Zaćma - operacja szansą na poprawę widzenia

Zaćma polega na stopniowym, bezbolesnym pogarszaniu się ostrości widzenia, której nie można poprawiać na przykład poprzez okulary. Przyczyną choroby jest zmętnienie soczewki oka. Należy wiedzieć o tym, że zaćma zaczyna się niewinnie: obraz jest lekko zamglony, kontury rozmazane, barwy mało wyraziste. Osoba chora zaczyna widzieć jak przez brudną szybę. W miarę jak choroba postępuje, wzrok stale się pogarsza: w końcu nieleczeni pacjenci widzą jedynie światło i ciemność. Soczewka oka staje się coraz mniej przejrzysta wskutek starzenia się organizmu, dlatego zaćma dotyka głównie seniorów.

operacja zaćmy

Przyczyny zaćmy

Także mimo wszystko coraz częściej pojawia się również u pacjentów poniżej 55 roku życia. Natomiast warto wiedzieć, iż u młodych osób zaćma może być skutkiem ubocznym długotrwałej terapii niektórymi lekami (np. sterydami) albo efektem urazu. Cios w oko lub stłuczenie w wyniku wypadku mogą być przyczyną zaćmy pourazowej. Do zmętnienia soczewki przyczynić się może także brak odpowiedniej ochrony przez wysoką temperaturą (np. w hutnictwie).

Również prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy zwiększają niektóre choroby, takie jak nadciśnienie czy cukrzyca, a także zaćma u rodziców lub dziadków. Należy wiedzieć, że zaćma rozwija się w obu oczach albo tylko w jednym. W tym drugim przypadku, jeżeli chory nie kontroluje regularnie wzroku, może nawet latami nie odczuwać pogorszenia widzenia, bowiem zdrowe oko przejmuje funkcje chorego. Dlatego tez tak bardzo ważne są regularne profilaktyczne badania. Lekarz łatwo może rozpoznać chorobę po obejrzeniu soczewki oka pod tzw. lampą szczelinową. Wtedy widać wyraźnie, że soczewka, która powinna być przezroczysta, w przypadku zaćmy jest matowa.

W jaki sposób można przywrócić zdolność widzenia?

Zdolność widzenia można przywrócić, wymieniając zmętniałą soczewkę na nową. Zabieg z użyciem ultradźwięków, a także lasera nie wymaga narkozy: wykonuje się go po podaniu znieczulenia w postaci kropli do oczu. Warto pamiętać o tym, że leczenie zaćmy jest refundowane przez NFZ, jednak chorzy muszą uzbroić się w cierpliwość. Bowiem czas oczekiwania to (w zależności od miejsca, gdzie zdecydujemy się na operację) – od 1, 5 do 3 lat. Wypadałoby poszukać na stronach NFZ listy placówek, które mają kontrakt na operacyjne leczenie zaćmy. Są wśród nich również prywatne placówki, które bezpłatnie leczą ubezpieczonych pacjentów i mają krótsze kolejki.

Leczenie zaćmy - najlepsze kliniki okulistyczne w Polsce:
  • Miasto: Łódź

    Medical Margaret Spa to nowoczesny ośrodek z tradycjami, działający na rynku od 1999 roku. Personel stanowi wykwalifikowana kadra lekarzy medycyny estetycznej, dermatologii, chirurgii plastycznej, okulistyki oraz fizjoterapeuci i kosmetolodzy. Tylko u nas szeroka gama zabiegów medycznych i upiększających. »

  • Miasto: Chorzów

    Szpital należy do sieci klinik okulistycznych Optomed działających na terenie Polski. Został oddany do użytku pod koniec 2013 roku. Nowoczesny sprzęt i doświadczona kadra lekarska zapewni Państwu pełny zakres badań diagnostycznych oraz zabiegów operacyjnych z dziedziny okulistyki. Na teranie szpitala znajduje się również optyk. »

  • Miasto: Koszalin

    Oferujemy Państwu szerokie spektrum usług medycznych z zakresu okulistyki, obejmujących zarówno podstawową jak i rozszerzoną diagnostykę oraz leczenie operacyjne. W naszym Centrum znajduję się również salon optyczny. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej