Stomatologia

 • Stomatologia

  Rany od aparatu ortodontycznego to problem, z których może doświadczyć osoba, która go nosi. Aparat pomaga korygować wady zgryzu, jednak może zahaczać o wrażliwą śluzówkę jamy ustnej i powodować drobne ranki, które z czasem mogą stać się podłożem stanu zapalnego. Dlaczego trzeba leczyć rany od aparatu ortodontycznego? Jakie metody stosować? Sprawdź!

 • Stomatologia

  Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak ważną rolę w układzie jamy ustnej pełni uzupełnienie jej ewentualnych braków. Długo utrzymujące się luki mogą prowadzić do wielu niechcianych konsekwencji w wyglądzie. Implanty to metoda uzupełnienia braków zębowych, którą pacjenci wybierają najczęściej. Chwalą je za wysoką jakość wykonania, komfort użytkowania oraz estetykę.

 • Stomatologia

  Chcesz cieszyć się pięknym, białym uśmiechem? Oczywiście, że tak! Jednak same chęci zdecydowanie nie wystarczą… Niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej. Jak na co dzień dbać o higienę zębów, dziąseł i języka? O czym należy pamiętać? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

 • Zdrowie

  Pleśniawki u dzieci występujące na języku i w innych obszarach jamy ustnej to bardzo częsta dolegliwość. Mniejsze pleśniawki mogą nie sprawiać dyskomfortu, jednak z czasem, wraz z rozwojem stanu zapalnego, stają się przeszkodą na co dzień. Jakie są przyczyny powstawania pleśniawek? W jaki sposób się ich pozbyć?

 • Stomatologia

  Odpowiedzialny rodzic uczy swoje dzieci już od najmłodszych lat prawidłowej higieny jamy ustnej. Zanim pojawi się pierwszy ząbek, przemywamy dziąsełka, a gdy ząbki zaczynają się pojawiać, używamy specjalnych szczoteczek. Dziecko w wieku przedszkolnym ma już praktycznie pełne uzębienie, o które powinno skrupulatnie dbać.

 • Stomatologia

  Decyzja o wyborze lekarza stomatologa i kliniki dentystycznej powinna być dobrze przemyślana. Warto poświęcić odrobinę czasu na poszukiwania doświadczonego specjalisty oraz dokonanie analizy czynników, które mają znaczący wpływ na ostateczne rezultaty czy komfort leczenia zębów.

 • Stomatologia

  Implanty zębowe do nowoczesny i trwały sposób na uzupełnianie braków w uzębieniu. Obecnie jedną z najczęściej wybieranych protez stomatologicznych jest forma implantu zębowego. Jest to metoda, dzięki której uzupełnione mogą zostać zarówno pojedyncze braki uzębienia jak i całkowite bezzębie.

 • Stomatologia

  Na przestrzeni lat w leczeniu chorób wykorzystywano różne metody, które nie zawsze okazywały się w 100% bezpieczne dla pacjenta. Z tego względu w dalszym ciągu, pomimo o wiele większej świadomości lekarzy i środowiska, pacjenci zwyczajnie obawiają się. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku zdjęcia rentgenowskiego, które mogą nam zlecić lekarze z różnych specjalizacji.

 • Stomatologia

  Uśmiech to jedyna, niepowtarzalna wizytówka. Nic dziwnego, że wiele dzieci, jak i osób dorosłych decyduje się na założenie aparatu dentystycznego, który ma wspomóc walkę o piękne uzębienie. Jednak podczas noszenia aparatu może dojść do wielu podrażnień i ran błony śluzowej jamy ustnej, które stanowią idealne miejsce do rozwoju aft. Dowiedz się, jak sobie radzić z bolesnymi zmianami.

 • Stomatologia

  Licówki i implanty to dziś jedna z najpopularniejszych metod, które pozwalają na uzyskanie pięknego, równego i pełnego uzębienia. Czym się różnią, kiedy je stosujemy i które warto wybrać? O tym wszystkim przeczytacie w naszym artykule.

 • Stomatologia

  Utrata zęba nie musi oznaczać zakładania protezy. Dzisiaj pacjenci coraz częściej decydują się na nowoczesne implanty stomatologiczne. Czym dokładnie są implanty zębów? Jakie są wskazania do ich wszczepienia? Dlaczego warto się na nie zdecydować? W końcu, gdzie można je wykonać?

 • Stomatologia

  Każdy marzy o pięknym i białym uśmiechu. Jednakże, jeśli przez próchnicę zęby zostały zniszczone i osłabione zachodzi konieczność ich usunięcia. Wówczas w uzębieniu pojawiają się nieestetycznie wyglądające braki. W przywróceniu pięknego uśmiechu pomaga implantologia. Implanty zębowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które utraciły jeden, kilka lub nawet wszystkie zęby.

 • Stomatologia

  Każdy z nas chciałby mieć zdrowe, lśniące bielą zęby. Piękny uśmiech poprawia nastrój, zjednuje ludzi oraz wpływa na to, w jaki sposób postrzegają otaczające nas osoby. W tym celu warto regularnie odwiedzać gabinety dentystyczne. Profesjonalny stomatolog w Częstochowie oferuje szeroki wachlarz usług w tym zakresie.

 • Stomatologia

  Chcesz cieszyć się zdrowym i białym uśmiechem? W takim przypadku pamiętaj o tym, że na NFZ nie wykonasz wszystkich potrzebnych procedur.

 • Stomatologia

  Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to podstawa zdrowego uzębienia. Leczone na czas zmiany w obrębie uzębienia, pozwalają zapobiec ich dalszemu rozwojowi i poważnym dolegliwościom bólowym. Jednak przed udaniem się do stomatologa warto się odpowiednio przygotować, aby zapewnić komfort pracy lekarzowi oraz zadbać o własne dobre samopoczucie.

 • Stomatologia

  Resekcja wierzchołka korzenia to zabieg, którego obawia się wielu pacjentów. Często jednak jest on jedyną szansą na uratowanie zęba, gdy inne metody zawiodły. Zwykle przeprowadza się ją po nieudanym leczeniu endodontycznym, w którym wystąpiły powikłania. Sprawdź, w jakich jeszcze przypadkach należy przeprowadzić resekcję.

 • Stomatologia

  Lekarz stomatolog zatroszczy się o zdrowie Twojej jamy ustnej. Jednak aby mógł to zrobić, musisz wpierw przełamać lęk przed fotelem dentystycznym. Poznaj szczegóły na temat tego zawodu.

 • Stomatologia

  Często zdarza się tak, że z czasem w naszym uzębieniu powstają różnego rodzaju ubytki. Czasami jest to spowodowane chorobami zębów lub utratą uzębienia w wyniku wypadku. Na szczęście w tej sytuacji z pomocą przychodzi stomatolog, który może założyć nam implanty zębowe. Czym są implanty zębowe i na czym polega ich zakładanie? Gdzie założyć implanty zębowe w Krakowie?

 • Stomatologia

  Ortodonta to lekarz stomatolog specjalizujący się w korygowaniu wad zgryzu, ale nie tylko. Zajmuje się on między innymi leczeniem pacjentów z użyciem różnego rodzaju aparatów ortodontycznych. Pacjenci, którzy planują leczenie ortodontyczne, powinni z uwagą zapoznać się z 6 rzeczami, które powinni wiedzieć, zanim wybiorą ortodontę.

 • Stomatologia

  Niezbędne będzie leczenie kanałowe - takie słowa z ust dentysty dla wielu pacjentów brzmią jak wyrok. Sama nazwa wzbudza już u wielu osób przerażenie. Nie ma co się dziwić, ten sposób leczenia należy do jednego z bardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. W jakich przypadkach stosuje się leczenie kanałowe, czyli endodoncję, i jak ono przebiega?

 • Stomatologia

  Implanty zębów to świetne rozwiązanie dla osób, które chciałyby w widoczny sposób poprawić swój uśmiech w sytuacji, gdy inne metody okazują się zawodne. Niestety nie w każdym przypadku leczenie zębów przynosi zamierzone efekty, dlatego coraz większa liczba osób decyduje się na założenie implantów. Na jakie jednak implanty można się zdecydować i ile kosztuje implant zęba?

 • Stomatologia

  Stomatologia estetyczna umożliwia upiększenie uśmiechu, co może mieć przełożenie na nasze samopoczucie i kontakty międzyludzkie. Ta dziedzina obejmuje różnorodne zabiegi, dzięki którym można znacznie poprawić wygląd swoich zębów. W tym artykule dowiesz się o najpopularniejszych zabiegach stomatologii estetycznej.

 • Stomatologia

  Metoda zastępowania utraconych zębów tytanowymi implantami opracowana została w roku 1965. Początkowo niezbyt popularna – kilka lat temu szturmem wkroczyła do gabinetów stomatologicznych i obecnie cieszy się ogromną popularnością. Sprawdźmy jakie implanty są stosowane, i które z nich lepiej wybrać.

 • Stomatologia

  Wizyta u stomatologa to dla większości z nas wielki stres i próby panicznej ucieczki od tej przykrej konieczności. Może się jednak okazać, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Jak się przygotować, by wizyta u dentysty była przyjemna?

 • Stomatologia

  Najczęstszą chorobą uzębienia jest próchnica, która atakuje strukturę zęba. Za powstawanie próchnicy odpowiedzialne są bakterie, które powodują demineralizację szkliwa (ubytki) i postępowanie procesu demineralizacji w głąb zęba. Ale czy można się nią zarazić?

 • Stomatologia

  Zęby bezmiazgowe to takie, które są po leczeniu kanałowym, czyli potocznie zwane zębami martwymi. Zęby bezmiazgowe są bardziej podatne na przebarwienia, które wynikają najczęściej na skutek martwicy miazgi zębowej, ewentualnie w wyniku zastosowania specjalnych środków w trakcie leczenia. Metod wybielania zębów bezmiazgowych jest kilka.

 • Stomatologia

  Diastema, czyli szpara pomiędzy górnymi jedynkami, może stanowić nasz znak rozpoznawczy. Wiele znanych osób uważa, iż jest to ich walor urody. Co jednak zrobić, do kogo się zwrócić, gdy chcemy się jej pozbyć? Skierujmy kroki do sprawdzonego gabinetu stomatologicznego. Zaznaczmy od razu, że to nieprawda iż leczenie diastemy jest długotrwałe i bolesne.

 • Stomatologia

  Kortykotomia to zabieg chirurgiczny, wspomagający leczenie ortodontyczne u osób dorosłych, powyżej 20 roku życia. Metoda ta jest dostępna tylko dla osób, którym wykształciły się już kości szczęki, a zastosowanie samego aparatu ortodontycznego nic nie da. Dzięki zastosowaniu takiej metody leczenia, możemy skrócić czas leczenia ortodontycznego z dwóch lat nawet do pół roku.

 • Stomatologia

  Zabieg PiezoCison, czyli zabieg dekortykacji przyzębia, stanowi alternatywę dla osób, które nie chcą zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego. Wszystko po to, aby skrócić czas oczekiwania na wymarzone efekty. Piezocision dorównuje skutecznością aparatowi ortodontycznego, ale na efekty nie trzeba aż tak długo czekać.

 • Stomatologia

  Ludzie często narzekają na brak czasu. Niekiedy na kilka godzin przed planowanym lotem mają zabieg ekstrakcji zęba. W związku z tym zadają sobie pytanie: czy jest to bezpieczne, aby bezpośrednio po wyrwaniu zęba wsiadać do samolotu? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ każdy jest inny i można różnie reagować.

 • Stomatologia

  Wybielanie zębów lampą Beyond to naprawdę bardzo prosty zabieg stomatologiczny. Podkreślmy, iż jest to jedna z najnowocześniejszych obecnie stosowanych metod, której celem jest wybielenie zębów bez ich uszkodzenia. Według specjalistów efekty są nawet o 30% lepsze od innych, popularnych metod.

 • Stomatologia estetyczna

  Chipsy stomatologiczne to potoczna nazwa tzw. kosmetycznych, ultracieńkich licówek porcelanowych bez szlifowania. Mają te same zalety co konwencjonalne (możliwość korekty kształtu i koloru zębów, maskowanie przebarwień), z tą różnicą, że są cementowane bez wcześniejszej ingerencji w tkanki zęba.

 • Stomatologia

  Ósemki, tak zwane zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe w założeniu mają pomagać w rozdrabnianiu i przeżuwaniu pokarmu. Jednak na przestrzeni tysięcy lat układ naszej szczeki zmienił się na tyle, że obecnie ósemki z trudnością się w niej mieszczą.  Z powodu zaistniałych w ten sposób komplikacji jedynym wyjściem z sytuacji okazuje się ich ekstrakcja, czyli usunięcie.

 • Stomatologia

  Trwałe przebarwienia na zębach, wykrzywione jedynki, słaby kształt zębów i zniszczone szkliwo. To wszystko powoduje, że nasze zęby nie wyglądają dobrze. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje możliwość walki z defektami estetycznymi. Można wypróbować zbudowanie sobie na nich warstwy materiału, który stworzy nam zupełnie nowe zęby. Jest to zabieg zakładania licówek.

 • Stomatologia

  Należy wiedzieć, że najczęstszą przyczyną krwawienia dziąseł jest stan zapalny jamy ustnej lub paradontoza. Mimo wszystko niestety w grę wchodzić mogą inne przyczyny niż te stomatologiczne. Bowiem krwawienie dziąseł bywa także objawem poważnych schorzeń, np. marskości wątroby czy anemii, dlatego trzeba być czujnym. Porozmawiaj o tych problemach najpierw ze stomatologiem.

 • Stomatologia

  Braki w uzębieniu są przyczyną dyskomfortu, a także przyczyną kompleksów i obniżonej samooceny. Z tego względu wiele osób decyduje się na implanty zębowe. Przed wykonaniem takiego zabiegu warto zdobyć odpowiednią wiedzę na temat implantów, a przede wszystkim ich rodzajach. Implanty tytanowe czy cyrkonowe – które implanty zębowe wybrać?

 • Stomatologia

  Leczenie kanałowe zwane także profesjonalnie leczeniem endodontycznym jest zbiegiem polegającym na usunięciu miazgi, która uległa nieodwracalnemu zapaleniu, martwicy lub zgorzeli. Do takiego stanu dochodzi w wyniku dotarcia bakterii do miazgi z ubytku próchnicowego, przez nieszczelne wypełnienie, kieszonkę patologiczną lub w wyniku chorób przyzębia.

 • Stomatologia

  Czasami zgłaszamy się do dentysty, kiedy jest już za późno, kiedy boli, dochodzi do stanu ropnego. Pozostaje jedynie leczenie kanałowe albo ekstrakcja. Możemy tego uniknąć i zachować piękne, zdrowe zęby na lata dzięki profilaktyce stomatologicznej.Do jednych z profesjonalnych zabiegów profilaktycznych wykonywanych na fotelu dentystycznym należy lakierowanie zębów.

 • Stomatologia

  Zapewne każdy z nas kiedyś rozmyślał nad wybielaniem zębów. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że często wystarczy zaledwie kilka zabiegów profilaktyczno - higienicznych w gabinecie stomatologicznym, aby nasze zęby odzyskały dawny blask. Przede wszystkim należy rozpocząć od  usunięcia kamienia nazębnego i osadów poprzez skaling i piaskowanie zębów.

 • Stomatologia

  Wszystko zaczyna się od zaniedbanego i zlekceważonego zapalenia dziąseł, które jest wywołane płytką bakteryjną. Następnie trwający stan zapalny rozprzestrzenia się na otaczające tkanki, czyli przyzębie, prowadząc stopniowo do jego destrukcji. Proces zapalny niszczy stopniowo: dziąsło, ozębną, cement korzeniowy i ostatecznie kość wyrostka, prowadząc do rozchwiania zębów.

 • Stomatologia

  Należy wiedzieć, że nie ma powszechnie obowiązujących zasad dbania o zęby, które sprawdzałyby się jednakowo u wszystkich ludzi. Jednak należy pamiętać, że każdy z nas może przestrzegać 5 ogólnych zasadach profilaktyki i higieny jamy ustnej i zębów, bardzo pomocnych w ich dbaniu. Szczególnie zachęcamy do odbywania częstszych i regularnych wizyt u stomatologa.

 • Stomatologia

  Dentofobia, czyli lęk przed dentystą, jest niestety dla nas kosztowna w sensie emocjonalnym oraz finansowym. Należy wiedzieć, że wieloletnie unikanie tego problemu powoduje, że stan naszej jamy ustnej się pogarsza. Taki potencjalny pacjent z roku na rok coraz bardziej się boi, ponieważ nie wie, jaki tak naprawdę jest stan jego zębów. Skąd bierze się lęk przed dentystą?

 • Stomatologia

  Paradontoza jest jednym ze schorzeń przyzębia. Objawia się krwawieniem dziąseł, które prowadzi do ich rozchwiania. Powstaje wskutek długotrwałego procesu zapalnego, wywołanego przez drobnoustroje chorobotwórcze gromadzące się w zetknięciu dziąseł z zębami. Oprócz próchnicy to najczęstsze schorzenie jamy ustnej.

 • Stomatologia

  Białe zęby są bardzo pożądane, tym bardziej, że producenci środków wybielających prześcigają się w reklamach i przekonują nas, że biel uśmiechu jest bezcenna. Niewiele osób jest w stanie oprzeć się takiej reklamowej indoktrynacji, toteż wszelkie sposoby na białe zęby są bardzo poszukiwane i chętnie testowane, przy czym nierzadko robimy to zupełnie nieodpowiedzialnie.

 • Stomatologia

  W obawie przed bólem wiele osób prosi o znieczulenie stomatologiczne. Czy można z niego swobodnie korzystać i czy warto sięgać po taki środek? Dentysta zwykle stosuje się do prośby pacjenta i podaje mu znieczulenie. Warto jednak pamiętać, że jest to medykament, który ma swe mocne i słabe strony. Jakie są wady i zalety stosowania znieczulenia stomatologicznego?

 • Stomatologia

  W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego, w tym zwiększa się odsetek osób dorosłych noszących stały aparat ortodontyczny. Staje się to wręcz modne, by posiadać aparat ortodontyczny. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że higiena jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym różni się od tej standardowej.

 • Stomatologia

  Wiele osób cierpi na nadwrażliwość zębów, które nie jest specjalnie przyjemnym uczuciem. Nieleczona przez dłuższy okres może prowadzić w przyszłości do opłakanych skutków, a przecież każdy z nas pragnie posiadać ładne, zdrowe i silne zęby. Przedstawiamy generalne sposoby i zasady, które profilaktycznie pomogą chronić nasze zęby przed nadwrażliwością.

 • Stomatologia

  Jama ustna każdego dnia narażona jest na kontakt z licznymi zagrożeniami. Jednym z nich, które niestety pojawiają się bardzo często jest  próchnica. To poważny problem, będący efektem działalności szkodliwych bakterii w naszej jamie ustnej. Dlaczego nie można lekceważyć tego problemu i dlaczego warto systematycznie odwiedzać dentystę ?

 • Stomatologia

  Zawód dentysty wiążę się z koniecznością nieustannego zdobywania wiedzy. W stomatologii cały czas pojawiają się nowe metody leczenia, które należy poznać, żeby zapewnić pacjentom jak najwyższy poziom usług. Dobrym rozwiązaniem, pomagającym w podniesieniu kwalifikacji oraz podnoszeniu wiedzy na temat nowych technik, są kursy dla stomatologów.

 • Stomatologia

  Czasy współczesne są silnie naznaczone efektem postępu technologicznego. Większość dziedzin życia zostało zautomatyzowane, by żyło nam się wygodniej i lepiej. Na co dzień jesteśmy wręcz zalewani falą nowinek i nowych rozwiązań technicznych. Gadżety wkroczyły już także do sprzętów stomatologicznych.

 • Stomatologia

  Irygatory dentystyczne to urządenia umożliwiające skutecznie wyczyścić przestrzenie miedzyzębowe. Doskonale uzupełniają codzienną higienę, a szczególnie są przydatne osobom ze stłoczonymi zębami, noszącymi aparaty ortodontyczne czy implanty, mosty, korony lub cierpiących na paradontozę. Na rynku istnieje bogata oferta, ale jaki model irygatora dentystycznego wybrać?

 • Stomatologia

  Każdy z nas chciałby posiadać bialutkie ząbki i śnieżnobiały uśmiech, aby temu sprostać w dzisiejszych czasach wystarczy zastosować jedną z metod wybielania zębów. Dzielimy je na sposoby domowe oraz wykonywane przez profesjonalnych dentystów w gabinetach i klinikach stomatologicznych.

 • Stomatologia

  Aparaty ortodontyczne, zwane potocznie metalowymi drucikami nie tylko przestały kogokolwiek dziwić, ale nawet stały się modnym atrybutem zadbanego wyglądu. Przecież nikomu nie podobają się krzywe, czy nachodzące na siebie zęby. Widać to zwłaszcza po liczbie osób regularnie odwiedzających kliniki i gabinety ortodontyczne.

 • Stomatologia

  Brak zębów jest poważnym problemem dla wielu osób. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy zęby tracą w dość młodym wieku. Jednym ze sposobów na uzupełnienie brakującego uzębienia stały się implanty zębowe. Dzięki nim możliwe jest nie tylko odtworzenie pojedynczego zęba, ale również odtworzenie całkowitego braku uzębienia.

 • Stomatologia

  Stomatologia to dział medycyny, przed którym stoi poważne wyzwanie. Pacjenci odwiedzający gabinet stomatologiczny przychodzą tu nie tylko po zdrowie, ale też w trosce o jeden z aspektów naszej urody. Dlatego wybierają usługi, które świadczone są kompleksowo, które w jednym miejscu stają się kwintesencją stomatologii - jako nauki i jako misji.

 • Stomatologia

  Nawet osoby, które codziennie i z dużym zaangażowaniem dbają o higienę jamy ustnej, mogą stanąć przed koniecznością wypełnienia zęba, czyli tzw. plombą. Na rynku istnieją różne ich typy i rodzaje. W poniższym artykule dowiesz się więcej...

 • "Według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek" - ten fragment przyrzeczenia lekarskiego stanowi fundament relacji na linii lekarz-pacjent.

 • Stomatologia

  Wszyscy chyba już zdążyliśmy przekonać się na własnej skórze, jak wiele przykrości może wiązać się z bólem zęba. Jego przyczyny mogą być naprawdę najróżniejsze – od naszych własnych zaniedbań, przez stany zapalne, aż po znacznie poważniejsze schorzenia.

 • Stomatologia

  Piękny i zdrowy uśmiech to najlepsza wizytówka. Dodaje pewności siebie i poprawia samopoczucie. O czym pamiętać, aby utrzymać zdrowe i białe zęby? Jak dbać o codzienną higienę i jakie zabiegi pielęgnacyjne można wykonać w warunkach domowych?

 • Stomatologia

  Leczenie implantologiczne zbliża się dzięki szybkiemu postępowi techniki i nauki do rozwiązania niemal pozbawionego ograniczeń. Czy mamy do czynienia z metodą idealną? Jeszcze nie, ale wszystko na to wskazuje, że już niedługo możemy mieć.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej