Problemem większości kobiet w ciąży jest uporczywy ból różnych odcinków kręgosłupa, pojawiający się z różną intensywnością, w zależności od wielu czynników. Według danych statystycznych, dotyczy on co najmniej 50% ciężarnych, zaś wynik ten może sięgać nawet 80% wszystkich Pań spodziewających się dziecka. Jak łagodzić wywoływany przez niego dyskomfort oraz czym jest spowodowany? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule - zapraszamy do lektury!
Najczęściej Paniom w ciąży dokucza ból zlokalizowany w odcinku lędźwiowy-krzyżowym oraz obejmujący tylną część miednicy. W obu przypadkach zdarza mu się mieć różny stopień nasilenia, a także - potrafi on promieniować na inne części ciała, jak na przykład pośladki, czy zwłaszcza - nogi. Jego intensywność jest różnorodna i potrafi przybierać on na sile nie tylko w przypadku nadmiernego obciążania wymienionych partii poprzez wysiłek, ale również w zależności od pory dnia, głównie wieczorami. Pojawia się z reguły pod koniec II trymestru ciąży, choć nie jest to akurat żadna zasada - często potrafi zacząć doskwierać przyszłej mamie znacznie wcześniej.
Przyczyn, które wywołują uporczywe, ciążowe bóle kręgosłupa jest wiele. Zaliczyć do nich możemy między innymi szybki przyrost całkowitej wagi, wcześniejsze zaniedbania w ćwiczeniach oraz wady postawy, rosnące piersi (stanowiące dodatkowe obciążenie w formie przeciwwagi), niewłaściwy sposób podnoszenia ciężkich przedmiotów, a także - zmiany hormonalne w zakresie produkcji estrogenu i elastyny, prowadzące do poluzowania połączeń stawowych. Niezwykle istotne są tu również błędy, które są często popełniane przez Panie podczas wykonywania różnorodnych, codziennych czynności w trakcie trwania ciąży.
Sposobów łagodzenia dokuczliwych, ciążowych bólów kręgosłupa jest wiele i zaliczyć do nich można zarówno proste zmiany w ramach codziennych nawyków, jak również specjalne zabiegi wykorzystujące osiągnięcia medycyny. Należą do nich między innymi:
W przypadku ciąży przyszłe mamy, bez uprzednich konsultacji z lekarzem, powinny ograniczyć wszelkie farmakologiczne sposoby radzenia sobie z bólem kręgosłupa. Jedynymi dozwolonymi środkami, które można stosować bez wcześniejszej wizyty w gabinecie są paracetamol (w wyjątkowej sytuacji i niewielkiej dawce) oraz żele oparte na formule naturalnych olejków eterycznych, nie posiadające właściwości uczulających. Pomagają one zwłaszcza na ból występujący w odcinku lędźwiowo - krzyżowym.
Jeśli pomimo stosowania wymienionych metod ból ulega nasileniu lub towarzyszą mu: osłabienia, omdlenia, bóle pachwin, spojenia łonowego, brzucha - należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Sygnały te mogą świadczyć o zagrożeniu poronieniem, bądź innych grożących płodowi komplikacjach.
Artykuł powstał przy współpracy z apteką Nowa Farmacja