Zapalenie spojówek - objawy i leczenie

Zapalenie spojówek to schorzenie, które może dotknąć każdego z nas. Objawia się pieczeniem oczu, ale także nadmiernym łzawieniem. Niektóre osoby odczuwają również niewielki światłowstręt. Jeśli mamy takie objawy, to niechybnie jest to znak, że trzeba zwrócić nieco więcej uwagi na własne zdrowie. Na szczęście, leczenie zapalenia spojówek jest bardzo szybkie i praktycznie bezbolesne, o ile oczywiście uda nam się odpowiednio zdiagnozować przyczyny wystąpienia tego schorzenia.

Zapalenie spojówek

Spojówki znajdują się na powierzchni naszych oczu. Łatwo jest je uszkodzić, łatwo ulegają też stanom zapalnym. Niekiedy wystarczy, że na oczy działa nadmierna ilość wirusów i grzybów oraz bakterii. Zapalenie spojówek przydarza się najczęściej osobom, które cierpią na ogólne obniżenie odporności.

Niestety, zapalenie spojówek niemal eliminuje nas z życia towarzyskiego: schorzeniu temu towarzyszy duże zaczerwienienie oczu. Wszystko dlatego, że spojówki są bardzo ukrwione. W momencie, gdy dochodzi do stanu zapalnego, w naczyniach krwionośnych, w które oplecione są spojówki gromadzi się większa niż zazwyczaj ilość krwi.

Leczenie zapalenia spojówek

Gdy pojawia się zapalenie spojówek leczenie, należy udać się do apteki po dostępne bez recepty krople do oczu. Krople takie uodpornią nasze gałki oczne przed wnikaniem do nich bakterii i grzybów. Jeśli po dwóch lub trzech dniach stosowania kropel do oczu dolegliwości nie ustąpią, wówczas należy koniecznie udać się do lekarza okulisty, który pomoże nam dzięki recepcie na nieco mocniejsze leki. Do okulisty można udać się w tym przypadku bez skierowania.

Zapalenie spojówek, którego przyczyną jest działanie wirusów rozwija się przez 3-4 dni, następnie ustępuje, aby po około tygodniu objawić się we wzmocnionej postaci. Po przerwie zapalenie obejmuje już nie tylko spojówkę, ale także rogówkę. Wówczas pojawia się pieczenie oczu połączone z silnym bólem. Wtedy też konieczna jest hospitalizacja. Zapalenie spojówek ma to do siebie, że nawet jeśli wirus zajął jedynie jedno oko, to po kilku dniach problem pojawi się również w drugim oku. Nie należy bagatelizować zapalenia spojówek.

Najlepsze kliniki okulistyczne w Polsce:
  • Miasto: Łódź

    Medical Margaret Spa to nowoczesny ośrodek z tradycjami, działający na rynku od 1999 roku. Personel stanowi wykwalifikowana kadra lekarzy medycyny estetycznej, dermatologii, chirurgii plastycznej, okulistyki oraz fizjoterapeuci i kosmetolodzy. Tylko u nas szeroka gama zabiegów medycznych i upiększających. »

  • Miasto: Chorzów

    Szpital należy do sieci klinik okulistycznych Optomed działających na terenie Polski. Został oddany do użytku pod koniec 2013 roku. Nowoczesny sprzęt i doświadczona kadra lekarska zapewni Państwu pełny zakres badań diagnostycznych oraz zabiegów operacyjnych z dziedziny okulistyki. Na teranie szpitala znajduje się również optyk. »

  • Miasto: Koszalin

    Oferujemy Państwu szerokie spektrum usług medycznych z zakresu okulistyki, obejmujących zarówno podstawową jak i rozszerzoną diagnostykę oraz leczenie operacyjne. W naszym Centrum znajduję się również salon optyczny. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej