Chirurgia

  • Zdrowie

    Osoby będące nosicielami niektórych mutacji genetycznych są obciążone zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwory złośliwe. W szczególności korelację tę widać w odniesieniu do raka jajnika, piersi oraz jelita grubego. Dzięki badaniom genetycznym możliwa stała się wczesna identyfikacja takich pacjentów.

  • Zdrowie

    Prywatny oraz refundowany przez NFZ transport medyczny to opcja, która ułatwia sprawowanie opieki nad osobą chorą i niesamodzielną. Dla wielu osób staje się wsparciem w codziennych czynnościach, a także pomocą w przypadku nagłych i zaplanowanych wizyt lekarskich. 

  • Chirurgia

    Choroby układu nerwowego to dolegliwości, z którymi możemy się mierzyć tylko przy wsparciu specjalisty. Niekiedy bagatelizowanie symptomów konkretnej choroby może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Kiedy szukać pomocy u neurochirurga?

  • Badania

    Badanie CRP ma wiele zastosowań i może być wykonywane zarówno w celu ustalenia aktualnego stanu pacjenta, jak i monitorowania już obecnego. Jak dokładnie ono wygląda i przed czym pozwala ostrzegać?

  • Bariatria

    Dowiedz się, jakie wsparcie otrzymasz od ekspertów bariatrii. Leczenie otyłości jest procesem czasochłonnym, skomplikowanym i wymagającym dużego zaangażowania zarówno ze strony Pacjenta, jak i lekarzy prowadzących. Nadmierna masa ciała i otłuszczenie jest nie tylko problemem natury estetycznej, ale także zdrowotnej.

  • Badania

    Kreatynina to jeden z ważniejszych związków chemicznych, które występują w organizmie człowieka. Bardzo często jej stężenie jest badane - tak w celach diagnostycznych, jak i z powodów praktycznych. W końcu to w dużej mierze właśnie od niej zależy, czy pacjent może otrzymać kontrast, a w rezultacie badanie tomografem komputerowym lub rezonansem magnetycznym. 

  • Ortopedia

    O złamaniu kości mówimy w kontekście przerwania ciągłości tkanki kostnej. Może ono wystąpić na skutek urazu mechanicznego, przekraczającego jej wytrzymałość. Do złamania dochodzi zazwyczaj podczas upadku lub uderzenia. Może się to zdarzyć przy udziale innych osób lub też przez potknięcie lub chwilę nieuwagi.

  • Zdrowie

    Gruczoł krokowy, inaczej stercz lub prostata, to narząd wchodzący w skład męskiego układu rozrodczego. Wraz z wiekiem elementy budujące gruczoł rozrastają się, doprowadzając do powiększenia tego narządu. Ten rodzaj schorzenia określany powszechnie łagodnym rozrostem prostaty jest najczęstszym i powszechnym schorzeniem populacji męskiej powyżej 45 roku życia.

  • Chirurgia

    Przepuklina brzuszna to patologiczny stan, w którym dochodzi do przemieszczenia się zawartości jamy brzusznej (np. jelit) przez naturalne lub nabyte otwory. Każda przepuklina posiada swoje wrota, kanał, worek oraz zawartość worka – może nim być prawie każdy narząd jamy brzusznej o dużej ruchomości, czyli głównie jelito cienkie, sieć większa, esica lub okrężnica poprzeczna.

  • Zdrowie

    Ostra białaczka szpikowa to choroba spowodowana nieprawidłowym, nowotworowym rozrostem w szpiku wczesnych komórek prekursorowych krwi. Czym się różni ostra białaczka szpikowa od przewlekłej?

  • Chirurgia

    Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych kończyn dolnych jest chorobą związaną z patologicznym procesem zapalnym dotyczącym żył leżących powierzchniowo czyli ponad powięzią mięśni nogi. Dolegliwość ma zwykle charakter zapalenia żylaków, może być jednak wskaźnikiem poważniejszych stanów chorobowych. 

  • Zdrowie

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to, oprócz choroby Leśniowskiego-Crohna, kolejne ze schorzeń należących do nieswoistych chorób zapalnych jelit. Największą grupą pacjentów są osoby młode, w wieku produkcyjnym. Z racji przewlekłego charakteru choroby, historia procesu leczenia tych pacjentów jest rozłożona w czasie. Czym jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego? 

  • Chirurgia

    Każda ingerencja chirurgiczna jest dla organizmu dużym wysiłkiem. Nie dziwi więc konieczność prawidłowego żywienia w okresie okołooperacyjnym. Dobra kondycja to większa szansa na brak powikłań i krótką rehabilitację.

  • Badania

    USG, czyli badanie ultrasonograficzne, pozwala ukazać na monitorze strukturę organów wewnętrznych, które znajdują się w zasięgu emitowanych fal. Już w trakcie badania USG można rozpoznać ewentualne nieprawidłowości.

  • Onkologia

    Nowotwór piersi u mężczyzn wiąże się niestety z niezbyt optymistycznymi rokowaniami. To fakt, że na nowotwór piersi najczęściej chorują panie, ale nie oznacza to, że ten temat wcale nie dotyczy panów. 1% pacjentów, którzy chorują z powodu raka piersi to właśnie mężczyźni. Jakie są objawy, na czym polega diagnostyka i leczenie?

  • Chirurgia bariatryczna

    Rękawowa resekcja żołądka jest nazywana również sleeve resekcją. Jest to operacja bariatryczna, polegająca na nieodwracalnym usunięciu około 2/3 żołądka. Na czym dokładnie polega oraz jakie są jej wady i zalety – tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

  • Laryngologia

    Powszechnie utarło się przekonanie, że migdałki są usuwane głównie u małych dzieci. Otóż w tej kwestii wiek nie gra roli, ponieważ zabieg ten może zostać wykonany również u dorosłych. Kiedy zatem udać się do specjalisty oraz czy usunięcie migdałków jest naprawdę konieczne?

  • Diagnostyka

    Urazy głowy są bardzo częstą przyczyną śmierci osób, które uległy różnego rodzaju wypadkom, np. komunikacyjnym. Obrażenia czaszki lub mózgu mogą również doprowadzić do bardzo poważnych kłopotów zdrowotnych. Nowoczesna medycyna, w tym stosowanie tomografu komputerowego dają szansę na precyzyjną diagnostykę, a także podjęcie skutecznej metody leczenia.

  • Ortopedia | Chirurgia ręki

    Zespół cieśni nadgarstka, czyli ZCN to przypadłość, która najczęściej dotyka kobiet. Jest to zaburzenie działania nerwu pośrodkowego w wyniku stałego, przewlekłego ucisku. Przyczyny zespołu mogą mieć podłoże anatomiczne, fizjologiczne lub nawet stanowić uboczny efekt codziennych czynności. Jakie są chirurgiczne metody leczenia?

  • Chirurgia | Ortopedia

    Zbyt długi palec u stopy stanowi defekt, który utrudnia życie codzienne. Osoba z taką wadą wrodzoną ma przede wszystkim problem z zakupem wygodnego standardowego obuwia, ale nie tylko. Pojawiają się również problemy psychiczne, które wynikają ze wstydu z pokazywania stóp, co uaktywnia się najczęściej w porze letniej, w porze sandałów i klapek.

  • Diagnostyka | Chirurgia

    Endoskopia jest mało inwazyjną metodą polegającą na „zajrzeniu” w głąb naszego organizmu bez konieczności interwencji chirurgicznej. Do jej przeprowadzenia wykorzystywana jest sonda w postaci cienkiej i długiej rurki zakończonej kamerą. Sonda ta jest wprowadzana w głąb naszego organizmy przy wykorzystaniu naturalnych otworów naszego ciała jak przełyk.

  • Chirurgia

    Zabieg echoskleroterapii jest rozwinięciem tradycyjnej skleroterapii, w której lek wstrzykuje się do żyły w postaci płynnej pod kontrolą USG. Dzięki temu lekarz może precyzyjnie podać lek nawet do żyły położonej głębiej i niewidocznej gołym okiem. Echoskleroterapia to doskonałe rozwiązanie zarówno, by usunąć duże żylaki, jak i te drobniejsze, a nawet pajączki.

  • Ortopedia

    Wraz z postępem cywilizacji i wydłużeniem się życia ludzkiego choroby stawów zaczęły stanowić główny problem ortopedii. W przypadku stałych dolegliwości bólowych i znacznego ograniczenia ruchomości stawu jedynym zabiegiem powodującym ustąpienie objawów chorobowych jest endoprotezoplastyka, czyli zabieg wszczepienia sztucznego stawu.

  • Proktologia

    Choroby proktologiczne stanowią problem zarówno częsty, jak i wstydliwy. Większość cierpiących na nie pacjentów decyduje się na wizytę u specjalisty dopiero w momencie, gdy dolegliwości zaczynają uniemożliwiać codziennie funkcjonowanie. Znaczny wzrost liczby zachorowań potęguje niechęć do wykonywania diagnostyki profilaktycznej. Na czym polegają badania proktologiczne?

  • Kardiologia | Badania i diagnostyka

    Jeśli odczuwasz problemy z sercem, to należy wykonać wszelkie możliwe badania. Jednym z podstawowych badań w diagnostyce chorób serca i układu krążenia jest USG dopplerowskie. Badania pozwalają dokładnie sprawdzić i zdiagnozować co się dzieje, ponieważ problemy z krążeniem mogą mieć różną przyczynę. Na czym polega badanie USG Doppler?

  • Profilaktyka | Chirurgia

    Hemoroidy są problemem dość wstydliwym, a jednocześnie – wyjątkowo dokuczliwym. Choć wielu z nas traktuje je z przymrużeniem oka, mogą one sprawić wiele problemów. Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są problemem z którym należy w porę rozpocząć walkę. Dlaczego? Bo tylko odpowiednie leczenie i profilaktyka może sprawić, że pacjenci pozbędą się uciążliwego bólu.

  • Zdrowie

    Jedną z chorób, która może zaatakować każdego z nas jest borelioza, choroba zakaźna roznoszona przez kleszcze. Ta groźna choroba w swoim bardzo intensywnym przebiegu doprowadza do udolnego osłabienia systemu odpornościowego organizmu, przez co też wszystkie powikłania związane z boreliozą mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

  • Chirurgia

    Zamykanie chorej żyły ciepłem wytwarzanym przez fale radiowe lub laser jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod leczenia żylaków. Należy wiedzieć, że również znacznie mniejsze jest ryzyko powikłań niż w przypadku klasycznej operacji. Obecnie popularną i jedną z najbezpieczniejszych metod usuwania zylaków jest termiczną ablacją żył RFITT Celon.

  • Kardiologia

    Zalicza się do tych chorób, z którymi należy podjąć efektywną walkę. Ogromna ilość zgonów spowodowanych przez chorobę niedokrwienną serca sprawiła, że lekarze zaczęli bić na alarm. Choroba wieńcowa to poważny problem, a walka z nią stanowi jedno z największych wyzwań dla współczesnej medycyny. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu?

  • Kardiologia

    Czym jest tachykardia? Z takim pojęciem często możemy się spotkać podczas omawiania problemów z tętnem. Tachykardia jest problemem polegającym na zbyt szybkim biciu serca. Tętno w przypadku tego problemu może wynosić od 100 do 400 uderzeń na minutę. Tachykardia często związana jest z innymi problemami dotyczącymi układu krążenia.

  • Kardiologia

    Problemy związane z sercem i układem krążenia stanowią, obok chorób nowotworowych, najczęstszą przyczynę zgonów. Z każdym rokiem liczna zgonów spowodowanych chorobą serca zwiększa się. Już teraz można przypuszczać, że co drugi Polak umiera z powodu choroby serca. Dlaczego choroby serca są tak wielkim zagrożeniem? Czy można się przed nimi chronić?

  • Chirurgia

    Żylaki to widoczne anomalie naczyniowe, które polegają na nadmiernym poszerzeniu żył na niektórych ich odcinkach. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie defekt kosmetyczny, lecz także choroba, która wymaga właściwego leczenia. Osoby borykające się z problem żylaków zazwyczaj sięgają po środki farmaceutyczne, jednak często okazują się one nieskuteczne.

  • Ortopedia

    Uszkodzony staw kolanowy może poważnie utrudnić życie. Jest przyczyną bólu oraz problemów związanych z poruszaniem się. Jakie urazy stawu kolanowego zdarzają się najczęściej? Kto jest najmocniej narażony na ten problem? Oto kilka najważniejszych informacji dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie i chcą zadbać możliwie jak najlepiej o swe stawy.

  • Ortopedia

    Współczesna medycyna bazuje na wszelkiego rodzaju nowinkach naukowych. Dla pacjentów chorych przewlekle na choroby, na które nie ma właściwych leków konwencjonalnych, regeneracja różnych tkanek organizmu człowieka z zastosowaniem komórek macierzystych daje szansę na wyleczenie. Komórki macierzyste już dziś znajdują zastosowanie w leczeniu zwyrodnień stawów.

  • Ortopedia

    Łąkotka może sprawić nam wiele problemów, a jej uszkodzenia stają się przyczyną wielu dolegliwości. Staw kolanowy jest przecież wyjątkowo narażony na kontuzje oraz inne choroby, a problemy z nim w znacznym stopniu wpływają na jakość naszego życia.

  • Chirurgia

    Kiedy pogoda robi się coraz ładniejsza, zrzucamy z siebie ciepłe ubrania odsłaniając przy tym nogi. Dla wielu pań pojawia się wtedy problem - pajączki i żyłki na nogach. Istnieje jednak wiele metod usuwania żylaków: od inwazyjnego leczenia operacyjnego po skleroterapię, flebektomię, streeping, kriostreeping, laserowe usuwanie żylaków EVLT i EVRF.

  • Kardiologia

    Jednym z największych zagrożeń dla naszego serca jest choroba wieńcowa. Styl życia, zła dieta - oto nasze błędy, za które największą cenę płaci nasze serce. Efektem drobnych, codziennych zaniechań może być właśnie choroba wieńcowa. Co warto wiedzieć na jej temat? W jaki sposób można się przed nią chronić?

  • Chirurgia

    Nowa technika, pobudzająca regenerację uszkodzonych tkanek, znacznie uprości powrót do zdrowia po ciężkich urazach. Australijscy uczeni na czele z Gordon G. Wallace stworzyli BioPen - urządzenie, zdolne dostawiać żywe komórki i czynniki wzrostu bezpośrednio do miejsca zranienia. To przyśpiesza regenerację kości i chrząstek, uszkodzonych wskutek urazu.

  • Urologia

    Choroby i infekcje dróg moczowych stanowią niebezpieczny dla organizmu problem, a przede wszystkim dyskomfort i przerażający ból dla człowieka. Większość nich powstaje poprzez bakteryjne zakażenie i zapalenia nerek. Przy wystąpieniu jakichkolwiek objawów związanych z uszkodzeniem układu moczowego należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty.

  • Laryngologia

    Wybierając aparat słuchowy dla osoby starszej warto pomyśleć przede wszystkim o refundacji. Istnieje bowiem możliwość otrzymania dofinansowania na aparat słuchowy. Pacjentom przysługuje dopłata z racji ubezpieczenia zdrowotnego. Przed dokonaniem zakupu aparatu słuchowego warto zatem pomyśleć o ubieganiu się o dofinansowanie ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • Chirurgia

    Każdy, kto przynajmniej raz w swoim życiu korzystał z jakiejkolwiek poważniejszej już pomocy lekarskiej z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że współczesna medycyna dysponuje już bardzo wieloma ciekawymi możliwościami pozwalający na skuteczne zwalczanie właściwie wszystkich dolegliwości.

  • Chirurgia

    Tomografia komputerowa bazuje na zasadzie pośredniego obrazowania. Badanie pozwala na uzyskanie przestrzennego obrazu wszystkich tkanek ciała dzięki wykorzystaniu promieni rentgenowskich. Oto ABC tego badania.

  • Chirurgia

    Czym właściwie jest bariatria? Jest to dyscyplina medycyny zajmująca się leczeniem nadwagi i otyłości. Bariatria w Polsce jest stosunkowo mało znaną dziedzina medycyny, jednak cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów zagranicznych, którzy coraz częściej decydują się oddać swoje zdrowie w ręce polskich lekarzy.

  • Chirurgia

    Każde lato będzie koszmarem, zima utrapieniem. Wizyta w sklepie obuwniczym skończy się fiaskiem, ból stanie się trudny do zniesienia. Wszystkiemu winne są buty. Te najbardziej kobiece, najbardziej eleganckie, najbardziej seksowne, najbardziej lubiane... Szpilki, kozaki, czółenka...

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej