Na czym polegają metody leczenia niepłodności?

Niepłodność dotyka milionów ludzi. Nic dziwnego, że nowoczesna medycyna stara się znaleźć skuteczne sposoby walki z tym problemem. Pary, które pragną mieć dziecko, mogą skorzystać z różnych metod diagnostyki oraz leczenia. Jeśli pomimo starań w ciągu roku nie dochodzi do zajścia w ciążę, warto odwiedzić specjalistę, który zleci szereg badań oraz zasugeruje dalsze postępowanie. Należy przygotować się na konieczność przeprowadzenia różnych testów. Dotyczy to zawsze obojga partnerów, ponieważ przyczyny niepłodności mogą leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. W czasie wizyty lekarz analizuje wyniki badań, przeprowadza wywiad oraz może również zlecić dodatkowe testy, które pozwolą postawić diagnozę.

leczenie niepłodności

Niepłodność bardzo często powodowana jest przez zaburzenia hormonalne. Do objawów takich problemów należą przede wszystkim zaburzenia cyklu miesiączkowego, a także silne dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. W takim przypadku leczenie opiera się przede wszystkim na zastosowaniu leków hormonalnych. Ich działanie polega między innymi na stymulowanie owulacji.

Inseminacja

Jeśli leczenie nie przynosi pożądanych efektów, stosuje się inseminację. Ta metoda wspomaganego rozrodu jest stosunkowo prosta oraz nie stanowi dużego obciążenia dla organizmu kobiety. Dzięki takiemu rozwiązaniu można ominąć trudności z zapłodnieniem spowodowane przez problemy na etapie pochwy oraz kanału szyjki macicy. Jednocześnie inseminacja pozwala także na wybór najbardziej sprawnych, wartościowych plemników z próbki nasienia dostarczonej przez mężczyznę. Aby zapewnić wysoką skuteczność, podaje się leki, które stymulują owulację. Cały proces jest dokładnie monitorowany. Nasienie jest wprowadzane do macicy przez specjalny cewnik w chwili, gdy nastąpi jajeczkowanie.

In vito

Jeśli inne metody nie są skuteczne, wykorzystuje się zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro. Wskazania do zastosowania tej metody to między innymi endometrioza i niedrożność jajników. Zapłodnienie jest przeprowadzane poza organizmem kobiety. Aby przeprowadzenie zabiegu było możliwe, kobieta musi przyjmować leki stymulujące owulację. Następnie przeprowadza się zabieg pobrania komórek jajowych. Po zapłodnieniu embriony są wprowadzane bezpośrednio do macicy.

ICSI

Coraz częściej zamiast tradycyjnego zabiegu in vitro stosuje się tak zwaną technikę ICSI. Jest zapłodnienie pozaustrojowe połączone z manipulacjami mikrochirurgicznymi. Wykorzystanie takiej metody zwiększa szansę na skuteczne zapłodnienie, zwłaszcza w przypadku, gdy plemniki pochodzące od partnera nie mogą połączyć się z komórką jajową samodzielnie. Kolejne próby zapłodnienia można przeprowadzać co kilka miesięcy. Ilość prób zależy przede wszystkim od wytrwałości oraz stanu zdrowia pacjentów.

Nowoczesne metody leczenia niepłodności dają szansę wielu parom, a ich skuteczność nieustannie się zwiększa. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak skorzystanie z plemników lub komórek jajowych pochodzących z banku.

Najlepsze kliniki leczenia niepłodności w Polsce:
Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej