie tę wielkość powiemy tak: weźcie dwunastu normalnie zbudowanych kolegów i rozgośćcie się w dziupli w jego wnętrzu. Miejsca starczy dla każdego! Atrakcji historycznych to nie koniec. Ostatnią z nich jest Wilczy Szaniec. Czyli kwatera Adolfa Hitlera - znajdziecie ją w w Gierłoży koło Kętrzyna. Na koniec wspomnimy tylko jeszcze o słynnym sanktuarium maryjnym w Świętej Lipce. Kościół i klasztor stanowią najdoskonalszy przykład architektury barokowej w Polsce. Ciekawostką, która owiała legendą to miejsce jest historia z zamierzchłej przeszłości, bo aż z XIV wieku kiedy to skazańcowi miała się objawić Matka Boska z prośbą o wyrzeźbienie jej postaci z Dzieciątkiem. Prośba została spełniona w ciągu zaledwie jednej nocy, co uchroniło go od śmierci. Darowano nieszczęśnikowi życie, wolność. Rzeźba miała zostać osadzona przy lipie, dziś w tym miejscu stoi bazylika. Ale sama legenda nie byłaby tak emocjonująca, gdyby nie następstwa tych faktów. Otóż okazało się, że miejsce miało cudowne właściwości, liczne uzdrowienia ciężko chorych to potwierdzały. W naturalny sposób stało się celem licznych wycieczek, podroży i pielgrzymek.

Tak naprawdę Mazury mają wiele atutów i chcąc przybliżyć choćby garstkę z nich, prawdopodobnie zabrakłoby nam miejsca. Warto samodzielnie szukać, podróżować śladami historii, pejzaży i miejsc, w których kojąca toń wody przyniesie nam chwile niezapomnianego relaksu.

Najważniejsze ośrodki uzdrowiskowe:

  • Gołdap  
Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej